Akyurt Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Uyanık

Ankara ve Konya’nın önde gelen yerel zincirleri arasında yer alan Akyurt Süpermarketleri, 20 milyon TL’lik yeni genel müdürlük binası ve depo yatırımıyla 2013 yılında birçok yeniliğe imza atacak. 31 bin 500 metrekarelik bina içerisinde, bin 500 metrekarelik, Türkiye’nin en modern et işleme tesislerinden birini inşa ettiklerini aktaran Akyurt Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Uyanık, müşterilerin Akyurt’tan aldıkları etleri, besihaneden paketlemeye kadar geçen sürede tüm aşamalarıyla internet üzerinden görebilecekleri altyapıyı kurduklarını söyledi. Uyanık ayrıca, mağaza sayılarını artırarak büyümeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi

Akyurt Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Uyanık

Birgül TELLİ UYSAL

Ankara ve Konya’nın önemli yerel zincirlerinden olan Akyurt Süpermarketleri kaç yılında perakende sektörüne hizmet vermeye başladı? Bugün yakaladığınız başarıyı o yıllarda ön görüyor muydunuz?
Ankara’ya Akyurt imzasını 1983 yılında Ankara Keçiören’deki ilk mağazamız olan Akyurt Besi Çiftliği ile attık. 30 yıla yakın bir süredir sektördeyiz. Uzun soluklu bir yoldu bizim için. Bugün geldiğimiz noktada, kuruluşumuzdan itibaren benimsediğimiz önemli ilkelerden vazgeçmemizin payı büyük. Bugünü öngörmek o yıllarda elbette zordu. Sektör çok değişti, ama şunu söyleyebilirim ki doğru yerde durduğumuzu, hep birlikte istişareli ve istikrarlı olursak büyüyeceğimizi her zaman biliyorduk.

Bugüne gelirsek hizmet verdiğiniz bölgede önemli bir güçsünüz. Şu an kaç mağazanız var, 2012 yılını kaç mağaza ile tamamlayacaksınız?
Şu anda 43 mağaza ile Ankara ve Konya’da hizmet veriyoruz. 2012 yılını 44 mağaza ile kapatacağız. Şubeleşmeye de tabi önem veriyoruz ama mevcut mağazalarımızda iyileştirmeye ağırlık vererek lojistiğe de yatırımlar yaptık.

2012’de büyük bir yatırıma imza attınız. Bu yatırımdan bahseder misiniz?
Bizi çok heyecanlandıran bir yatırım oldu. 31 bin 500 metrekarelik kapalı alanda son teknolojiyle donatılmış bir bina inşa ettik. 18 bin metrekarelik kuru gıda, temizlik, nonfood depolama kısmı ve bin 500 metrekare et işleme tesisleri faaliyete geçti. Sebze-meyve, unlu mamul üretim bölümü ve 5 bin metrekarelik idari bina ile sosyal alanları kapsayan kısımlar kaldı. 2013 yılında bu birimler de faaliyete girecek. Toplamda 20 milyon TL’lik bir yatırım oldu. Her alanı özel olarak düşünülen büyük bir projeyi hayata geçirdik.

Akyurt izlenebilirliğe imkân sağlıyor

Et işleme tesisinden bahseder misiniz? Akyurt Süpermarketler’de sunulan işlenmiş etler bu tesiste mi üretiliyor?
Evet, marketlerimizde satışa sunacağımız et ürünleri bu son teknolojiyle donatılmış tesisimizde, veteriner hekim kontrolünde üretiliyor. Günlük 60 ton et işleme kapasitemiz var. Etler tesiste her aşamadan geçerek, paketlenerek çıkıyor. Tesisimiz hijyen için paketlemeye varana kadar tüm aşamalarda son teknolojiyi uyguluyor. Örnek olarak çalışanlar ayrıldıktan sonra ultraviyole ışınlar devreye giriyor ve ortamda hiçbir bakterinin üremesine izin verilmiyor. Tüm bu hizmeti müşterilerimize bizzat göstermek de istiyoruz. Bu yüzden yeni bir kampanya başlatıyoruz. Akyurt’tan et alan bir müşteri web sitemize girerek etin geriye dönük tüm süreçlerini görebilecek. Tüketicimiz et hangi arabayla, hangi gün geldiğine nasıl parçalandığından nasıl tartıldığına kadar bütün süreçlere hâkim olacak. Ayrıca et, hangi ahırdan temin edildiğini ve hangi mezbahada kesildiğini bile izleyebilecek. Bununla birlikte yine et işleme tesislerimizdeki imalat canlı yayınla tüm şubelerimizde yayınlanacak.

Ankara için yaptığınız yatırımlarla önemli bir marka oldunuz. 2011 yılında da Seğmen Büyük Ödülü’nü alan perakende zincirisiniz. Konuyla ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? 
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’nın başkent oluşunun 88’inci yıldönümünde “Seğmen Büyük Ödülleri” töreninde Akyurt AŞ’ye Yılın Girişimcisi Ödülü’nü layık gördü. Onurla aldık bu ödülü. Ankara’ya değer katan markalar arasında görülmek önemli. Yaptığımız yatırımlarla ciddi anlamda katma değer yarattığımızı düşünüyoruz. Çalışmalarınızın karşılığında ödüllendirilmek de elbette çok güzel.

Son olarak sektörün 2012 yılını değerlendirip 2013 öngörülerinizi paylaşır mısınız?
Ankara’da yerel marketler çok büyük işler başardı. Ulusal zincirlere karşı büyük bir mücadele verdik. Örgütlenmemizde başka kentlerle kıyaslandığında oldukça başarılıydı. Çalışmalarımızın sonucunu gördük ve yarışı kazandık diyebilirim. 2012 yılı da bizim için oldukça başarılıydı. Akyurt için her şeyden önce yatırım yılıydı. 2013 için umutluyuz, düzgün adımlarla sağlam ilerleyen tüm perakendeciler altın çağını yaşayacak diye düşünüyorum. Sektörde elbette olumsuzluklar var ama çözmek yine bizlere düşüyor. Güçlü örgütlenmelerle geleceğin trendlerini yakalayan firmaların güçlenerek büyüyeceğini düşünüyorum.