Akiş Gayrimenkul Yatırımı AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür İ.Gökşin Durusoy

Akiş Gayrimenkul Yatırım AŞ tarafından hayata geçirilen Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi Esenyurt-Bahçeşehir bölgesinde bir hayat sunuyor. Sosyal tesisleri, düzenlediği etkinlikler ile yaklaşık 66 bin metrekarelik bir alanda alışveriş merkezinin ötesinde hizmet veriyor. Akiş Gayrimenkul Yatırımı AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür İ.Gökşin Durusoy, yaşam merkezi olmanın özelliklerini anlatıyor

Akiş Gayrimenkul Yatırımı AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür İ.Gökşin Durusoy

 

Fulya B. ÖZTÜRK

Akbatı “AVYM” yaşam merkezi olarak konumlandırıyorsunuz. Akbatı'yı “yaşam merkezi” kılan özellikler nelerdir? Akbatı'nın mimari ve teknik özelliklerini sizden dinleyebilir miyiz?
Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Akmerkez'in yaratıcılarından dünyaca ünlü Development Design Group (DDG) tarafından tasarlandı, kendine özel benzersiz mimari tasarımıyla mevcut alışveriş merkezlerinden ayrılıyor. Mimari tasarımı, iç avluları ve galerileri ile çağdaş kent yaşamının kalitesini yansıtıyor.  Müşteri memnuniyeti ön planda tutulduğu Akbatı'da her şey titizlikle planlandı. İstanbul'un en büyük alışveriş merkezlerinden biri olarak hayata geçirilen Akbatı AVYM'de, net 65 bin 400 metrekare kiralanabilir alan içinde 200'e yakın mağaza, 9 sinema salonu, çocuk oyun ve eğitim alanları, 3 bin araçlık otopark yer alıyor. Akbatı'nın en önemli geçiş noktalarından biri olan “Restaurantlar Meydanı” ise çok yakında farklı lezzetlere ev sahipliği yapacak. Akbatı AVYM'yi benzerlerinden ayıran en büyük farklılıklarından biri de “Festival Park”. “Festival Park”ta düzenlenen kültürel etkinlikler, konserler ve festivaller ile bölgenin yeni buluşma noktası haline geldi, yıl boyu sürecek keyifli aktivitelerle her yaştan insanı kendine çekmeye devam edecek. Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi olarak yepyeni bir alışveriş deneyimi yaşatmanın ötesinde ev sahipliği yaptığımız etkinliklerle de kültür ve sanat alanındaki en yeni trendleri bölge sakinleri ile buluşturmaya devam ediyoruz. “İçinde yaşam var” sloganıyla yola çıktığımız Akbatı AVYM projemizde, her hafta sonu düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz ve küçük ziyaretçilerimiz tarafından büyük beğeni ile karşılanan etkinliklerimizin yanı sıra misafirlerimizin keyifli vakit geçirmeleri için farklı gruplarla müzik ve dans gösterileri, özel dönemlerde ünlü sanatçılarla konserler, hafta içi ve hafta sonu belirli günlerde yemek kursları düzenliyoruz. Çok yakında sağlık ve güzellik platformu etkinliğine de ev sahipliği yapacağız. Ayrıca özel olarak tasarlanan “Kids Lounge”, “Green Lounge” ve “Pink Lounge” alanlarında misafirlerimiz alışverişlerine keyifli molalar verebiliyorlar. Sanatı ve sanatçıları geniş kitlelerle buluşturduğumuz koridorlarımızda ise heykel sanatının pek çok ünlü isminin eserlerine yer veriyoruz.

Akbatı'nın öncelikleri nelerdir? En çok hassasiyet gösterdiğiniz konuları öğrenebilir miyiz?
Günümüzde tüketim alışkanlıkları hızla değişirken, dünyada gerçekleşen yenilik ve gelişmelere paralel olarak AVM sektörü de hızla büyümeye devam ediyor. Ülkemizde son yıllarda sayıları hızla artan AVM'ler ülkemizde diğer Avrupa ülkelerine oranla daha hızlı bir gelişim gösterdi. Buna bağlı olarak hizmette farklılık yaratılması, gerçek yaşam alanlarının oluşturulması, farklı sanatsal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapılmasını 2012'de sektöre yön verecek trendler arasında sayabiliriz. Müşteri memnuniyetinin ön planda tutulduğu ve sürekli kendini yenileyen AVM'lerin ziyaretçilerinin sürekliliğini mutlaka koruyacağını düşünüyoruz. Akbatı AVYM olarak sunduğumuz hizmetlerle, hayata geçirdiğimiz ve planladığımız projelerle farklılık yaratmaya devam edeceğiz. Bu yönde en büyük farklılıklarımızdan biri olan “Festival Park”ta gerçekleştirdiğimiz sanatsal, kültürel festivaller ve eğlenceli etkinlikler ile hem AVYM'nin hem de bölgenin hareketliliğini artırıyoruz. Bu anlamda misafirlerimizin konforu için oluşturulan teknik altyapı ve yenilikçi sosyal etkinliklerimizle salt bir alışveriş merkezinin ötesinde hizmet vermeye devam edeceğiz. Ayrıca Akbatı AVYM misafirlerinin tüm ihtiyaçları, her ayrıntının düşünüldüğü 'concierge' hizmetiyle rahat ve konforlu şekilde vakit geçirmelerini sağlıyoruz.

Ziyaretçilerin zihninde güzel anılar bırakmak

Marka karması yapılırken nelere dikkat ettiniz?
200'e yakın yerli yabancı en seçkin markaların ev sahipliğini yapıyoruz. Mağaza karmamızı oluştururken dünyanın önde gelen markalarını ziyaretçilerimizle buluşturmaya, bölgenin ihtiyaçlarına, yaşam koşullarına ve metropol yaşantısının ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir konsept anlayışıyla hareket ettik. 200'e yakın mağazanın yer aldığı Akbatı AVYM'de H&M, Zara, Marks&Spencer, Hugo Boss, Lacoste, Tommy Hilfiger, Napapijri, GAP, Swarovski, Starbucks gibi yabancı markaların yanı sıra 5M Migros, Boyner, LC Waikiki, Teknosa Exxtra, Koçtaş, Arçelik, Beymen Club, Desa, Hotiç, Mavi Jeans, Remzi Kitabevi gibi önde gelen Türk markaları da bulunuyor. Çocukların ve gençlerin büyük ilgi gösterdiği Macera Adası, Lazer Arena ve bowling salonunun yanı sıra Cinemaximum tarafından işletilen sinema salonları da Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nin en çok beğeni toplayan alanları içinde yer alıyor.

Ziyaretçilerine kapılarını açalı çok geçmedi ama doluluk oranı nedir şu anda? Etkinlik programınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Ziyaretçileriniz nelerle karşılaşacak önümüzdeki dönemde?
Misafirlerimizin Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nde geçirdikleri zamanı daha keyifli hale getirmek için yıl boyunca devam edecek farklı etkinlikler hazırlıyoruz. Her hafta sonu özel çocuk etkinlikleri, salı ve cumartesi günleri yemek kursları ve özel isimlerle Akbatı'da söyleşiler gerçekleştiriyoruz. Çok yakında açılışını yapacağımız  “Sağlık ve Güzellik Platformu”nda özel yoga ve plates derslerimiz ile misafirlerimize kaliteli ve keyifli anlar yaşatmaya devam edeceğiz. Düzenli gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin dışında geçmiş aylarda olduğu gibi Haziran ayında da etkinliklerimiz hız kesmeden sürecek. Anneler Günü ve Babalar Günü gibi özel gün etkinliklerimizin dışında 19-20 Mayıs günlerinde Festival Park alanında gerçekleşen “Gençlik Festivali” ile muhteşem bir şölene ev sahipliği yaptık. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı coşkusunun yaşandığı Gençlik Festivali'nde, Gripin, Manga, Yalın konserleri ile birlikte gün boyu süren eğlence dolu aktiviteler ve Power FM DJ’i Emre Karakurt performansıyla konuklar unutulmaz anlar yaşadı. Bu ay ise İstanbul Shopping Fest için bölgede ses getirecek bir organizasyon hazırladık. Akbatı'da yer alan mağazalarımızın vereceği özel festival indirimleri ile de festival tam bir şölene dönüşecek.

Hedef kitlenizi kimler oluşturuyor? Ziyaretçi profiliniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Mağaza karmamız ve fark yaratan etkinliklerimizle Akbatı AVYM'nin şimdiden sadık bir müşteri profilini oluşturduğunu söylemek mümkün. Misafirlerimizin Akbatı'da geçirdikleri zamanı kaliteli ve keyifli hale getirmeyi, onların zihinlerinde güzel anılarla yer almayı hedefliyoruz. Gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimize paralel olarak, aynı dönemde ziyaretçi sayımızda da artış olduğunu gözlemliyoruz.

Hedeflediğiniz ziyaretçi sayısı nedir?
Mayıs ve Haziran ayı boyunca gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizin etkisiyle kapı girişlerinde önemli oranlarda artış gerçekleştiğini düşünüyoruz. Bu artış, mağazaların satışlarını da etkiliyor. Özellikle 19-20 Mayıs Gençlik Festivali ve İstanbul Shopping Fest kapsamındaki etkinliklerimizde kapı girişlerinde ve ciroda yüzde 25 civarında bir artış bekliyoruz.

Akbatı'nın gelişimiyle ilgili neler öngörüyorsunuz? Akbatı, İstanbul için ne ifade edecek?
Akbatı AVYM, İstanbul'un en büyük alışveriş ve yaşam merkezlerinden biri olarak Esenyurt'ta kalite çıtasını yükselten bir proje, aynı zamanda bölgede üretim dinamiğini de harekete geçiren bir sosyal yaşam alanı oldu ve İstanbul'un batı yakasına bambaşka bir renk getirdi. Ayrıca, bölgenin var olan cazibesini daha da artırarak, bir çekim merkezi haline gelmesine büyük katkı sağladı ve katkı sağlamaya da devam edecek.