Akakçe e-ticaret sektöründeki şeffaflığıyla yola devam ediyor

09 Temmuz 2018 Pazartesi

Tüketicilerin online alışverişe yeni yeni uyum sağlamaya başladığı dönemde ortaya çıkan akakce.com, Türkiye’nin en köklü online platformlarından biri. Bugün, hem tüketici hem de tedarikçi kanadına dokunmayı başaran Akakçe’nin Genel Müdürü Koray Karataş ile şirketleşme süreçlerini, e-ticaret sektörünün genel durumunu ve gelecek hedeflerini konuştuk

akakce-e-ticaret-sektorundeki-seffafligiyla-yola-devam-ediyor

Röportaj: Deniz Demir

 

Öncelikle Akakçe’nin kuruluş hikayesiyle başlarsak; akakce.com ne zaman ve hangi ihtiyaçtan yola çıkılarak kuruldu?

Akakçe’nin bütün fiyatları bir arada sunan referans alışveriş platformu olarak üstlendiği görev hiç değişmedi. Ancak kurulduğumuz dönemde daha farklı bir referans öykümüz vardı: Genişbant internetin yaygınlaşması, tüketicilerin online alışverişe ilgi göstermeye başlaması gibi faktörler ile 2000'li yılların başında internet, sadece bilgi alışverişi yapılan bir mecra değil, aynı zamanda tüketim ihtiyaçlarının da karşılanabildiği bir kanal haline geldi. Ancak o dönemde farklı satıcılara ait fiyatları listeleyebilecek, güvenli bir kıyaslama platformu mevcut değildi. "Yatay" arama motoru dediğimiz genele hitap eden platformların eksik bıraktığı alanı doldurmak amacıyla ODTÜ Teknokent'te kurulduk ve tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir arama motoru geliştirdik. Bu motorun ilk uygulaması ise akakce.com oldu ve sonrasında şirketleşme sürecimiz başladı.

 

Akakçe olarak bugün hızlı bir ivmeyle büyüyen e-ticaret sektörünün neresinde duruyorsunuz?

Akakçe olarak hem tüketici hem de satıcı tarafında sektörün bütün oyuncularına temas eden bir noktadayız. Aynı zamanda, sektörün üstünde bir büyüme oranına sahip olduğumuzu söyleyebilirim.

Black Friday gibi tek güne özel indirim etkinliklerinin Türk perakende kullanıcısının ajandasında yerini alması, e-ticaret pazarının büyümesi açısından da önemli bir gelişme oldu. Bu gibi günlerde tüketici fiyatları Akakçe’den kontrol etmeye başladı, gerçekten indirim olup olmadığını Akakçe’den araştırdı. Bu bizim için yeni bir kaynak oldu. Makro ekonomik koşullardan oluşan tasarruf baskısı neticesinde, tüketicilerin fiyat araştırmasına yönelimi de artıyor. Özellikle süpermarket alışverişi gibi günlük tüketime yönelik ürünlerde bunu görüyoruz. Türkiye’de e-ticaret trafiğinin 3’te 1’e yakınını sağlayan güvenilir referans merkezi olarak, kullanıcılarımıza her an en güncel ve en uygun fiyatları sunmaya devam ediyoruz.

 

Akakçe ilk kurulduğu günden bu yana hem içerik hem de teknolojik olarak nasıl bir fark yaratıyor?

Akakçe'nin teknoloji ve yazılım kökenli bir alışveriş platformu olması önemli bir avantaj. Kendimizi öncelikle bir teknoloji şirketi olarak konumlandırıyoruz. Güçlü bir altyapıya sahibiz. Kullanıcılarımızın ihtiyaç ve beklentilerine uygun geliştirmeleri kendi bünyemizde süratle gerçekleştirebiliyoruz. Bu sayede Akakçe'yi tercih eden tüketiciler, benzerlerine kıyasla çok daha "doğal" ve kaliteli bir deneyim yaşıyor. Akakçe bünyesinde geliştirdiğimiz robotik okuma teknolojisi sayesinde fiyatları her gün 12 defa, yani 2 saatte bir güncelliyoruz. Böylelikle kullanıcılarımız her zaman en doğru, en güncel bilgiye tek bir kaynak üzerinden erişmenin konforunu yaşıyor. Benzer şekilde, yine geliştirici ekibimizin imzasını taşıyan ürün eşleştirme teknolojisi, Türkiye'nin en kapsamlı ürün kataloğunu tüketicilere sunuyor.

 

Sizleri, sunduğunuz hizmet ve geliştirdiğiniz iş ortaklıkları kapsamında, sektörün diğer oyuncularından ayıran en belirgin özellikler neler?

Akakçe’nin piyasanın yüzde 95’ini kapsadığını söyleyebiliriz. Yani Akakçe kullanan bir tüketici bütün ürün-fiyat seçeneklerini bir arada görecektir. Ayrıca bunu son derece basit ve kullanışlı bir arayüzle, kendileri için maddi açıdan gerçek fayda sağlayacak nitelikte bir alışveriş hizmeti olarak sunuyoruz. Bunun yanı sıra platformumuzda ürün yorumları ve e-ticaret siteleri hakkında alışverişçilerin yaptığı değerlendirmeler herkese açık biçimde paylaşılarak bir şeffaflık sağlanıyor. Bu yaklaşımımızla doğru satıcıyı, doğru ürünü, doğru fiyatı tüketiciyle buluşturmak istiyoruz.

 

Akakçe’nin gelecek haritası nasıl bir rotaya sahip? Yurt dışı hedefleriniz var mı?

Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarındaki değişimlerin hemen hepsi dijital bir dünyanın lehine gerçekleşiyor: Çok kanallı perakendecilik ve indirim günleri gibi trendler, e-ticaret sektörünün yükselişine zemin hazırlıyor. Kullanıcıların alışverişi mobil ve web kanallarından gerçekleştirme alışkanlıklarında kayda değer bir artış gözleniyor. Bu sayede e-ticaret ekosisteminin büyüme ivmesinin artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Akakçe olarak bizler de bu büyümeye uygun biçimde Türkiye'de yapacağımız atılımların ardından, hizmet sunduğumuz coğrafyayı MENA bölgesi ölçeğinde genişletmeyi hedefliyoruz.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri