Airport, sanal AVM’yi hayata geçiriyor

İçinde organik pazar ve bitpazarı kurulan tek AVM Airport Outlet, çevresindeki birçok AVM’ye rağmen dinamik yapısıyla fark yaratmaya devam ediyor. Ocak ayından itibaren Airport AVM’nin internet üzerinden de satış yapacağını duyuran Airport Outlet Genel Müdürü Burçin Bendegül, sistemin Türkiye’de ilk olacağını, perakendeye yön vereceğini ve sanal mağazacılığa çok iyi bir alternatif olacağını da ifade etti. Bendegül yönetimindeki Airport AVM, Hoca Ali Rıza, İbrahim Çallı, Mehmet Ali Laga gibi ünlü Türk ressamlardan oluşan sergiyle, sanatseverlere de büyük bir sürpriz yapmaya hazırlanıyor

Airport, sanal AVM’yi hayata geçiriyor

Fulya B. ÖZTÜRK

Başarılı bir outlet deneyimi olan Airport Outlet’i tanıyabilir miyiz? Sizin için süreç nasıl gelişti?
Airport AVM, sezon alışveriş merkezi olarak açılmıştı. Biz EPM Assetis olarak yönetimi devir aldıktan sonra bazı değişikliklere gitmeye karar verdik. Bölgeyi incelediğimizde buranın mevcut yapısı ve lokasyonu itibariyle sezon AVM’si olamayacağına karar verdik. Kiracılarımızla bir toplantı yaptık ve AVM’yi, outlet center’a çevirme kararı aldığımızı söyledik. Bu konuda mağazalarımızı ikna etmek oldukça zor oldu. Yeni perakendecileri aramıza kattık ve sonra hızlı bir büyüme ile tam bir outlet AVM’ye dönüşerek burayı ayağa kaldırdık. O zaman çok iyi bir karar verdiğimizi düşünüyorum... Sezon AVM olarak gitseydi, bu başarıyı elde edemezdik. Airport 5’inci yılına giriyor ve yüzde 99 doluluk oranıyla etrafımızdaki rekabete rağmen başarımızı sürdürüyoruz

Değişimden sonra marka karması da değişti mi?
Sürekli yeni markaları aramıza katıyoruz. Beymen Business, Network –Fabrika, Marks&Spencer, Kanz, Roman gibi pek çok mağazayı da bünyemize kattık. Etrafımızda bu kadar çok alışveriş merkezi olduğunu düşünürsek bu da çok önemli bir başarı. Şu anda bölgede her taraftan ziyaretçi çekebiliyoruz.  Aynı anda mevcut mağazalarımız da koleksiyonlarını sürekli genişletiyor. Farklı profillere seslenen markaları bünyemizde bulundurmaya özen gösteriyoruz. Örneğin LCW ve Vakko da bizimle birlikte olduğu için Ataköy, Yeşilköy, Florya’dan da ziyaretçilerimiz var,  Avcılar, Yenibosna, Bahçelievler’den de. Bunun en büyük nedeni mağaza karmasını iyi tutmamız. Bunun yanında güvendiğimiz birkaç marka da oldu, bunların cirolarından çok memnunuz. Bugün insanlar alışveriş merkezlerine gittiğinde aynı markaları görüyor ama yeni markalara da ihtiyacı var ülkenin. Airport’ta büyüyen markalar da  oldu, özellikle fastfood sektöründen Çıtır Usta ve  Green Salad, Kumpir Box gibi. Fastfood bölümümüz çok güçlü. Yemek katımız Bakırköy’ün içindeki AVM’ler ile yarışacak cirolara ulaşıyor. Hemen yanı başımızda üniversitenin olmasının payı da burada büyük.

İçinde bitpazarı olan tek AVM

Cazibeyi artırıcı ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?
Bu 4 sene zarfında satış odaklı çalışıp, AVM’yi bir bütün olarak gördük. Bizim mağazalarımızda ağzına kadar mal doludur. İş yapan firma, mal getirir, iş yapamayan firma stok azaltır. Biz mağazaları, raflarını sürekli dolu tutmaları konusunda uyardık. Çünkü satışların yükselmesi için ürün çeşitliliğinin fazla olması gerek. Çok mu başarılıyız? Hayır, çok başarılı değiliz ama bölgedeki diğer AVM’lerle kıyasladığımızda başarılı olduğumuzu görüyoruz. Bu dönem zarfında satış odaklı kampanyalar yapmaya gayret ettik. AVM’lerin birbirinden bir farkı yok açıkçası. İyi bir AVM olmanın koşulu bölge insanının tüketim alışkanlıklarını iyi bilmekten, nabzını iyi tutmaktan geçiyor. Örneğin organik pazarı yakaladık, üzerinde aylarca çalıştık. Organik pazar çalışması başlatarak hem farkındalığı hem de istihdamı artırdık. Şimdi bu çalışmamız çok başarılı ve sadece organik pazar için bin 500 kişi Airport’u ziyaret ediyor. Pazarcılıktan keyif aldık ve güzel gittiğini görünce bünyemizde bir pazar daha kurup İstanbul’a ikinci bitpazarını kazandırdık. Gelişmiş ülkelerde bu antika pazarlar her yerde var. İstanbul’da bir tane varken biz ikinci antika pazarını kazandırdık. Her cumartesi günü farklı müşteri profiline sahip ziyaretçilerimiz oluyor. Her sınıftan insan bizi ziyaret ediyor ve 160 tezgâhtan oluşan pazarımızı gezme fırsatı yakalıyor. Bu da bizim için iyi projelerden bir tanesi.

Yaptığınız bu değişikliklerden sonra ziyaretçi profilinizde bir değişiklik oldu mu?
Her yeni katılan mağaza kendi profilini de yanında getirdi. Yeni markaların eklenmesi, mevcut mağazaların cirolarını artırırken seslendiğimiz kitleyi de genişletti. Şunu belirtmeliyim ki, artık eskisi gibi sadık müşteri kavramı kalmadı. Yüzer geçer bir kitle var, siz buradan kendinize en uygun kitleyi bulmalısınız. Benim inandığım tek gerçek, fiyatlardır. Eğer fiyatlarınızı makul tutarsanız ziyaretçi sayınız artar. Outlet için başarının tek seçeneği, fiyatları makul tutmak ve koleksiyonu genişletmek. Müşteri bir kere ürün çeşidinin az olduğu yere bir daha gelmez. Profili genişletmenin, ziyaretçiyi artırmanın tek yolu fiyatların cazip tutulmasından geçer.

Bit pazarı, ekolojik pazar, müzayedeler, sergiler… Airport’ta etkinlikler hiç bitmiyor. Düzenlediğiniz etkinlikler Airport AVM’ye neler katıyor?
Her arz kendi talebini yaratır. Ne kadar çok arz olursa, talep o kadar artar. Biz etkinlik düzenlerken kaç kişinin geleceğini düşünmüyoruz. Etkinliği gerçekleştirirken sadece etkinliğin kendisine konsantre oluyoruz. Bizim için bir kişi bile gelse, bu kişi artık bizim için yeni bir müşteri adayı demektir. Bu etkinlikleri düzenlerken bazı hususlara dikkat ediyoruz ki, en önemlisi ulaşılabilir olmak. Sunduğunuz güzelliklere herkes ulaşabilmeli. Yaptığınız sergi ya da fuarı dibe köşeye koyar, başına da iki tane asık suratlı kız koyarsanız, oraya kimse girmez. Bunları halkın dokunacağı yerlere koyarsanız, insanlar kendini o faaliyetin içinde hissettiğinden başarı mutlaka gelecek.

Airport AVM, 2013’te internette

Yaptığınız farklı etkinliklerle farklı müşteri profillerini de çekebiliyor musunuz?
Bir bitpazarı için Kadıköy’den insanlar kalkıp geliyor. Fakat bir tekstil ürünü için o insanları buraya getiremezsiniz. Özel etkinliklerin yaratığı dürtü, insanları buraya çekiyor. O zaman diğer markalara da ürünlerini satma fırsatı doğuyor. Bizim çok ilginç projelerimiz oldu. Bir fayton projemiz vardı, insanları evine fayton ile bıraktık. Gazeteci Aziz Üstel onu çok beğenmiş ve yazmıştı. Bir dönem konsolosluklarla ortak çalışarak Almanya, Hollanda, Japonya yılları yaptık. Hoca Ali Rıza’nın sergisini getirdik. Hocaları, dekanları buralara çektik. Bu sonuçlardan sonra çok farklı olduğumuzu ve fark edildiğimizi düşünüyorum.

Önümüzdeki dönemde hangi etkinlikler gerçekleştirilecek?
Milli Kütüphane ve Kültür Bakanlığı ile birlikte bir etkinliğe hazırlanıyoruz. Türkiye’nin çok büyük yaklaşık 40 sanatçısının 60 tablosunu ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. Hoca Ali Rıza, İbrahim Çallı, Mehmet Ali Laga gibi önemli isimlerin tabloları yakında Airport AVM’de olacak. Bunun sanatsever İstanbullular için çok büyük bir fırsat olarak görüyorum.

Sosyal medya çalışmalarınız nasıl gidiyor? Neleri kullanıyorsunuz?
Bugünlerde Facebook’ta yürüttüğümüz bir çalışma var. Kendilerini burada etiketleyen ziyaretçilerimize ufak hediyeler veriyoruz. Sosyal medya kaçınılmaz, bizim de bu alanla ilgili güzel projelerimiz var. 2013’ün hemen başında Airport’un internet sitesinden, alışverişe imkân sağlayan projeyi hizmete sokmayı düşünüyoruz. Bununla Türkiye’de ilki gerçekleştirmiş olacağız. İnsanlar, fiziki olarak var olan bir AVM’den internet kanalıyla alışveriş yapabilecek. Perakendenin gelişmesi için farklı projelere ihtiyacı var. Sanal mağazaların perakendeden çok ciddi bir pay aldığını görüyoruz. AVM’lerin de farklı projeler geliştirmesi zorunlu. Perakendeciler için internet mağazalarıyla yarışmanın tek seçeneği buradan geçiyor.

Outlet mağazacılık dünyada farklı, bizde farklı

Bu sistemde tüketicinin faydası ne olacak?
Tüketici istediği ürünü ucuza alabilecek. Hatta sanal mağazalardan çok daha ucuza satacağımızı düşünüyorum. Bunların dışında müşterimiz beğenmediği zaman süreç, sanal mağazalar kadar uzun sürmeyecek; ürününü AVM’den gelip değiştirebilecek. Bir diğer büyük çalışmamız da, sanal marketleri mağazalaştırmak. Bu mağazalarda ürünler de olacak. Bir bakıma kendi mağazalarımız sanal bir ortamda topladığımız gibi büyük sanal perakendecileri de mağazalaştıracağız. Perakendeye apayrı bir yön vermeyi hedefliyoruz.

Outlet çok tartışılan bir kavram. Siz ne kadar outlet olduğunuzu düşünüyorsunuz?
Biz yüzde 70 malı outlet tutmaya çalışıyoruz. Fakat bu oranı başarmak çok zor, başarıyorum diyen doğru söylemiyordur. 300 AVM varsa bunun en fazla yüzde 10 outlet olur. Çünkü sezondan kalan malların sayısı belli bunlar mağazalara dağıtılıyor. Bu ürünler yetmediği zaman firmalar sezon ürünleri koymak zorunda kalıyor. Outlet ürünlerin kar payı çok düşük, firmalar için tek avantaj stokları eritmek. Ayrıca Türkiye’de bir de kira sorunu var. Outlet mağazacılıkta olması gereken kiraların cirolar üzerinden alınması. Fakat bu Türkiye’de mümkün görünmüyor. Yatırımcının da belirli bir kira alması lazım ki, işletmeyi döndürebilsin. Türkiye’de outlet’in tam işleyememesinin bir nedeni de firmaların ikinci markalarını çıkarması. İnsanlar o kurumsal markaya güvenip iyi ürün aldığını sanıyor ama gerçek marka ile çıkarttığı ikinci kalite ürün arasında dağlar kadar fark oluyor. Fakat yurtdışında bu böyle değil, gerçekten çok kaliteli markaları outlet AVM’lerde daha ucuza alınıyor. Bizimde outlet mağazacılığı ileri taşımamız gerek.