adL Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tasarım Direktörü Zehra Işık

Hızlı bir gelişme grafiği gösteren adL, mağaza sayısını artırmaya devam ediyor. İlk yurt dışı mağazasını 2002’de Rusya’da açan adl, yurt dışında da büyüyor. adL Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tasarım Direktörü Zehra Işık, Polonya’da 30, Belarus, BAE, Kazakistan, Çin, Arabistan, Libya, Katar, Kuzey Irak, Ürdün, Fas, Cezayir gibi ülkelerde 120 mağaza daha açmaya hazırlandıklarını belirtiyor. Işık, Rusya’daki mağazalarını ise 100’e çıkartmayı hedeflediklerini söylüyor

adL Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tasarım Direktörü Zehra Işık

Fulya B. ÖZTÜRK

adL’nin yeni koleksiyonunu dinleyebilir miyiz sizden, bu sene nasıl bir adL şıklığı olacak?
adL, günlük-haftasonu, ofis, kokteyl-davet tarzına uygun farklı ürün gruplarına sahip bir marka. Sezon içerisinde çeşitli hikâyelerden ilham alarak hazırladığımız koleksiyonlarımız ile geniş yaş aralığında ve farklı tarzdaki müşterilerimize ulaşıyoruz. 2013 yaz desenlerinde öne çıkan trendlerden olan monochrome çizgi ve dama adL ilkbahar-yaz koleksiyonunda da sıkça karşınıza çıkacak. Diğer önemli desen trendleri arasında yer alan geometrik şekiller, porselen ve kaleidoskop desenlere de koleksiyonumuzda sıkça yer verdik. Farklı form ve boyutlardaki çiçek desenleriyle de sezon içerisinde karşılaşacağız. Kumaşlarda ise pamuk, keten ve tencel gibi doğal ya da doğal lif oranı yüksek olan karışımlı kumaşlara ağırlık verdik. adL'de 2 sezon önce başladığımız, tamamen çalışan kadının konforu ve ihtiyaçlarına göre şekillendirdiğimiz “Business” koleksiyonumuzu bu sezon daha da büyüterek geniş bir ürün yelpazesine ulaştırdık. Ofis giyiminde abartıdan uzak, sade ama şık, küçük tasarım detaylarıyla fark yaratan bir koleksiyon tasarladık. Cengiz Abazoğlu ile yaptığımız tasarımcı işbirliğiyle ise ürün portföyümüze high fashion ürün grupları da ekledik. 3’üncü sezonunu müşterilerimizle buluşturduğumuz adL+Cengiz Abazoğlu koleksiyonunda günlük&ofis ve kokteyl&davet ürünlerinin yanı sıra Cengiz Abazoğlu tarafından ilk defa tasarlanan beachwear koleksiyonunu mağazalarımızda satışa sunuyoruz.  Ayrıca Night zoom markamız; mezuniyet balosunda göz alıcı olmak isteyen genç kızlar için hazırlanan line’ları ile birbirinden iddialı ve şık abiye alternatifleri sunuyor.

Uzun zamandır bir perakendeci olarak tüketici eğilimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Hazır giyim tüketicileri içinde büyük bir yüzdeye sahip olan kadın tüketicilere hitap eden bir markayız.  Kadın tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarında önceki yıllara göre önemli bir değişim söz konusu. Açılan yeni AVM'ler, internet, sosyal medya ve mobil teknolojilerin de oldukça etkisi var. Modayı daha yakından takip eden, istediği özelliklerde bir ürünü nereden alabileceğini bilen, gardırobunda sezonun anahtar parçalarına yer veren geniş bir kitle var. Mağazalarımızın, online shop web sitemizin ve sosyal medya sayfalarımızın giriş oranlarındaki büyük artış da bu değişim göstergesi. Biz de bu bağlamda mağaza konseptimiz, markalarımızla sunduğumuz yaşam tarzı ve modayı yansıtan ürünlerimiz ile müşterilerimize en iyi alışveriş deneyimini yaşatmaya özen gösteriyoruz.

adL’den “private card”

Müşteri sadakati üzerinde durulması gereken oldukça zor bir süreç. Siz sadık müşteriler yaratmak için neler yapıyorsunuz?
Yıllardır markamız ile duygusal bir bağ oluşturmuş, kemikleşmiş bir müşteri kitlemiz var. Kazandığımız yeni müşterilerimiz ile bu kitle her geçen gün büyümeye devam ediyor. Müşteri sadakati üzerine geliştirdiğimiz “private card’ projemiz yaklaşık 4 senedir devam ediyor. Private card müşterilerimiz; özel indirimler, hediyeler, defile ve etkinliklerimize davetiyeler ve birçok ayrıcalıktan öncelikli olarak yararlanabiliyor.

Yeni mağaza yatırımlarınızda tercihiniz AVM’ler mi yoksa caddeler mi olacak?
Başarılı yatırımlarla beraber AVM'ler yükselen bir grafik çizmeye devam ediyor. Bu yükselişle beraber avm kiralarında da artış yaşanıyor. Bu artışlar da yeni mağaza yatırımlarımızı etkilese de  ağırlıklı olarak AVM'leri tercih etmeye önem veriyoruz. Bu eğilimlerimizde mağaza lokasyonunu ve metrekaresini de muhakkak göz önünde bulunduruyoruz.
 
Yılsonuna dek ulaşmak istediğiniz mağaza sayısı nedir?
Yılsonuna kadar yurt içindeki mağaza sayımızı 200’e çıkarmayı hedefliyoruz.  Belirli lokasyonlarda da mevcut mağazalarımızın metrekarelerini arttırmak üzerine planlarımızı gerçekleştirmeye başladık.

Yurt dışı projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
2013 yılı başında Ürdün, Fas ve Polonya’da ilk mağazalarımızı açtık. Polonya’daki ilk mağazamızı 500 bin euroluk bir yatırımla, Rzeszow kentinde Galeria Rzeszow Alışveriş Merkezi’nde 825 metrekarelik alanda açtık. Açılış gününden bu yana mağazamız büyük ilgi görüyor.  2014 yılı içinde Polonya’da, Varşova, Krakow ve Rzeszow şehirlerinde olmak üzere toplam 30 mağaza daha açmayı hedefliyoruz. 
Belarus, BAE, Kazakistan, Çin, Arabistan, Libya, Katar, Kuzey Irak, Ürdün, Fas, Cezayir gibi ülkelerde ise 120 mağaza daha açmayı planlıyoruz.  Birçok ülkede olduğu gibi Rusya’da da sunduğu yaşam tarzı ve koleksiyonları ile modaya yön veren adL markamızın mağaza sayısını 100’e çıkartmayı hedefliyoruz. 
Batı Avrupa’da ise yeni pazarlarda hedef müşterilerimiz ile buluşmak üzere yatırımcılarla görüşmelerimiz devam ediyor.

Gelecekte adL’yi nerede görmek istiyorsunuz?
Global dünyada, bulunduğu segmentte yenilikçi, beklentilerin üzerinde ürün ve hizmet vaat eden, müşteri memnuniyetini sürdürülebilir kılan bir marka olarak görmek istiyoruz.