Adına değil tadına bak: Pepsi...

03 Ocak 2018 Çarşamba

Türkiye’de yarım asırdır sektörün en önemli dinamiklerinden biri olan PepsiCo, özellikle son dönemlerde tüketicilerine yaptığı tadım testleriyle gündeme geldi. Dolaylı yollardan 40 bin kişiye istihdam sağlayan, hali hazırda 5 fabrikasıyla ekonomiye destek veren ve bunu karlı ve sürdürülebilir olarak sunmayı amaçlayan PepsiCo, Türkiye büyümesini hız kesmeden sürdürmek istiyor. PepsiCo Türkiye Araştırma ve Satış Stratejisi Kıdemli Direktörü Ergün Günay, PepsiCo’nun Türkiye planlamalarından tüketici alışkanlıklarını nasıl yönettiklerine, FMCG kanalının nasıl değiştiğinden tadım testlerinin içeriğine kadar sorduğumuz birçok soruyu siz değerli okuyucularımız için cevapladı…

adina-degil-tadina-bak-pepsi

Röportaj: Onur Kaya

 

Bizlere öncelikle çok kısa Ergün Günay’dan ve PepsiCo’daki iş sürecinizden bahsedebilir misiniz?

2002 senesinden itibaren çalışmaya başladığım PepsiCo Türkiye’de Ticari Pazarlama, Kanal Geliştirme, Ciro Yönetimi, Zincir Mağazalar Satış, Araştırma, Kategori Yönetimi gibi çeşitli pozisyonlarda görev aldım. Kasım 2016 tarihinden itibaren Araştırma ve Satış Strateji Direktörlüğü görevini yürütüyorum.

 

PepsiCo için Türkiye pazarında işler nasıl gidiyor?

Türkiye operasyonu olarak PepsiCo’nun dünyada ilk 10, Avrupa’da ise ilk 3 önemli pazarından biri konumundayız. İçecek alanında İzmir, Çorlu ve Adana’da, yiyecek alanında ise İzmit ve Tarsus’ta yer alan toplam 5 fabrikamızla Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak şekilde faaliyetlerimize devam ediyoruz. Sahip olduğumuz bu 5 fabrika ve depolarımız sayesinde yaklaşık üç bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyoruz. Dengeli ve büyüyen bir ekonominin yanı sıra güçlü bir finansal yapıya ve genç bir nüfusa sahip Türkiye’deki yatırımlarımıza, Manisa’da geçtiğimiz yılsonunda temellerini attığımız 6’ncı fabrikamız ile devam ediyoruz. Bu fabrikamızın da 2018 yılında faaliyete geçmesini hedefliyoruz. Türkiye aynı zamanda, patates tarımı açısından da tüm dünyada PepsiCo açısından önemli bir yere sahip. PepsiCo Türkiye organizasyonu; ülkedeki yüzlerce çiftçiyle, 22 şehirde, 4 bin 400 hektar alanda Türkiye’deki cipslik patates üretiminin 4'te 3'ünü gerçekleştiriyor. Yürüttüğümüz tarım faaliyetleri ile dolaylı olarak 40 binden fazla kişiye de istihdam imkânı sağlamış oluyoruz. Yukarıda belirttiğim faaliyetlerimizin yanı sıra içinde yaşadığımız topluma, uzun soluklu sosyal sorumluluk projeleriyle destek vermek ve geleceği sağlam bir Türkiye için eğitimli çocuklar ve gençler yetiştirilmesine katkıda bulunmak da önceliklerimiz arasında yer alıyor. “Türkiye’nin en hızlı büyüyen yiyecek ve içecek şirketi olma” vizyonuna ulaşmak için bir yandan üretim, lojistik ve ticaret altyapımıza, güçlü markalarımıza, çalışan yetkinliklerimize yatırım yaparken bir yandan da topluma ve çevreye yönelik taahhütlerimizi yerine getiriyoruz.
Özellikle son dönemde tadım testleri üzerinde durdunuz. Sonuçlar ve geri dönüşler nasıl oldu? Tüketicinin tercihlerinden neler çıkardınız?

Pepsi’nin 1970’li yıllardan beri tüm dünyada başarı ile gerçekleştirdiği ve pazarlama derslerine konu olan “Pepsi Kör Tadım Testi” aktivitelerini, 2016 ve 2017’de Türkiye’deki tüketicilerimiz ile buluşturduk. Pek çok şehirde “Adına Bakma Tadına Bak” sloganı ile uyguladığımız testlerde bu sene yine en çok tercih edilen kola markası olmayı başardık. Geçen sene 18 şehirde 57 bin tüketicimiz ile yapmış olduğumuz kör tadım testlerini, bu sene 59 şehirde 125 binin üzerinde kişinin katılımıyla gerçekleştirdik. Bağımsız avukatlar gözetiminde ve Türkiye Noterler Birliği Bilişim Sistemi kullanılarak kayıt altına alınan ve tamamen eşit koşullarda, hiçbir yönlendirme olmadan uygulanan kör tadım testlerinde katılanların yüzde 59’u Pepsi’yi tercih etti.  

 

Perakende sektörünün en önemli dinamiği tüketiciyle temas etmek ve davranışlarını ölçümlemek. Bu konuda PepsiCo, nasıl bir stratejiyle hareket ediyor? Datayı nasıl yönetiyor?

PepsiCo olarak tüketiciyi anlamanın, tüketim anları ve ihtiyaçları ile eşleşen ürünler sunmanın önemine inanıyoruz. Bunun yanı sıra ürünlerimiz ile raf önünde karşılaşan tüketicileri anlamanın ve satın alma kararlarına etki edebilmenin de bir o kadar önemli olduğunu düşünüyoruz. Her kanalın farklı satın alma dinamiklerinin ve alışverişçi davranışlarının olduğu gerçeğinden yola çıkarak her kanalda tüketicilerimizi anlamak üzerine detaylı çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalarda eskiden beri kullandığımız geleneksel araştırma metotlarının yanı sıra yenilikçi metotları ve teknolojileri de sıklıkla kullanıyoruz. Bu çalışmalarımızı örneklendirmek gerekirse;

*Satış noktasındaki görsel malzemelerin, raf düzeninin ya da ürün fiyat noktasının satın alım üzerindeki etkisini ölçmek için sinirbilimden yararlanıyoruz,

*Alışveriş yapan kişilerin takacağı bir gözlük ile tam olarak alışveriş sırasında rafta hangi ürünlere ne kadar uzunlukta ve ne zaman odaklandığını öğrenerek, rafta neye dikkat etmemiz gerektiğini öğreniyoruz,

*Satış noktasına gitmeye gerek kalmadan, bilgisayar ortamında yaratacağımız, gerçeği ile birebir aynı sanal mağazalarda tüketicilerimize alışveriş deneyimi yaşatıp, merak ettiğimiz sorulara cevap buluyoruz.

 

Son süreçte discount marketler avantajını artırdı

FMCG kanalında önemli bir geçmişe sahipsiniz. Sizce son dönemlerde tüketici dinamikleri hangi yönde değişiyor? PepsiCo’yla bu sürece nasıl dahil oluyorsunuz?

PepsiCo olarak yaptığımız araştırmalarda tüketici tercihlerinin özellikle perakende alışverişi açısından son birkaç yılda değiştiğini görüyoruz. Gıda sektörüne baktığımızda ise değişen pazar dinamikleri, öncelikli olarak tüketicilerin alışveriş ettiği kanalları ve alışveriş şekillerini değiştiriyor.  Önceden genellikle alışverişçilerin kullandıkları tek bir kanal varken; artık alışveriş türüne, alınacak ürüne ve fiyat aralığına göre tüketiciler birden fazla kanalı kullanma eğilimindeler. Örneğin, bir tüketici alışverişe çıktığında eskiden tüm ihtiyacını tek bir mağazadan giderirken, son dönemde 2-3 mağazaya ya da dükkana uğrayıp alışverişini tamamlıyor. En önemli değişim ise, uğranan bu mağazalardan birinin indirim marketlerinden biri olması. Bu açıdan bakıldığında en avantajlı ve gıda alışverişinde öne çıkan kanalın fiyat ve yakınlık avantajı sunması sebebiyle indirim marketleri olduğunu ve gıda kanalları arasında payını arttırdığını görüyoruz. Biz de PepsiCo olarak, tüketici ve alışverişçi dinamiklerinde yaşanan ya da yaşanması beklenen değişimleri, pazar raporları, tüketici ya da alışverişçi araştırmaları gibi çeşitli araçlarla çok yakından takip ediyoruz. Gördüğümüz değişimlerin tüketici için, pazar için ve PepsiCo olarak bizim için ne anlama gelebileceğini öngörüp, buna uygun aksiyonlar alarak sürecin her aşamasında aktif rol alıyoruz.

 

PepsiCo’nun Türkiye için geleceğe yönelik hedefleri neler?

50 yılı aşkın süredir Türkiye’de yiyecek ve içecek sektöründe başarıyla faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Gıda ve içecek sektöründe hem dünyada hem de Avrupa’da en hızlı büyüyen ülkeler arasında öne çıkan ülkemiz, finansal ve demografik potansiyeli açısından PepsiCo için çok önemli ve stratejik bir pazar konumunda. Bu güçlü büyümeleri önümüzdeki dönemde de gözlemleyeceğimize inanıyoruz. PepsiCo olarak, büyümeyi hızlandırırken bunu karlı ve sürdürülebilir bir şekilde başarmayı birincil önceliğimiz olarak konumlandırıyoruz. Bu bağlamda, Fayda Gözeten Performans adını verdiğimiz küresel sürdürülebilirlik vizyonumuz, şirketimizin finansal performansı kadar faaliyet gösterdiğimiz her noktada çevremize ve içinde bulunduğumuz toplumlara pozitif etki yaratmayı odağına alıyor. Fayda Gözeten Performans kapsamında İnsan, Ürün ve Dünya başlıkları altında toplanan taahhütlerimiz doğrultusunda pek çok proje hayata geçirmeye, uzun vadeli sürdürülebilir büyümemize ve sektöre katkı sağlamaya hız kesmeden devam edeceğiz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri