Perakende PageSkin

Adana Optimum’da aşı istasyonu

Suriye'de görülen çocuk felci hastalığına karşı Sağlık Bakanlığı tarafından Suriye'ye yakın bölgelerdeki il ve ilçelerde başlatılan aşı kampanyasına Adana Optimum Outlet Alışveriş ve Eğlence Merkezi’de ev sahipliği yaptı

Adana Optimum’da aşı istasyonu

''Çocuk Felci Aşı Günleri'' kapsamında Adana Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri ‘Aşı İstasyonu’ kurdu. Kurulan istasyonda, iki gün boyunca alışveriş merkezinin tüm katlarında 0-5 yaş arası çocuklara ağızdan iki damla şeklinde aşı uygulaması yapıldı.

Adana Halk Sağlığı Müdürü Doktor Alper Acil, konuya ilişkin açıklamasında, amaçlarının  çocuk felci virüsünün yok edilmesi olduğunu vurgulayarak, “1998 yılında başlatılan programın temel stratejilerden biri de destek aşılama çalışmalarıdır. Ülkemiz Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi ile birlikte 21 Haziran 2002 tarihinde 'Poliodan Arındırılmış Bölge' olarak sertifikalandırılmıştır. Ancak, halen bazı ülkelerde virüs dolaşımı devam etmektedir” dedi. 

Dr. Acil, “29 Ekim 2013 tarihinde DSÖ'nden yapılan açıklamadan anlaşıldığı üzere, Suriye'de vahşi çocuk felci virüsünün varlığı ve buna bağlı vakalar olduğu teyit edilmiştir. Suriye ile olan uzun sınırımız ve  nüfus hareketleri nedeniyle, ülkemiz polivirüs importasyon riski altındadır. Suriye’yle sınır illerimiz Şırnak, Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep, Kilis ve Hatay ile ülkemiz içinde göç eden Suriyelilerin geçiş yolu üzerinde büyük bir merkez olan Adana'dan oluşan toplam 7 ilimizde 0-59 ay arası  tüm çocuklara  en az bir ay arayla iki tur halinde Oral Çocuk Felci Aşısı (OPA) uygulaması Polio Sertifikasyon Komitesi tarafından kuvvetle tavsiye edilmiştir” şeklinde konuştu.

Dr. Acil, Optimum’un bölge halkı tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edildiğini, bu nedenle burada yapılan aşı çalışmalarının oldukça faydalı olduğunun altını çizerek, duyarlılıklarından dolayı alışveriş merkezi yönetimine teşekkür etti.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin