ABD’li Macy’s’de “Mom Jean” krizi patladı

24 Temmuz 2019 Çarşamba

ABD’de mağaza zinciri Macy’s tarafından satışa sunulan ve porsiyonların “skinny jean, mom jean” şeklinde ölçülerle belirlendiği tabaklar, yeme bozukluklarını teşvik ettiği ve kadın bedenine dair olumsuz mesaj verdiği gerekçesiyle yapılan şikâyetlerin ardından toplatıldı

abdli-macysde-mom-jean-krizi-patladi

Macy’s mağazalarında tanesi 9.50 dolardan satılan tabaklarda porsiyonlar üç halkayla belirlenmiş görünüyor ve yemeğinizi bu sınırlar içine sığdırmanız öngörülüyor. Tabağın merkezindeki en dar halkada ‘skinny jean’ (bedene otruan dar pantolon), bir orta boyunda ‘favori jean’ en genişinde ise ‘mom jean’ (anne jean'i; yüksek bel, bol kesimli pantolon) ibaresi yer alıyor.

 

Pourtions adlı bir firma tarafından tasarlanan tabaklar bazı kullanıcılar tarafından komik bulunsa da pek çok kesimin tepkisini çekti.

 

Bunlardan biri olan ve CBS televizyonu için ‘İnovasyon Ulusu’ adlı bir program hazırlayan muhabir Alie Ward, tabakların ‘kabul edilemez’ olduğunu savundu.

 

Ward’ın “Bu tabakları 50 eyalette nasıl yasaklatabilirim?” diye bir tweet atması üzerine pek çok kişi de durumdan haberdar olarak mağazaya tepki gösterdi.

 

Ünlü oyuncu ve aktivist Jameela Jamil ise ‘konuyu fazla uzatmadan’, “Bu tabakları s….m” mesajını paylaştı.

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri