ABD’de Türk hazır giyim firmaları rüzgar estirdi

24 Şubat 2017 Cuma

Ekonomi Bakanlığı’nın “hedef pazar” olarak belirlediği ABD, Türk hazır giyim ihracatçısının akınına uğradı. Las Vegas’daki Magic Show Fuarı’nda İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) öncülüğünde 52 firma ile rekor katılım gösteren Türkiye, 104 milyar dolarlık ABD’nin hazır giyim ithalatından aldığı payı ilk aşamada 500 milyon dolarlardan 1 milyar dolar çıtasına çıkarmayı hedefliyor

abdde-turk-hazir-giyim-firmalari-ruzgar-estirdi

ABD’nin 104 milyar dolarlık hazır giyim ithalat pastasından aldığı payı artırmayı hedefleyen İHKİB, Las Vegas’ta düzenlenen, ülkenin en büyük hazır giyim fuarı Magic Show’da gövde gösterisi yaptı. 21-23 Şubat günleri arasında gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük fuar organizasyonları arasında yer alan Magic Show’a katılan Türk firmalarının stantları alıcıların akınına uğradı.

 

ABD’ye olan ihracat rakamı 536 milyon dolar çıktı

İHKİB Başkanvekili Kemalettin Güneş, ABD’nin 104 milyar doları hazır giyim olmak üzere toplamda 2,3 trilyon dolar ile dünyanın en büyük ithalatçı ülkesi konumunda bulunduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin bu devasa pazardan çok daha fazla pay alması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin 2016 yılında ABD’ye toplamda 6,5 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştirdiğini bildiren Güneş, şöyle devam etti: “Dünyanın yedinci büyük hazır giyim tedarikçisi olan Türkiye,  ABD’ye 2015’de 495 milyon dolar olan ihracatını 2016’da 536 milyon dolara çıkardı.  2005 öncesi bu rakam 1,5 milyarın üzerindeydi.  Öncelikli hedefimiz 1 milyar dolar çıtasına ulaşıp ardından da 2003 rakamlarını yakalamak.  . ABD’li alıcılardan da Türk hazır giyim ürünlerine karşı giderek artan bir talep var. Bu hedefi gerçekleştirmek için hazır giyim endüstrisi olarak her türlü birikime ve üretim gücüne sahibiz.”

 

Hedef 2018’de 1,5 milyar doları yakalamak

İHKİB ABD, AB ve Uzakdoğu Fuarlar Komitesi Başkanı Özkan Karaca ise Las Vegas’daki Magic Show fuarında 52 firma ile rekor kırdıklarını söyledi. Ekonomi Bakanlığı’nın “hedef pazar” olarak belirleyip yüzde 70 katılım desteği verdiği fuarda Türk firmalarının yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaklaşık 100 milyar dolarla dünyanın en büyük hazır giyim ithalatçısı olan ve Türk  hazır giyim ihracatçıları için umut olmaya devam eden Amerika'ya deyim yerindeyse çıkarma yaptık. Her yıl iki kez düzenlenen Magic Show’a 2014’ten bu yana İHKİB öncülüğünde milli katılım düzenliyoruz. 6. kez milli katılımla buradayız ve bu kez 52 firma ile rekor kırdık. Nihayet meyveleri toplamaya başladık. Fuarda katılımcılar için tahsis edilen otobüsleri giydirerek geçen yıl başlattığımız reklam kampanyası büyük ilgi görmüştü. Bu yıl da 25 otobüs Las Vegas sokaklarında “Turkey discover the potential” reklamları ile dolaşıyor.  Yoğun tanıtım çalışmalarımız ve paritenin dolar lehine yükselmesiyle birlikte emeğimizin karşılığını almaya başladık. Firmalarımız büyük siparişlerle dönüyorlar. Amerikalılar  özellikle denim, deri konfeksiyon firmalarımızı kendi pazarlarında görmek istediklerini söylüyorlar. Her yıl yoğun katılım sağlayan çorap firmaları 2003 öncesi en fazla ihracat yaptıkları ilk 5 ülke içinde olan ABD’den yüklü siparişler aldılar. Dünyanın en büyük pazarında 2003 yılı öncesi yaptığımız 1,5 milyar dolarlık ihracatı en geç 2018 sonunda yakalayacağımıza inanıyorum.”

 2016 itibarı ile Avrupa'da atağa kalkan Türk ayakkabı firmalarının da Magic Show’a bu yıl yoğun katılım sağladığını belirten Özkan Karaca, ayakkabıcıların bu yıl ABD’yi hedef ülkelerden biri olarak seçtiklerini sözlerine ekledi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri