A101 “Emsalsiz Ucuzluk Makinesi” yarattı!

Türkiye’nin en yaygın yüksek indirim marketi A101, 10’uncu yılını geçtiğimiz gün İstanbul Lütfi Kırdar’da düzenlediği özel bir organizasyon ile kutladı. Markanın tedarikçileri, çalışanlarından temsilciler ve iş dünyasından davetlilerin katıldığı günde, A101’in 10 yıllık başarı hikâyesi “Emsalsiz Ucuzluk Makinesi” konsepti ile anlatıldı. A101’in bir gün içindeki işleyişinin anlatıldığı 20 metreye 5 metre ebatlarında dev bir ucuzluk makinası ile başlayan organizasyonda, CEO Erhan Bostan, 10 yılda gelen bu hızlı büyümenin formülünü “Çok çalışmak ve işini iyi yapmak” olarak ifade etti

A101 “Emsalsiz Ucuzluk Makinesi” yarattı!

Özel haber: Onur Kaya 

 

8 bin mağaza sayısına ulaşan marketler zinciri A101, yeni yılda 500 yeni mağaza daha açmayı hedefliyor. 2018’i yüzde 41 büyüme, 20.1 milyar TL’lik ciro ile kapatacaklarını belirten şirket CEO'su Erhan Bostan, yeni mağazalarla cirolarını yüzde 30 arttıracaklarını söyledi.

 

Eylül ayı büyümelerinin yüzde 58 olduğunu söyleyen Bostan: “Sadece Eylül ayında 94 milyon fiş kestik. Ekim ayında bu büyüme devam edecek. Sene sonu itibarıyla 1.1 milyar fiş kesmiş olacağız. Her fişte ortalama 5 ürün olduğunu düşünürsek, 5.5 milyar adetten çok ürün satmış olacağız.” dedi.

 

2020’de yakın coğrafyalarda yatırımlar olabilir

Yurt dışına açılma konusu hakkında da bilgiler paylaşan Bostan: “Yurt dışını düşünüyoruz ama önümüzdeki sene için değil. Ekip önümüzdeki yıl nerelere gidebiliriz diye çalışacak. Belki 2020 ve sonrası için yakın coğrafyada yatırımlarımız olabilir.” diye konuştu.

 

Fiyat artışlarından sonra da en ucuz A101

Gündemdeki gelişmelerle son 1 ayda fiyat artışları olduğuna değinen Erhan Bostan, şunları söyledi: “Ağustos ayında fiyatlarda artışlar olunca tüketiciler bize yüklendi ve ‘Neden fiyatları arttırdınız?’ dediler. Ekip arkadaşlarım buna üzüldüler, ‘Biz en ucuzuz’ dediler. Ben de dedim ki ‘Bizim tüketiciye vaadimiz ucuzluk, dolayısıyla tüketicinin söylenmesi normal’. Rakiplerimizin başka vaatleri var, çeşitlilik, deneyim farklı şeyler teklif ediyorlar. Bizim vaadimiz ucuzluk. Bizim ucuz olduğumuzu elbet anlayacaklar demiştik ve kestiğimiz fiş sayısına ve ciroya bakınca tüketicinin bizim hep ucuz olduğumuzu anlamış oldu.”

 

Discount pazarının gelişimi hakkında da konuşan Erhan Bostan, henüz gidilecek çok uzun bir yolun olduğunu ve gelişim konusunda da gerçekleştirilecek birçok konunun olduğunun altını çizdi.  
A101 raflarındaki private label ürünlerin oranlarıyla ilgili de açıklama yapan Bostan: “Bizler tüketicimize yarı yarıya hem markalı ürün hem de özel markalı ürün sunuyoruz. Tüketici de istediği ve talep ettiği ürünü alıyor. Bazı ürünlerin yanında mesela kesinlikle private label ürün satamıyorsunuz, almıyor tüketici. Ancak bazı ürünlerin yanında da markalı ürün alınmıyor. Tüketici private label olan üründen çok memnun. Bu anlamda bizler yine yarı yarıya prensibiyle çalışmayı sürdüreceğiz. Aldın aldın kampanyalarıyla deneme yaptığımız ürünlerin satışlarına, taleplerine göre de ufak değişiklikler yapabiliriz.” dedi.

 

Müşterilerin beklentilerini her zaman işin kalbine koyduklarını ekleyen Bostan, A101 Başarı Hikayesini dört ana başlıkta ele alındı.

 

Analitik zeka: Perakendeciliğin matematiğini müşterilerin ihtiyaç ve beklentileriyle buluşturabilen analitik bir zeka ile işleyen A101’in başarısı tesadüf değildir. Yüksek alım ve pazarlık gücü ile kaliteli ürünleri en ucuz fiyatla buluşturacak operasyonel mükemmeliyeti işletebilmek için çoğunluğu mühendis olan bir ekip, tüm operasyonu yönetir. Saha testleri ile ürün seçim kararını alan analitik şirket zekası, değişen müşteri geri bildirimlerini sürekli dinleyerek, yeni durumlara kendini hızlıca adapte etme potansiyeline sahiptir.

 

Çalışanlar: A101 modelinin bilimsel temelini atan ve çoğunluğu mühendislerden oluşan yönetim ekibi ile birlikte 45.000 kişiye ulaşan çalışanlar, adeta Türkiye mozaiğini temsil ediyor. Tüm çalışanların özverili çalışması ile işleyen sistem, her seviyede yükselme olanağı da sunuyor.

 

Yaygınlık: 81 ilde, 900 ilçesinde 8.000 mağazası sayesinde Türkiye’nin en yaygın perakende zinciri olan, “Emsalsiz Ucuzluk Makinası” A101’in, ülke çapında 43 büyük deposu bulunuyor. Her gün 1300 kamyon ile bu depolardan sevkiyata çıkan araçlar, haftalık 1 milyon km üzerinde yol yaparak kaliteli ürünleri en ucuza, tüm vatandaşların eşit erişimine sunuyor.

 

Tedarikçiler: Yaygın erişim ve müşterilerin güveni sayesinde A101 tedarikçiler için de güvenilir bir dağıtım kanalı. Tüm Türkiye’yi temsil eden A101 aynı zamanda tüketicilerden gelen geri dönüşler ile  tedarikçilerin ürün gamlarını iyileştirmelerine katkıda bulunuyor. A101 ile birlikte büyüyen yerel markalar ve global üreticiler dahil, 600’den fazla tedarikçiyle çalışılıyor.

 

Ceyhun Yılmaz’ın sunduğu organizasyonda A101 CEO’su Erhan Bostan, “A101 olarak 10 yıllık serüvenimiz bize başarının, Emsalsiz Ucuzluk Makinası olabilmenin tesadüf olmadığını gösterdi. Hızla büyüyoruz, halen günde ortalama 3 mağaza açıyoruz. Gittiğimiz her yerde ticareti canlandırıyoruz. Amacımız ülke kaynaklarını etkin kullanarak en ucuz ve kaliteli ürünleri Türk tüketicisiyle buluşturmak” dedi.

 

Çalışanlar ve tedarikçiler deneyimlerini paylaşarak A101’in başarı hikayesine dahil oldu.
Toplantının kapanışında Erhan Bostan’ın sahneye davet ettiği A101 Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar AYDIN, Emsalsiz Ucuzluk Makinası A101’in emin ellerde başarılı bir 10 yılı geride bıraktığını ileterek başarıda payı olan herkese teşekkürlerini sundu. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte de A101’in başta müşterileri olmak üzere çalışanlar ve tedarikçilerine değer sunarak büyümeye devam edeceğini iletti. Toplantının kapanışını Erhan Bostan ve Ahmet Yaşar Aydın birlikte yaptılar.

 

Gece Six Pack grubunun verdiği konserle sona erdi. 

 

Rakamlarla a101

-        Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve en fazla mağazasına sahip, en büyük perakende zinciri.

-         “En Çok İstihdam Sağlayan”, “En çok Engelli İstihdamı Sağlayan” ve “En Çok Kadın İstihdamı Sağlayan” kategorilerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen istihdam ödüllerinde Türkiye birincisi.

-        Türkiye’nin en çok kadın çalıştıran şirketi. (45 bin çalışanın yüzde 44’ü kadın.)

-        Türkiye’nin en çok engelli çalıştıran şirketi. (45 bin çalışanın yüzde 3’ü engelli.)

-        2017’de 14,2 milyar TL ciro ile bitirdi. (2018 projeksiyonu 20 milyar TL)

-        Türkiye’nin en büyük 20 şirketi arasında.

-        Türkiye’nin 81 ilinde, 900 ilçesinde 8 bin mağazası var.

-        Türkiye’nin en büyük tedarikçilerinin büyük bölümünün en büyük müşterisi A101. (A101 600’den fazla tedarikçiyle çalışıyor.)

-        Günde 3,0 milyondan fazla fiş kesiliyor. (Son bir yılda 100 haneden 99’u en az 1 kere A101 müşterisi oldu.)

-        Yılda 1 milyardan fazla fiş kesiliyor.

-        Düzenli müşterilerin memnuniyet oranı yüzde 94, tekrar satın alma oranı yüzde 98, tavsiye etme oranı yüzde 93.

-        Türkiye’nin farklı yerlerinde 43 depo bulunmaktadır. He depoda 30 kamyon bulunuyor. Her gün bin 300 kamyon sevkiyata çıkıyor. Kamyonlar haftalık 1 milyon kilometre üzerinde yol yapıyor.