A101, Alman perakende devi Aldi ve Lidl’ın izinden gidiyor

Amerika’dan sonra 2’nci en büyük organik pazar olan Almanya’da organik tüketim, indirimli zincir marketlerin organik satmasıyla ivme kazandı. Almanya’da Aldi ve Lidl’in öncülük ettiği bu organik hareket ülke genelinde farklı bir bilinç de oluşturdu. Yüksek indirim (hard discount) modelinin Türkiye’deki temsilcisi A101 de, Türk organik markası Orvital Organik Gıda ile yaptığı anlaşma neticesinde Greenvillage markalı donuk organik tavuk satışına başladı

A101, Alman perakende devi Aldi ve Lidl’ın izinden gidiyor

Organik ürünlerin sanıldığı gibi pahalı olmadığının ve organik beslenmenin herkesin hakkı olduğunun bir kez daha altını çizen A101, organik pazarında rekabeti artıracak ve organik ürünlerin daha erişilebilir olmasına da zemin hazırlayacak. “Sürdürülebilir bir tarım politikası ve yerli tohumun desteklenmesi için organik tarım şart ve belki de geleceğimizin tek teminatı.” diyen Orvital Organik Gıda Kurucu Ortağı ve Gıda Mühendisi Muharrem Doğan “Donuk organik tavuk markamız Greenvillage ile daha yaygın daha erişilebilir bir strateji izleyeceğiz. A101’in organik ürünlere kapısını açması toplum sağlığı için atılmış çok önemli bir adım hatta organik üreticiler için bir milattır.” dedi.

Organik üretim ve beslenme denince akla ilk sırada Amerika ondan hemen sonra Avrupa geliyor ki Avrupa’nın organik gıdada lokomotif ülkesi ise hiç kuşkusuz Almanya. Almanya’nın toplam organik pazar büyüklüğü 2014 yılı verilerine göre 7.90 milyar avro. Organik gıdanın toplam gıda içerisindeki payı ise yaklaşık yüzde 3,7 civarında.

Almanya’da organik ürünlerin yüzde 60’ı zincir marketlerde bunun yüzde 20’si discount adı verilen indirim mağazalarında satılıyor. İndirim mağazalarının yıllık cirosu 1.58 milyar Euro ve bunun büyük bir kısmı Aldi ve Lidl tarafından yönetiliyor. Almanya’da 2 bin 500 adet organik ürün satan mağaza bulunuyor ki organik satışlarının yüzde 28’sini bu mağazalar, yüzde 12sini ise online satış siteleri, çiftçiler, meyve-sebze satan dükkanlar ve bakkallar yapıyor.


Türkiye A101 ile bir başarı öyküsüne imza atacak
Organik gıda üretmeye Almanya’da çalışırken karar veren Muharrem Doğan “Almanya organik pazarının büyümesinde en önemli etken indirim mağazalarının konuya ilgi göstermesi ve raflarını organik ürünlere açması olmuştur. 2006 yılında Aldi ve Lidl’in organik ürünlere kapılarını açması, Avrupa organik pazarı ve Almanya adına atılmış iddialı ve önemli bir adımdı. Ve ne kadar doğru bir iş yapıldığının rakamlarla ispatlandığı bir başarı öyküsüdür. A101’in organik ürünlere yer vermesi Türkiye’de de yeni bir başarı öyküsüne zemin hazırlayacaktır. Sürdürülebilir bir tarım politikası ve yerli tohumun desteklenmesi için organik tarım şart ve belki de geleceğimizin tek teminatı. Çocuklarımız bir yerden organik beslenmeye başlamalı ve ürün fiyatları buna engel olmamalı. Orvital de Greenvillage de bunun için çalışıyor. Unutmayalım ki; ne yersek oyuz, ne kadar sağlıklı beslenirsek o kadar sağlıklıyız.” dedi.