4 Türk tasarımcıya prestijli ödül

27 Ocak 2014 Pazartesi

Paris Capitale De La Creation Ödülü bu yıl Vakko, Özlem Süer, Esra Karadeniz ve Hande Çokrak’a verilirken, Türkiye’nin bu yıl Temmuz ayında yapılacak Avrupa’nın en büyük hazır giyim fuarı olan Who’s Next’e “konuk ülke” statüsünde katılması kararlaştırıldı

4-turk-tasarimciya-prestijli-odul

Avrupa'nın en büyük hazır giyim fuarı Who's Next’te İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) organizasyonunda, Türkiye rüzgarı esti. Paris Capitale De La Creation Ödülü bu yıl Vakko, Özlem Süer, Esra Karadeniz ve Hande Çokrak’a verilirken, Türkiye’nin gelecek yıl Avrupa’nın en büyük hazır giyim fuarı olan Who’s Next’e “konuk ülke” statüsünde katılması kararlaştırıldı.

Aksesuar markası Ekria ile Esra Karadeniz, kadın hazır giyim koleksiyonlarıyla Maid in Love markasının yaratıcısı Hande Çokrak ve kendi adını taşıyan markasıyla Özlem Süer ile fuara deri ürünleri ve eşarp koleksiyonlarıyla katılan, Türkiye'nin en köklü markalarından Vakko ödüllerini Paris Capitale de la Creation Başkanı Xavier Clergerie ve İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi’den aldı.

Ödül töreninde konuşan Hikmet Tanrıverdi, Türkiye'nin bir tasarım ülkesi olma yolculuğuna vurgu yaparak bu sezon, Who's Next'e Türkiye'den rekor düzeyde Türk marka ve tasarımcının katıldığını söyledi. Toplam 41 marka ve tasarımcı ile Türkiye'yi temsil etmekten dolayı gurur duyduklarını vurgulayan Tanrıverdi şöyle devam eti:

Fransa Türkiye’nin 4’üncü büyük ihracat pazarı
“Fransa, Türkiye’nin en fazla hazırgiyim ve konfeksiyon ihrac ettiği ülkeler içinde 4’üncü sırada yer alıyor. Bu sebeple Fransa’nın en büyük fuarı olan Who’s Next, Türk marka ve tasarımcıları için önemli bir uluslararası platform konumunda. Who’s Next Temmuz 2014 döneminde konuk ülke olarak yer alacağız. Çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz. Türk moda sektörü ve Türkiye için çok büyük bütçelerle gerçekleştirilemeyecek bir tanıtım imkanına kavuşacağız.

Türkiye, tekstil alanındaki başarılarını özellikle son yıllarda hayata geçirdiği projelerle tasarıma da yansıtmaya başladı. Özellike bu sezon Ekonomi Bakanlığı ve IHKIB destekli URGE projesi ile 10 tasarımcı ve marka, genç tasarımcılara markalaşma ve uluslararasılaşma anlamında eğitim ve destek sağayan Fashion Incube projesi ile de 8 tasarımcı fuara katıldı. Fuara katılımın her sezon daha da artması en büyük temennimiz.”

İHKİB’in Ekonomi bakanlığının da desteğini alarak hayata geçirdiği Urge projesinde yer alan tasarımcılar Özlem Kaya, Simay Bülbül, Gamze Saraçoğlu, Nejla Güvenç, Çiğdem Akın, Mehtap Elaidi, Nihan Peker, Tuvana Büyükçınar, Gül Ağış, Aslı Güler ile yine Birliğin bir diğer projesi olan Fashion in Cube’da bulunan 8 genç tasarımcı Ayhan Yetgin, Nil Kandemir, Ece Gözen, Burçe Bekrek, Asu Aksu, Hande Çokrak, Günseli Türkay da fuarda yerini aldı. Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri