Perakende PageSkin

3000'den fazla noktada yer alan ATALIAN, hizmet sahasını genişletiyor

3000'den fazla noktada yer alan ATALIAN, hizmet sahasını genişletiyor

Röportaj - Gün GÜNEY

Entegre Tesis Yönetimi, bir nevi orkestra gibi çoklu hizmetlerin bir çatı altında toplanmasıdır. Atalian, yapısı itibarıyla kendi içinde tesis yönetimini benimsemiş bir şirket. Bu çok sesliliğimizle de iş ortaklarımızın farklı isteklerini hızlı bir şekilde, tek noktadan gerçekleştirecek kapasitede ve esneklikte hizmet sunabildiğini söyleyen Atalian CEO'su - Barış Ünalp / Perakende.org okuyucuları için sorularımızı yanıtladı.

Bize kısaca Atalian’dan bahsedebilir misiniz?
Dünyanın önde gelen tesis yönetim hizmetleri sağlayıcılarından biri olan Atalian, 30'dan fazla ülkede 125 binden fazla çalışanıyla özel sektör ve kamudaki müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte çözümler geliştiriyor. Hizmet verdiği önemli markalar arasında Air France, Airbus, Paris Aeroport, Lafarge Holcim, SNCF, BNP Paribas, Bosch, Siemens, Zara, Christion Dior, Tesco, Carrefour, Nestle bulunmaktadır.

Atalian Global Services, 2013 yılında, tesis yönetimi, temizlik, güvenlik ve peyzaj alanlarında 30 yılı aşkın bir süredir uzman firma olan Artem Tesis Yönetimi’ne ortak olarak Türkiye pazarına giriş yaptı. Takip eden yıllarda sırasıyla, Etkin Servis Hizmetleri A.Ş.’nin satın alınması, Ekol ile ortaklık, Idetek ve EVD Enerji Yönetimi ve Danışmanlık’ın katılımıyla birlikte Atalian Global Services, tesis yönetimi alanında Türkiye piyasasında çok önemli bir konuma gelerek hizmet sahasını daha da genişletti. 

Atalian Türkiye’nin hizmet verdiği önemli markalar arasında Renault, Ford, Mercedes, Bosch, CarrefourSA, Migros, Sütaş, Coca-Cola, Ikea, Boyner, LCW, Gratis, Media Markt, Simit Sarayı, Panasonic-Viko, Yapı Kredi, Odeabank, UPS, Nef, TED Ankara Koleji, TED Üniversitesi, Kültür Üniversitesi, Aselsan, FNSS Savunma Sistemleri, Doğuş Grubu ve Anadolu Grubu ile İnİstanbul, Brooklyn Park, Nivo İstanbul projeleri yer almaktadır.

Türkiye “entegre tesis yönetimi” konusunda ne durumda? Geleceğe yönelik nasıl bir ön görünüz var?
Türkiye’de tesis yönetim sektörü en çok istihdam yaratan ve neredeyse bütün ticari, endüstriyel ve konaklama amaçlı binalarda gereksinim duyulan bir alan. Ülkemizde profesyonel anlamda bina ve tesis yönetimine, 1990’lı yıllarda yapılan yüksek katlı ve nitelikli binalarla, plazalarla başlandığını söyleyebiliriz. Güncel verilere göre hizmet sektörünün yüzde 28’i entegre tesis yönetimi şirketleri ile çalışıyor. Kalan yüzde 78’lik bölüm ise ilgili çalışmaları kendi iç bünyesinde gerçekleştiriyor.

Türkiye özellikle yapılaşma yönünden büyük bir gelişim içinde olduğu için tesis yönetimine ihtiyaç da aynı paralelde şehirlerde dev alışveriş merkezleri, plazalar, hastaneler, market zincirlerinin birbiri ardına yükselmesi ve sanayi bölgelerinde fabrikalar, turizm bölgelerinde de lüks otellerin inşaatı ile birlikte artıyor. Dünyadaki örneklerine ve gelişimine baktığımızda henüz yolun başında olduğumuzu söyleyebiliriz. Dünyada çok geniş bir hizmet ağıyla ile entegre tesis yönetimi hedeflenirken ülkemizde bu alanlar temizlik, güvenlik, kısmen teknik servis ve diğer hizmetlerle sınırlandırılmış durumda. Ancak profesyonel bina ve tesis yönetimi nitelikli bina sayısının artmasıyla ülkemizde de her geçen gün daha da önem kazanıyor. Örneğin tesis yönetimi konusunda Türkiye’de yurtdışında olduğu gibi akademik uzmanlaşma olanağı çok yaygın değil. Böyle bir olanak sağlanırsa tesis yönetiminde teori ve uygulamanın birleşmesi, profesyonellik anlamında kesinlikle sektöre değer katacaktır.

Perakende kısmında müşterilerinizi nasıl destekliyorsunuz? (Kobi, küçük zincir mağazalar…)
Ülkemizin son dönemde içinde bulunduğu jeopolitik ve makroekonomik koşullar perakende zincirlerinin üzerindeki baskıyı artırdı. Sektörün önündeki temel sorun, müşteri davranışlarının ve yolculuğunun değişmiş olması. Bu nedenle müşterilerimize kendi iş alanlarına odaklanmalarına imkân sağlayarak, ihtiyaç duydukları diğer tüm hizmetlere yenilikçi bakış açısıyla çözüm üretiyoruz. Türkiye’nin dev süpermarket zincirleri ve hipermarketlerine soğuk hava deposu yönetimi, otomasyon ve izleme hizmetleri sunuyoruz. Türkiye’nin öncü moda ve giyim mağazaları, kozmetik ve kişisel bakım marketi zincirlerine teknik servis ve bakım hizmeti veriyoruz. Teknik servisimiz kapsamında VRF ve Chiller sistemler ile her türlü klima, jeneratör ve UPS bakımlarından, elektrik pano ve tesisatları, AG-OG Trafo Merkezleri Bakımı, otomasyon sistemleri bakımı ile birlikte operasyonel bilgi kaynağımız olan yazılım desteğiyle arıza müdahale hizmetlerimize kadar çok yaygın bir servis ağımız bulunmaktadır. Atalian Türkiye, global güç ve yerel uzmanlığın birleştiği noktada sektöre alanında uzman firmaları satın alarak girdiği için 20 yıldan fazla tecrübeli uzman kadrosuyla 3 binden fazla noktada, yüzlerce hizmet çeşidi ile mağaza, otel, alışveriş merkezi, endüstriyel tesis, banka ve hastaneler ile eğitim kurumlarının her türlü tesis yönetimi hizmetlerini karşılamakta, sektöre uygun entegre çözümler üretmektedir. Örneğin perakende sektöründe müşterilerimize yönelik elektrik ve mekanik sistemlere periyodik olarak koruyucu bakımlar uygulayarak, müşterilerimize düzenli raporlama ve takip olanağı sağlayabiliyoruz. Bu segmente özel olarak sunduğumuz malzeme ihtiyaç analizi ve takibi, gerektiğinde ekipman ve malzeme tedariği, multi-rol personel ile sağlanan stok planlama sistemi ile riskleri minimuma indirebiliyoruz.

Binalarda enerji tasarrufu ölçümünü nasıl yapıyorsunuz? Bu ölçümlerde genel olarak Türkiye’deki binalar ne kadar enerji dostu?
Azalan enerji kaynakları, artan çevre kirliliği ile enerji yönetiminin önemi gitgide artan olan bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Genel olarak tesislerde enerji maliyetleri, işletmenin operasyonel bütçesinde yüzde 10 ile 50 oranında yer alır. Ürünün, hizmetin birim maliyetini, kurumun karlılığını ve rekabet gücünü etkiler. Dolayısıyla enerji yönetimi yapmak günümüz koşullarında kaçınılmaz. İyi bir enerji yönetimi, %5 ile %40 arasında enerji tasarrufu sağlar.

Enerji yönetimi, kısıtlama uygulamaksızın yani gerekli olan 3 ışıktan 1’ini söndürerek değil akıllı mühendislik çözümleri uygulayarak enerjinin en verimli şekilde kullanılmasıdır. Diğer bir açıdan tesislerde enerji yönetimi; ürün/hizmet/metrekare başına düşen enerji giderlerinin enerjiyi verimli kullanarak azaltılması, aynı enerji ile daha çok üretim yapılması, karlılığın artırılmasıdır.

Atalian Türkiye bünyesinde yer alan Türkiye’nin ilk yetkili Enerji Verimliliği Danışmanlığı firması olan “EVD Enerji Yönetimi” konusunda uzman kadrosu ile detay analizler yaparak tesislerde enerji tüketim durumlarını inceler ve Verimlilik Artırıcı Projeler (VAP) sunar. Enerji Verimlilik Kanununu kapsamında Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmeliğin “Enerji yöneticisi görevlendirilmesi ve enerji yönetim birimi kurulması” başlıklı 9. maddesi gereği Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’ne bildirilmesi gereken bina enerji yöneticisi görevlendirmeleri firmamızın enerji yöneticileri ile karşılanabilir.

2020 hedefleriniz nelerdir?
2019 yılında yaklaşık 325 milyon TL ciro sağladık. 2020 yıl sonu için ciro hedefimiz 380 milyon TL. Bu büyümeyi özellikle dış finansman ihtiyacı olmaksızın sağlıyoruz. Artan verimliliğimizle birlikte kendi dinamiklerimiz ile döviz girdisi ve ülkeye sermaye akışı yönlendirerek Türkiye ekonomisine katkı sağlıyoruz. Hem kendi şirketimizin finansal yönetimini başarıyla yürüttük, hem de yerel ölçekte sektöre ve global ölçekte ülke ekonomisine katkı sağladık.

Atalian, Türkiye’ye 2013’de şirket satın almalarıyla girdi ve 2013- 2016 arasında dört tane yerli firmayı satın aldı ve Atalian bünyesinde entegre etti. Sektöre çok hızlı bir giriş yaparken satın almalar ve aynı zamanda organik büyümeyle de çok hızlı bir gelişme süreci yaşadık. Önümüzdeki beş yıl içinde hedefimiz kendi seçeceğimiz stratejik alanlarda Türkiye’nin en büyük entegre tesis yönetimi firması olmak.

Atalian çok fazla konuda müşterilerine destek sunuyor, bu süreci içeride yönetmek zor olmuyor mu? Sonuçta temizlikten güvenliğe, tesis yönetiminden enerji yönetimine kadar çok geniş bir alanınız var.
Entegre Tesis Yönetimi, bir nevi orkestra gibi çoklu hizmetlerin bir çatı altında toplanmasıdır. Atalian, yapısı itibarıyla kendi içinde tesis yönetimini benimsemiş bir şirket. Bu çok sesliliğimizle de iş ortaklarımızın farklı isteklerini hızlı bir şekilde, tek noktadan gerçekleştirecek kapasitede ve esneklikte hizmet sunabiliyoruz. Bu sayede müşterilerimize maliyet avantajı sağlıyoruz. En önemli farkımız, geniş bir hizmet yelpazesinde çözümler sunmamız, müşteri ihtiyaçlarına uygun olarak esnek çözümlere adapte olabilmemiz. Örneğin; mühendislik, danışmanlık ve enerji yönetimi gibi konulardaki uzmanlığımız ve temizlik alanında yenilikçi uygulamalarımızla Fransa merkezimizden sağlanan yazılım desteğiyle sunduğumuz raporlama çözümlerimiz bizleri bir adım öne geçiriyor. Enerji yönetimi grup şirketimiz EVD, Türkiye’de enerji verimliliği konusunda çalışmaya başlayan ilk kurumlardan biri. Sahip olduğumuz tecrübeyle tüm tesislerde enerji tasarrufu sağlayan çözümler sunabiliyoruz.

Her geçen gün artarak yoğunlaşan ve zorlaşan rekabet nedeniyle sadece kaliteli hizmet sunmak başarı için yeterli olmuyor. Rakiplerinizde olmayan, farklı hizmetler ortaya koymak zorundasınız. Sürekli aynı metotlarla farklı sonuçlar elde edemeyeceğimiz için farklı hizmet alanlarında uzmanlaşıyoruz. Entegre hizmet yönetimi üzerine de birçok yatırımcıyla hizmet modelleri üzerine konuşmaktayız. Sadece işimizin büyük çoğunluğunu oluşturan temizlik ve güvenlik personel tedarik hizmetlerinin yanı sıra enerji yönetimi, otomasyon ve izleme sistemleri, taahhüt hizmetleri ve entegre tesis yönetim hizmetlerini bir arada sunan ilk ve tek firma olarak kendi kulvarımızda öne çıkıyoruz.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin