22 Mağazamızla 550 kişiye istihdam sağlıyoruz

22 Mağazamızla 550 kişiye istihdam sağlıyoruz

Röportaj : Mert MATARACI

Sözcü: Show Hipermarket Genel Koordinatör / Bayram TAŞ

Show Hipermarketlerden bahsedebilir misiniz? Kaç yılında kuruldu* kaç kişiye istihdam sağlıyor?

Show Hipermarketleri asnak gıda geçmişleri 1975 yıllarına kadara uzanıyor. Ama modern perakende organize perakendeye 1998’de başlıyor. İlk marketimizi Zeytinburnu’nda açtık. Şuanda hepsi İstanbul Avrupa yakasında olmak üzere 22 mağazamız bulunmakta yaklaşık 550 kişiye ’de istihdam sağlıyoruz.

2018 yılında E-ticaret sistemini devreye soktunuz burada bir e-ticaret atılımı yaptınız. Buradaki geri dönüşler nasıl, Satışlar ne durumda? Cironuzdaki payı hangi seviyede?

Show sanal sistemi yaklaşık 1,5 yıl oldu ama biz bunu emekleme dönemi olarak sayıyoruz. Aslında bu sene itibariyle bir büyümemiz olacak bu zamana kadar geçen dönemde Show sanal nasıl yapılıyor, ne yapması lazım. Öğrenme süreci olarak kabul ediyoruz. Ciromuz içindeki payı şuanda çok düşük ama son üç ayda yaptığımız olumlu eleman istihdamlarıyla beraber yaklaşık yüzde yüz büyüdük. Ama buda şu andaki mevcut cirolarımız içinde yüzde ikiye bile gelmiyor. Hedefimiz 2020 sonunda bir mağaza cirosuyla aynı seviyeye çıkarmak. Şu anda Show Sanal 5 ilçede faaliyet göstermekte sene sonunda 8 ilçede faaliyet gösterecek bununla beraber 1 mağaza cirosu kadar bir ciro elde edeceğiz.

Sanal mağazanın depolama süreçleri, nakliye süreçleri nasıl ilerliyor?

2 Saatte teslimat özelliğini devreye aldık. Siparişleri 2 saat içinde mağazadan müşteriye ulaştırıyoruz. Türkiye bazındaki kargo sürecinin altyapılarını tamamladık Pazar yerleri üzerinden piyasaya girmeye çalıştık. Pazar yerleri üzerinden bu işin yürüyemeyeceğini anladık. Kendi içimizde bu sistemi devreye sokmak üzereyiz. Önümüzdeki 2 ay içinde bitirip devreye alacağız. Depo olarak merkez depomuzu kullanacağız ama bölümü ve ürünleri ayrılmış şekilde stokları mağazadan ayrıştırarak yönetiyoruz. Bu sene için çok büyük hedefimiz yok bu sen bu sistemin altyapı senesi Türkiye’nin her yerine kargo ile ürün satma hedefimiz 2021, ama sanal mağaza konusunda bu yıl ciddi bir büyüme hedefimiz var.

Private label ürünler çok yükselişte birçok firma kendi ürününü üretiyor. Piyasada bulunan ürünlere göre daha uygun ürünler burada Show Hipermarket’in bir çalışması var mı?

Deneme aşaması için marka tescilleri yaptık. Ama seri üretime geçmedik onun yerine mevcut bazı bölgelerde marka olmuş, ama İstanbul’da tanınmamış markaları alıp private label maliyetine girmeden yürütmeye çalışacağız. Örnek olarak AB salça konya’da bir marka bu firmayla bağlantı kurup private label ürün gibi kullanmayı düşünüyoruz. Çünkü Private label sisteminde adetli olması lazım büyük miktarda ürün alma gerekiyor. marka yatırımı, tasarım yatırımı gibi maliyetleri var. Bizim gibi işletmeler için şu anda private label yatırımları çok verimli olmaz. Bunun yerine dediğim şekilde bir sisteme geçtik. Geçen yıl belli ürün gruplarında denedik ve başarılı olduk. Bu sene ürün sayısını biraz daha arttırıp ana ürünlere odaklanacağız.

Kendi markamızdan çok anadolu’da marka olmuş ama istanbul’da olmayan markalar üzerinden bu işi yapmaya çalışacağız.

Sadece İstanbul Avrupa yakasında bulunuyorsunuz. Anadolu yakasında mağaza açma düşünceniz var mı?

İstanbul büyük bir metropol yaklaşık 16 milyon Anadolu’daki herhangi bir şehrin 5 katı 10 katı Anadolu’daki bir perakendeci nasıl farklı bir ile geçmekte zorlanıyorsa İstanbul’daki yerel perakende de böyle kurulduğu ilçe dışına çıkmakta zorlanıyoruz. İstanbul’da yaklaşık 50 tane yerel zincir var. Tüm İstanbul’a yayılan ise 5 ya da 6 yerel zincir bulunmakta herkes kendi bölgesinde yavaş yavaş hareket ediyor. Bizim İstanbul Avrupa yakasında bölgesel olarak herhangi bir bölgede yoğunlaşma diye bir hedefimiz yok. Ama Zeytinburnu ve fatih bölgesinde daha yoğunuz, diğer ilçelerin çoğunda da bulunmaktayız. Kısa vadede bizim Anadolu yakasında geçme hedefimiz yok. Ama İstanbul bazında büyük ve ölçekli bir hale geldiğimizde, önümüzdeki 3 – 5 yıl içerisinde 50 şube seviyelerine geldiğimizde Anadolu yakasında olmamız lazım. Şuanda birkaç senelik periyotta Anadolu’da olmayacağız.

PERDER Girişimini nasıl buluyorsunuz? Sektöre katkısı nasıl? Şuanda perakendecilerin çoğunu destekleyerek ilerliyorlar. Başkanlarda değişti. Yorumlarınız neler?

Perder sektörün bir platformu oldu. Farklı sesler çıksa da en azından insanların birbiriyle konuşması üretici, tedarikçi, herkesi bir araya getirmesi çok faydalı çünkü perder gibi bir platform olmasaydı insanlar birbirine uzak olacaktı ve yaşanılan sıkıntılar iyice artardı. Perder derneğine gereğinden fazla fonksiyon yükleniyor, Perder bir kurtarıcı değil. Her firmanın başarı stratejisi kendisinde olmalı. Perder bir başarı stratejisi sunmaz, var olan başarı örneklerini anlatır. Burada sizin ne alacağınız önemli yani siz başarı örneklerinden kendi şirketinize katkı sunacak bir şeyler bulabiliyorsanız bu anlamda faydalıdır Perder’in elinde sihirli bir değnek yok Deneyim aktarma, başarı örnekleri, sektörün diğer paydaşları ile tanıştırma anlamında fonksiyonellikleri var. Piyasada piyasanın dinamiklerine ve gidişine göre her perakendeciye bunun yereli yok, ulusalı yok, her perakendeci kendisini geleceğe hazırlamalıdır. Geleceğe hazırlanma stratejiniz yoksa değil Perder bugün Amerika’dan walmart gelse yapabileceğiniz bir şey yoktur.

Personel eğitimlerini kendi içinizde mi yapıyorsunuz? Perder’in verdiği eğitimlere katılıyor musunuz?

Show Hipermarket’in ayda bir defa müdürlerimiz, manav, ve şarküteri reyonundaki arkadaşlarımızı buraya alıp, onlarla hem verisel olarak hem yapılması gerekenleri burada alıyoruz. Dışarıdan destek alarak kendi bünyemizde sunumlar yaptırıyoruz . Önümüzdeki ay iletişimde gerçekten çok iyi olan Serkan Ekmen hocayı önümüzdeki ay bizimle beraber olacak. İletişim üzerine bize eğitim verecek, 1 – 2 saatlik bir eğitim olacak, bütün mağazalardaki arkadaşları buraya alıp ayda bir motive ederek bilgilendirerek göndermeye çalışıyoruz. Aynı zamanda Perder gibi kuruluşların eğitimlerine de mümkün oldukça katılmaya çalışıyoruz. Perder’in yapmış olduğu tüm eğitimlere katılıyoruz ama üretici firmaların da eğitimlerine katılım sağlamaya çalışıyoruz.

Yerel Zincirler Buluşuyor organizasyonunu faydalı buluyor musunuz?

YZB gerçekten yerel piyasanın bir nevi şöleni diyebiliriz. Bütün zincirler orada bir buluşma, dertleşme birbirine deneyim aktarma yeri oluyor. Piyasadaki oluşumları profesyonellerden dinleme yurtdışından, yurtiçinden bu konuda uzman kişilerden bilgi ediniyoruz. Bence herkes bu etkinliğin içinde olmalı ve kendi şirketime ne kazandırabilirim fikrîyle orada olmalı. Bu yerel marketçi ya da bir konuşmacıdan olabilir. Çünkü bir fikirle hiçbir şirket uçmaz ona inanıyorum. Şirketler zamanla artarak bir seviyeye gelir. bugün yerel zincirden bir fikir alırsınız, bir gün başka bir yerden fikir alırsınız, okuduğunuz kitaptan bir fikir alırsınız. Bunları topladığınızda ciddi bir değer olur. Böyle ortamlarda bulunduğunuz zaman fikirlerin, farklı seslerin, deneyimlerin olduğu yerden mutlaka işinize yarayacak bir şeyler bulabilirsiniz. Onun için Yerel Zincirler Buluşuyor etkinliği bu sektörde bulunan tüm paydaşların birbiriyle buluşmasını sağlayan bir etkinlik.

2019 hem perakende sektöründe hem Türkiyede çok zorlu geçti sonlara doğru toparlama oldu ama sizin için nasıl geçti? 2020 yılı beklentileriniz nelerdir?

2019 bizim açımızdan güzel geçti. Fiziksel büyüme hariç %21 büyüdük, Fiziksel dahil %27 büyümemiz oldu. Bizim için gerçekten iyi bir sene oldu. Giderlerimizi minimize ettik bu anlamda 2019’dan çok şikayetçi bir yapımız yok. Çünkü biz 2019 başında hedeflerimizi koymuştuk ona doğru yürüdük. Biz 2020’nin daha güzel olmasını bekliyorduk. 2019’un bir tık üstünde güzel geçmesini bekliyorduk ama maalesef bu corona virüsü nedeniyle piyasalar şuanda çok tedirgin, corona virüsüne kısa bir dönemde çare bulunursa piyasaların iyi geçeğini düşünüyorum. Ama çaresi bulunmazsa piyasalar daha da kötü gidebilir. Hayatımız şuanda coronaya bağlı, daha doğrusu hayatımız değil tüm piyasaların geleceği coronaya bağlı. Yaygın olan yerlerdeki durumu az çok hepimiz biliyoruz.

Perakende sektörü türkiyede belli bir doyuma ulaştı. Afaki büyümeler olmayacaktır, ona göre kendi hazırlığını yapması lazım. Artık discount belli bir pay aldı, ulusal belli bir payda, yereller belli bir payda, bu sektöre yeni oyuncu muhtemelen girmeyecektir. Mevcut oyuncular büyüyerek hayatlarına devam edecek.