Perakende Doktoru - Selim Taşkın
1973 İstanbul doğumlu Selim Taşkın, mühendislik eğitimi sonrası 12 yıl bilişim sektöründe yöneticilik yaptıktan sonrası perakende sektöründe 13 yıl üst düzey yöneticilik yaptı. Şu anda da "Perakende Doktoru" unvanıyla verimlilik çözümleri sunmaktadır.

2019'da endüstriyi dönüştürecek 5 perakende eğilimi

20 Aralık 2018 Perşembe

Clifford Chi

Markalar sadece ürünlerde değil, mağazalarında deneyimler satacaklar

İnsanların çoğu maddi mülklere dair deneyimler beslerler. Yeni iPhone'umuz veya aracımız gibi materyalleri kimliğimize ekleyebilmemize rağmen, bu nesneler nihayetinde cazibesini yitirir ve onları en yeni, trend belirleyici ürünle değiştirmek için onları fırlatırız. Maddi varlıklar gerçek kimliğinizden hiçbir zaman gerçekten ayrı olamazlar. Öte yandan, deneyimlerimizin toplamıyız, böylece kimliğimize yerleşmişler. İnsanlarla deneyimlerin paylaşılması aynı zamanda yakın ilişkiler kurmak için özel bir yeteneğe de sahiptir. Ve deneyimler, maddi nesnelerle olan ilişkileriniz gibi bitse bile, her zaman hikayenizin bir parçası olacak ve benzer deneyimleri paylaşan diğer insanlarla bağ kurmanıza izin verecek. Örneğin, kimin daha derin bir düzeyde bağlantı kuracağınızı düşünüyorsunuz - İskoçya'da yurt dışında eğitim görmüş biri veya aynı Apple Watch'ı giyen biri misiniz?

 

Yalnızca stil, makeovers ve örnekleme hizmetleri sunan Nordstrom veya Sephora'nın yeni mağazaları gibi, yalnızca satış deneyimi sunan özel mağazalar kurarak perakendeciler, müşterileri bir ürünü satın almaktan çok daha fazla duygusal etki yaratan keyifli ve unutulmaz deneyimler yaşayabilirler. Bu deneyimler aynı zamanda tüketicilerin her zaman hatırlayacağı ve birbirleriyle paylaşmaktan mutluluk duyacağı zorlu bir hikayeyi de beraberinde getirir.

 

Nesnelerin İnterneti alışverişi daha kolay, daha ucuz ve daha uygun hale getirecektir

Nesnelerin İnterneti, evdeki konuşmacılar, televizyonlar ve arabalar gibi 11 milyardan fazla günlük ürünü internete bağladığından, perakendeciler, müşterilerinin ürün kullanımıyla ilgili bağlam sağlayan veri biriktirmelerini toplayabilirler. Bu, onların alıcı yolculuğunun her aşamasında müşterilere alakalı pazarlama mesajları göndermelerine olanak tanır. Mesela sütünüz bittiğinde ya da bozulduğunda, akıllı bir buzdolabınız ihtiyacınızı tanımlayabilir ve ekranda süt veya süt ile ilgili en iyi fırsatlar hakkında ekranda bir mesaj görüntüleyebilir. Buzdolabının bir marketle ortak olması durumunda bile bu akıllı cihazlardan bir karton sipariş edebilirsiniz. Amazon, 2015'ten bu yana Dash Düğmeleri adı verilen benzer bir cihazı da sattı. Dash Düğmeleri, çamaşır deterjanı, köpek maması ve aperatifler gibi günlük ürünleri satın almak için bastığınız fiziksel donanım parçalarıdır. Bugün itibarıyla, e-ticaret devi, ürünlerini Dash Düğmeleri aracılığıyla satmak için 200'den fazla markayla ortaklık kurdu. Macy’ler, müşterilerin para biriktirmelerine yardımcı olmak için Nesnelerin İnterneti’nden yararlandı. 2014'ten bu yana, mağazalarından biri tarafından yürürlüğe giren ve uygulamalarına sahip olan herhangi bir müşteriye indirimler yapmak için mağazalarından birine yakınlıklarına göre kullanıcıların akıllı telefonlarına uyarı gönderen Bluetooth cihazları olan işaretler kullandılar.


Uygulama aynı zamanda bir mağazada konumunuzu da belirleyebilir. Bu nedenle, parfüm bölümünde yer alıyorsanız uygulama, çevrimiçi sevdiğiniz ürün ve markalarla ilgili fırsatlar gönderir. Nesnelerin İnterneti'nin alışverişi daha kolay, daha ucuz ve daha uygun hale getirdiği açıktır. Gartner, tüketicilerin bugün olduğu gibi 2020'de iki kat fazla akıllı cihaza sahip olmalarını beklediğinden, teknolojinin nihayet 2019'da gerçekliğe girebileceği de açık.


Tüketiciler, markalarını Facebook'a daha çok ürünlerini satın almaya yönlendirecekler

İşletmeleri ve tüketicileri, ayda 8 milyardan fazla Facebook mesajı alıp, perakende sektörünün de bu mesajların en yüksek ikinci sayısını paylaşmasıyla, Facebook Messenger, tüketicilerin günümüzde perakende ürünlerini araştırıp satın almaları için en popüler ve uygun kanallardan biridir. Tüketicilerin yüzde 53'ü doğrudan Facebook'a mesaj gönderebilecekleri işyerleri ile alışveriş yapmayı tercih ediyor. Bu nedenle, perakendecilerin hoşgeldiniz konuşmaları ve ürün keşif konuşmaları gibi orta düzeyde karmaşık etkileşimlerle başa çıkabilecek Messenger botları oluşturması çok önemlidir. Facebook Messenger ile daha da fazla satış yapmak için, perakendeciler de terkedilmiş alışveriş sepeti mesajlarını gönderebilecek ve tüketicilerin siparişleri doğrudan uygulamaya koyabilen botlar kurmalı. En iyi perakende markalarından bazıları, satın alma süreçlerini hızlandırmak için zaten Facebook Messenger botlarını kullanıyor. H & M's bot ile kendi kıyafetlerinizi özelleştirebilir ve satın alabilirsiniz. 1-800-Flowers 'Messenger bot ile 5 dakikadan daha kısa bir sürede çiçek siparişi verebilir ve sipariş edebilirsiniz.

 

Markalar, daha iyi ve daha hızlı müşteri hizmetleri sunmak için bilişsel bilgi işlemden faydalanacaktır

Bilişsel hesaplama, insanların düşündükleri, akılları ve hatırladıkları gibi çok büyük miktarda veriyi analiz edebilen teknolojidir, bu yüzden insanlar teknolojiyle doğal olarak etkileşime girebilir ve ondan veri destekli öneriler alabilirler. Bilişsel bilgisayar kullanımını müşteri destek teknolojisine uygulayan markalar, daha iyi ve daha hızlı müşteri hizmetleri sunmaya yardımcı olan iki yönlü müşteri hizmetleri ekiplerini bir araya getirebilirler. Mağazalarında, doğal dili gerçekten anlayabilen ve insanların rutin sorularını doğru bir şekilde yanıtlayabilen bilgisayarları ve robotları kurarak, bir perakendecinin insan çalışanları daha fazla acil ihtiyaç duyan daha fazla müşteriye hizmet verebilir. Örneğin, Hilton Hotels ilk konsiyerj robotu olan Connie'yi 2016'da tanıttı ve bölgedeki en iyi cazibe merkezlerini ve restoranları bulmanıza yardımcı olabilir. Connie, vücudu oteldeki herhangi bir noktaya yönlendirmek için hareket edebilir ve vücudunu işaret edebilir. Tüm konukların yapması gereken şey onların sorusunu sormak ve onlara hızlıca yardım edebilir. Connie'nin yardımıyla, Hilton Hotel'in ön büro çalışanları, telefonların alınması ve misafirlerin kontrol edilmesi gibi daha önemli görevlere odaklanabilir.

 

Markalar, ürünlerini pazarlamak için artırılmış gerçeklik kullanacaktır

En iyi mobilya markaları müşterilerinin bir oda tasarlama kararını tıpkı dövme yaptırmak gibi anlıyor. Yanlış mobilya alırlarsa, odanın tüm estetiğini bozabilir. Bunun da ötesinde, yeni mobilyalara daha fazla para koymadıkları sürece göz kamaştırıcı bir yaşamda yaşadıkları utançla uğraşmak zorunda kalacaklar. Bir mağazanın mobilyasının kendi evlerinde nasıl görüneceğini resmetmeksizin, müşteriler ya bir mobilya satın alma kararını ya da yanlış kanepe satın alırlarsa markaya karşı kızgın olabilirler. Müşterilerin bu durumdan kaçınmasına yardımcı olmak için IKEA ve Wayfair gibi perakendeciler, kendi evlerinin tamamında işlenmiş 3 boyutlu modellerini müşterilerin evlerine yerleştirebilecek zenginleştirilmiş gerçeklik uygulamaları geliştirdiler. Tüm dijital mobilyalar aynı zamanda bir odanın boyutlarına uyacak ve herhangi bir açıdan ve herhangi bir ışıktan gözlemlenebilecek şekilde yeniden boyutlandırılabilir. Kullanıcılar gelecekteki referanslar için belirli oda tasarımlarını bile kaydedebilir. Artırılmış gerçeklikten yararlanarak, bu perakendeciler müşterilerin markalarıyla etkileşimde bulunmaları, evlerinin doğru mobilyalarını seçmeleri ve en sonunda ürünlerini daha fazla satın almaları için çok daha kolay hale getirdi. Perakende sektörü, hızlı bir şekilde gelişmeye devam edecek, ancak umarım, bu beş trend için hazırlanmak, 2019 ve sonrasında perakende mağazanızı büyütmek için gereken bilgi ve becerilerle sizi destekleyecektir.

 



Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri