2015, atılım yılı olacak

03 Kasım 2014 Pazartesi

Üçge Marmara Bölgesi Yetkili Bayii Beta Dizayn Genel Müdürü Hakan Can ile perakende sektörü ve sektöre mağaza ekipmanları, raf sistemleri alanında verdiği hizmetler hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. 1995 yılından bugüne uzanan perakende yolculuğunda emin adımlarla ilerleyen Beta Dizayn, 2015 yılını atılım yılı olarak hedefliyor

2015-atilim-yili-olacak

Sevgi YALÇIN

Hakan Can’ı tanıyabilir miyiz?
Perakende sektörüne 1995 yılında Kızıltoprak’ta Countur Marketler’de çalışmaya başlayarak ilk adımımı attım. Bir süre sonra Eskişehir’de bir Buggy Market projemiz oldu. 3 bin 500 metrekarelik alana sahip ve Türkiye’nin ilk 24 saat hizmet veren marketiydi. Orada kuruluş ekibinde yer alan yöneticiler arasındaydım. Daha sonra perakende sektöründe farklı birkaç firmada daha yöneticilik deneyimim oldu. 2000-2002 yıllarında askerlik görevim sebebiyle iş hayatıma ara verdim. Askerlik dönüşünde perakende sektörüne tedarikçi olarak çözümler üretmeye başladım. 2005’te bir soğutma firmasında çalışmaya başladım, 2011 yılına kadar soğutma sektöründe hizmet verdim. 2011’de kendi şirketimi kurmak istedim ve Mart ayında mağaza ekipmanları, depo raf sistemleri, soğutma sistemleri, entegre tesisler, ahşap tasarım dizayn ve danışmanlık hizmetleri faaliyetlerini yürütmek üzere Beta Dizayn’ı kurdum. Sektörde uzun süredir var olduğum için birçok ekipman firması hakkında yeteri kadar bilgim vardı. Bayilik seçiminde alanında lider ve katma değeri bize daha fazla olacak bir firma olan Üçge ile yol almaya karar verdim.

Beta Dizayn bugün hangi noktada?
Beta Dizayn’ı belli bir hedef ve vizyonla kurduk. Kendimizi proje firması olarak görüyoruz. Proje, değer ve çözüm üreten bir firma olma yolunda ilerlemeye dikkat ediyoruz. Yeni firma olduğunuzda sektörde bazı kapıları açmak zaman ve süreç gerektiriyor. Bu süreci kendi açımızdan tamamladığımızı düşünüyoruz. Müşterinin danışmanı, çözüm ortağı oluyoruz. Bugün geldiğimiz noktada, sektöre mağaza ekipmanları, metal ve ahşap raf sistemleri, butik mağaza donanımları, depo raf sistemleri, soğutma sistemleri ile entegre tesisler alanında proje üreten ve her geçen gün gelişen, profesyonelleşen bir firmayız. Mağaza ekipmanlarında alanında Üçge, soğutmada Tekso, soğuk oda sistemlerinde Aluform Pekintaş ile hareket ediyoruz. Bayi olarak verdiğiniz hizmet kalitesi çok önemli ama bir o kadar da seçtiğiniz marka müşteri için sizi tercih etme faktörü. Yani markanın gücü ve tecrübesi ne kadar fazlaysa siz de markanızla daha emin adımlarla büyüyorsunuz.

Perakende sektörünün bugünkü durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Organize perakende 90’lı yıllarda Türkiye’de belli bir yol kat etmeye başladı. 1990-2000 arasında yerel perakendede de bir hareket oldu, sektörde uzun soluklu olacak firmalar bu dönemde kendini belli etmeye başladı. 2000-2008 yılları arası yerel zincirlerde markalar artmaya ve hızla büyümeye başladı. Ancak bugün Marara Bölgesi’nde, özellikle İstanbul’da lokasyon sıkıntısı var. Rekabet şansı kalmadı, karlılık düştü, yerel perakende tıkanma noktasında. Artık sektöre yeni oyuncu girmiyor, mevcut yerel ve ulusallar büyüme yolunda. Yeni alanlar oluşturulabilirse büyümeye bir ivme kazandıracaktır.

Anahtar çözüm üretiyor

Mağaza ekipmanları sektörü ve perakendede müşteri beklentileri neler?
Herkes ticarette farklılaşmanın ve herkesin olmadığı yerde olmanın önemini fark etti. Yerel perakendeciler de farklı çözümler üretmek istiyor. İşte biz bu noktada devreye giriyoruz. Çünkü proje ve değer üreten firmalarla yol almak istiyorlar. Standart bir mağazayı bugün herkes yapabiliyor.
Tüketici için zaman en kıymetli şey. Alışverişi en yakın yerden, kısa sürede yapmak; lokasyon, fiyat ve kalite dengesi ile birlikte sosyal alanları olan, aradığı her ürüne kolaylıkla ulaşabileceği ve kasada beklemeyeceği, hızlı çözümlerle donatılmış bir mağaza konsepti istiyor. Bu konsepti oluşturmaya özen gösteren belli başlı firmalar var.  Ama sektörde yerini sağlamlaştırmak için diğer tüm perakendecilerin de bunu yapması gerekiyor. Bu noktada discount’lar da avantaj sağlıyor ama sadece discount’larla sınırlandırmamak gerek. Lokasyon olarak müşteriye yakın olan, ihtiyaçları iyi belirleyen ve bu kriterlere göre hizmet veren markalar müşteriye daha fazla yaklaşıyor. Müşterilerimize anahtar çözüm üretiyoruz. Sadece satıcı değil, işin mimari tarafını da üstleniyoruz. Mağazanın lokasyonuna, müşterilerimizin tüketici profiline, isteklerine ve algısına göre çeşitli konseptler üretiyoruz. Uzun yıllara dayanan tecrübemizi müşterilerimizle paylaşıyoruz. Bu noktada fazlasıyla olumlu dönüşler alıyoruz. Bu sektörde uzun yıllar olmak istiyoruz. Yaptığımız iyi işler referanslarımızı günden güne güçlendiriyor.

Beta Dizayn olarak gelecek hedefleriniz neler?
Marmara Bölgesi’ne hizmet veriyoruz ama gelecekte projelerimizi Türkiye geneline yaymayı, hatta yakın ülkelere, körfez ve Orta Doğu’ya projelerimizi taşımayı planlıyoruz. 2015 yılının bu açıdan Beta Dizayn için atılım yılı olmasını hedefliyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri