“2012, iş dünyası açısından temkinli geçti”

100’ü aşkın iş kolunda anahtar teslim fason ürün üreten Primo Ambalaj ve Kimya Sanayi, çok yönlü bu üretim biçimi nedeniyle perakende ve hızlı tüketim sektörlerine de ayna tutuyor. Primo Yönetim Kurulu Başkanı Salvo Bahar, Türk perakende sektörünün 2012 yılını yüzde 10’luk büyümeyle kapatacağı öngörüsünde bulunuyor

“2012, iş dünyası açısından temkinli geçti”

Temizlik, kozmetik, gıda gibi farklı kategorilerdeki firmalara fason ürün üretimi yapan Primo’nun Yönetim Kurulu Başkanı Salvo Bahar, 2013 yılının perakende sektörü açısından 2012’ye nazaran daha hareketli geçeceğini söyledi. 

“İş dünyası, 2011 yılında daha agresif ve büyüme odaklı yol aldı” diyen Salvo Bahar, “Ancak şirketler 2012’yi daha temkinli geçirdi. Firmalar bu dönemde fazla risk almamayı tercih etti ve yere sağlam basarak yol almayı seçti. Gözlemlerime göre yatırımlar ağırlıklı olarak zorunlu ve ihtiyaç noktasındaki alanlara yapıldı” tespitinde bulundu.

Bahar, perakende sektörünün yine de en az yüzde 10 büyümesini beklediğini aktardı. Bahar, “2011’deki kadar olmasa da yine çeşitli market satın alma ve birleşme operasyonları ve hem ulusal hem de uluslararası fon şirketlerinin Türk perakende markalarına ortak olmaları, bu yılın öne çıkan unsurları oldu” dedi.

Şirketlerin sadece hızla büyümeye değil, sürdürülebilirliğe de odaklanmasının sağlıklı gelişmeler olduğunu belirten Bahar, “Savaş ya da bölgesel karışıklıklar çıkmazsa 2013 yılının 2012’den daha hareketli geçeceğini tahmin ediyoruz. 2013’te ayrıca yerel seçimler de var. Seçim ekonomisi de piyasadaki hareketliliği artıracak” diye konuştu.