20 yıllık tecrübe, Ekoroma ile yeniden sektörde

Adana, Mersin ve Hatay’da 20 yıl boyunca hizmet veren Yonca Marketler Zinciri, Migros’un 18 şubesini satın almasının ardından kısa bir süre sonra Ekoroma ismiyle perakende sektöründeki yerini tekrar aldı. İlk şubesini Adana Reşatbey’de açan Ekoroma, hızla büyüyerek 2010 yılı sonuna kadar Yonca’nın 20 yılda yakaladığı başarının üzerine çıkmayı hedefliyor. Ekoroma ile ilgili merak ettiklerimizi firmanın Genel Müdürü Halil İzlemek’e sorduk...

20 yıllık tecrübe, Ekoroma ile yeniden sektörde

Özlem ELGÜN

Yonca Marketler Zinciri’nin Migros’a satılma süreci, sektörün çok yakından takip ettiği bir gelişmeydi. O süreci bir de sizden dinleyebilir miyiz?
Çok zorlu, bunaltıcı ve yıpratıcı bir süreçti. Piyasada oluşan spekülasyonlar ve bunların yarattığı baskı, satış sürecinde yaşanan streslerden daha etkindi. İnsanın 20 yılı aşkın bir sürecin ardından elleriyle büyüttüğü, gözünden sakındığı bir markayı gözden çıkarması kolay değil. Ama yönetim biçimindeki aksaklıklar ve anlaşmazlıklar dolayısıyla Yonca Marketler Zinciri’ni satmak kaçınılmaz bir hal almıştı.

Mağazaların Migros’a satılışı sonrasında yine perakende sektöründe devam etmeyi planlıyor muydunuz? Ekoroma nasıl doğdu?
Çok kararlı olmamakla beraber, satış sonrasındaki psikolojik ortam ve talepler doğrultusunda yeni bir marka yaratmayı düşünüyordum. Ekoroma gerçek anlamda bir ihtiyaçtan, özlemden ve sosyal baskılardan doğdu. Bu oluşumla yeni bir panorama sunup bu panoramada yeni bir bakış ve yorumla Ekoroma’yı yarattık.

Yonca’nın kemikleşmiş bir müşteri kitlesi var mıydı? Bölge halkının Ekoroma’ya ilgisiyle, geçmişteki müşteri profilinizin bağlantısı olduğunu düşünüyor musunuz?
Yonca’nın kendine has bir kitlesi vardı. Hala da var… Ekoroma da zaten bölge halkının dile getirdiği özlem ve talepler doğrultusunda ortaya çıktı. Dolayısıyla Yonca’nın müşteri profili, Ekoroma’nın da müşteri profilini oluşturuyor.

Lokasyon seçiminizi belirleyen etkenler neler?
A ve B tipi müşteri yoğunluğunun olduğu semtleri seçiyoruz. Bununla beraber Yonca müşterilerinin en yoğun olduğu bölgeler de yeni lokasyonumuzun yegâne belirleyicisi durumunda.

Satın alarak büyümeye nasıl bakıyorsunuz? Malum, artık yer bulmak zor… İleride siz de satın alma girişimlerinde bulunabilir misiniz? Ya da uygun şartlarda Ekoroma da Yonca gibi satılabilir mi?
Hedefimiz, Yonca’nın, hatta Migros’un bile üzerinde bir konsept oluşturabilmek. Bu konsepte uygun standartta bir yer bulamayacağımızı düşünüyorum. Bu yüzden kendi organik büyümemizi çok hızlı gerçekleştireceğiz. Buna imkânımız var. Ekoroma’nın uzun vadede satışı söz konusu olmayacak.

“Sektörde oyuncular yer değiştirecek”

Ekoroma ile Türk perakende sektörüne ne katmayı planlıyorsunuz? Ekoroma’nın sektördeki yeri ne olacak?
Önümüzdeki süreçte Türk perakende sektöründe oyuncular yer değiştirecek. Yerel ve bölgesel motifler gerçek oyuncular haline gelecek. Ekoroma da bu yeni ama etkili oyunculardan biri olacak.

Oldukça sıkı rekabetin yaşandığı bu sektörde öne çıkmak için belirlediğiniz bir formül var mı?
Güven, istikrar ve koşulsuz hizmet ile 20 yılı aşan tecrübenin avantajı başarımızın belirleyicisi olacak.

Tüketiciye yönelik yapılan kampanya ve aktivitelerin ne gibi geri dönüşler sağladığını düşünüyorsunuz? Bu yönde çalışmalarınız var mı?
Kampanya ve aktiviteler, aidiyet ve önemseme müşteri sadakati yaratıyor. Geçmişte bize çok şey kazandıran bu çalışmaları deneyimlerimiz doğrultusunda hızlı bir şekilde tüketicilerimize sunacağız.

Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
Kısa vadede 2010 yılının sonuna kadar Yonca’nın 20 yılda yakaladığı hedefi aşmayı planlıyoruz. Uzun vadede ise bölgenin en etkin oyuncusu olmak, ulusal olmaktan daha öncelikli hedefimiz...