20 yıldır perakendenin bilgi eviyiz

05 Ağustos 2013 Pazartesi

Bir Varlık Dergisi’ni kıskanırım, bir de Akbaba’yı. İkisini de inanılmaz bulurum. Dile kolay, 1922 yılında okurla buluşan Akbaba, 55 yıl yayın hayatına devam etmiş, kendi alanının rekortmen dergisi. Varlık ise, geçtiğimiz günlerde 80’inci yılını kutladı. Doğan Hızlan geçen ayki yazısında “Hayatında Varlık okumamış bir edebiyatçı, bir edebiyatsever olduğunu/olabileceğini sanmıyorum” diyor. Doğrudur.

Ve aynı tanımdan yola çıkarsak eğer, “Türkiye perakende dünyasında olup da, Market dergisi okumamış/incelememiş bir perakendeci yoktur” demek çok mümkün.

Edebiyatı sevmek
Elbette çok hoş…
Hukuk eğitimi üzerine bir de edebiyat okumak maharet ister doğrusu. Üstelik bilfiil öğretmenlik yapmak, sahneye oyunlar koyup gençleri tiyatroyla tanıştırmak, geleceğe önem vermenin ilk sinyalleri olsa gerek.
Şirketler Grubu Kurucu Başkanı Gökçin Aras’tan söz ediyorum. 1976 yılında giriş yapmak zorunda kaldığı ticari yaşamı, perakendenin kalbi Avrupa’nın eş değerinde yapabilmesi için uğraş veren, sektörün gizli kahramanından. Nitekim çağdaş satış noktalarının oluşabilmesi için, mağaza ekipmanlarındaki her tür yeniliği ülkemize adapte edecek bir altyapı, onun öngörüleri sayesinde hayat buldu.
Ve bundan 20 yıl önce, ekipman üretiminde 1 numara olmuşken, sosyal sorumluluk gereği, perakende sektörünün bilgi hazinesi olarak, Ekonomi Yayınları’nı da ülkemize armağan etti.

Krizlere yan baktık
Yayın dünyasında çeyrek asıra yaklaşan bir süre direnmek, öyle kolay değil.
Bir kere, sosyal sorumluluk bilincinin tam olarak oturması gerek. Ve çizginizi bozmadan, basın meslek ilkelerine uyumlu süreçleri geçirmek zorundasınız. Yıkmak yerine, yapmak; bilgiyi paylaşarak çoğalmak, üretken olmak zorundasınız.
Ve ne yazık ki, bunları yaparken, ekonomik getiriler, giderlerinizi karşılamıyor, karşılayamıyor. Zira çok krizler gördük bu süreçte, yine de yılmadık, yöntem geliştirdik, ayakta kaldık.
Hep bir umutla “bu yıl dengeye geleceğiz” diyerek devam ettik, ediyoruz.
Üstelik yukarıda söz ettiğimiz ‘edebiyatı sevme’ kavramı Türkiye sevdası ile aynı çizgiye denk düşüyorsa, yayıncılıkta kalış inadımız da sürüyor.
Çizgimiz belli:
- Durmak yok, yola devam!

1 numara
Öyle ki, sektöründe ilkleri ve başarıları, Ekonomi Yayınları’nın çizgisini de belirliyor. Genetik yapısındaki ‘yenilikçi çözümler’ grubu farklı bir çizgiye de oturtmuş durumda.
Bakkal-market ve süper/hipermarketler için ‘Alışveriş Dünyasının Sesi’ felsefesiyle aylık olarak çıkan Market dergisine, bu uzun yolculukta farklı sesler de eklendi:
Alış-Veriş Merkezleri ve butik çalışmalara yönelik ‘AVM ve Caddede’ ön adı ile Mağaza dergisi, iki aylık periyotlarda büyük bir beğeni ile izleniyor.
Lojistik dünyası ve ekipmanlarına yönelik olarak iki aylık çizgide çıkan bir başka yayın organımız ise Lojistürk dergisi.
Ve günlük izlenme/tıklanma oranları ile Türkiye perakendesinin 1 numarası kabul edilen www.perakende.org internet haber portalımız, sektörün olmazsa olmaz bilgi kaynağı. Sitemize giriş yapmayan perakendeci, sanıyorum ki çok şey kaçırıp, gelişimlerin dışında yer alıyordur ve/veya böyle perakendeci dostumuz kalmamıştır.
Her hafta yenilenen yüzü ile okur ile yeni bağlar geliştiren www.lojistürk.net ise grubumuzun parlayan yıldızı. Bu sitemiz de; Asya-Avrupa geçişinde önemli stratejik konuma sahip Türkiye’nin, lojistikteki atılımları, başarısı ve gelişimi için en önemli bilgi kaynaklarından biri kabul ediliyor.

Süprizler bitmez
Yayıncılıkta böylesi köklü bir geçmişe sahip olduğunuzda, gelişmekte olan sektörlere yön verme, destek olma, bilgileri paylaşarak çoğaltma amacınız da oluyor mutlaka. Salt bu nedenlerden ötürü yeni bir yayınımız daha sektöre girebilmek için son hazırlıklarını yapıyor:
- endüsTRim!
İnternet sitesi ile de desteklenecek olan yayınımız, endüstrinin hemen hemen bütün yapılanmalarına hizmet verecek. Gıda ve et işleme tesislerindeki otomasyona dayalı endüstriyel çözümler, inanılmaz bir seyir ile gelişen sektörlerimizin buluşma noktası olacak. Şunun şurasında ne kaldı ki? Eylül ayında okurlarımızla buluşacağız.
- Durmak yok, yola devam!Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri