2 kiosktan 100 mağazalık zincire bir başarı hikayesi: Demlik

02 Ocak 2018 Salı

Son dönemlerde artan kahve zincirleri arasından Türkiye’nin asıl sıcak içecek alışkanlığının çay olduğunu bize hatırlatan bir marka Demlik. 4 yıllık bir sürede 2 kiosktan 55 noktaya ulaşabilen genç marka Demlik’in yola çıkma hikayesini, motivasyonlarını, gelecek haritasını, hedeflerini Demlik Kurucu Ortağı Murat Küçükel ile konuştuk. Keyifli okumalar

2-kiosktan-100-magazalik-zincire-bir-basari-hikayesi-demlik

Röportaj: Deniz Emiroğulları

 

En başından sizi ve Demlik’i kısaca tanıyabilir miyiz?

İnşaat ve Karayolları müteahitliği yapan bir ailede doğdum. Aslen Elazığlıyım. Lise eğitimimi Saint Benoit Fransız Lisesi’nde, lisans eğitimimi ise İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde tamamladım. Aile şirketlerinde edindiğim tecrübeler sonucunda 2013 yılında farklı bir sektöre adım atmaya karar verdim. Kardeşim ile birlikte gıda sektöründe nasıl bir farklılık yaratabiliriz diye düşündük. Türkiye’de simitten tatlıya, bozadan kahveye her türlü zincir varken, Türk halkı olarak her saat tükettiğimiz çaya dair herhangi bir oluşumun olmamasından yola çıkarak  “Neden yerli çay markası zincirimiz yok?” diye sorduk ve Demlik adında bir marka yarattık. 2013 yılında 2 kiosk ile yola çıktık. Bugün gördüğümüz yoğun ilgiyle pazarda hızla büyürken 55 noktaya ulaşmış durumdayız. Menümüzün ana kalemi çay ama bilirsiniz çay kuru kuruya gitmez, ikram şarttır. Biz de buradan hareketle çayın yanına yakışacak ürünleri belirledik. Çayın yanında kahvaltıdan börek çeşitlerine, pastalardan keklere, atıştırmalıklardan günün her saatine uygun yemekleri müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Türkiye’de hızla büyürken global arenada da Demlik’i bir dünya markasına dönüştürmek hedefindeyiz.

 

Demlik en başında 2 kioskla olarak başlamış. Böyle bir mağaza zincirine dönüşmenizin arkasındaki ana motivasyon nedir sizce?

Bizim buradaki en büyük motivasyonumuz, çayın bizler için bir içecekten daha fazla olmasıydı. Dost sohbetlerinin vazgeçilmezi, kahvaltıların arananı, öğlen molaların kurtarıcısı, akşam yemeği sonrasındaki keyif konumunda. Bizler de bu farkındalıkla çay tüketilen her yerde tüketiciyle buluşmayı hedefledik ve onların dost sohbetlerine ortak olmak istedik.

 

Son yıllarda kahve odaklı mekânlarda büyük bir artış gözlemledik ülke olarak. Siz Demlik’i bir marka olarak planlamaya başladığınızda bu mekanlar sizde itici bir güç oluşturdu diyebilir miyiz?

Aslında Türkiye kahveyle 1980 yılında, 90’larda da filtre kahveyle tanıştı. İlk zincir mağaza ise 1999 yılında açıldı. O günden bu yana da kahve zincirleri çoğaldı ardından da yeni nesil kahveciler ortaya çıkmaya başladı. Şimdi bu üçüncü dalga kahve akımı ile birlikte bir trend yükselirken, Türkiye’de yıllık kişi başı bin 250 bardak çay tüketildiğinin de altını çizmek istiyorum. Kahve severler adım başı bir kahveciyle karşılaşırken çay tutkunlarının menüsünün ana kalemi çay olan bir mekanla buluşmasını istedik. Demlik’te bu fikirle ortaya çıkan bir marka.  Bizler de bu farkındalıkla çay tüketilen her yerde tüketiciyle buluşmayı hedefledik.
Aslında Türkiye’nin kültüründe kahveden önce çay var. Peki sizce neden ilk olarak çay odaklı mekanlar değil de kahve odaklı mekanlar bu kadar popülerite kazandı?

Evet doğru, Türkiye’nin kültüründe kahveden önce çay geliyor. Fakat kahve genç nesil tarafından daha fazla tüketiliyor. Aslında bu tüketim oranları genç nüfusun hızlı tüketim alışkanlıklarına paralel olarak gelişiyor diyebiliriz. Aslında kahve odaklı mekanların çay odaklı mekanlardan daha hızlı büyümesi global pazar doygunluğundan kaynaklanıyor. Global rekabet yurt dışında artık en üst seviyeye ulaşmış durumda, bu nedenle global kahve zincirleri dünya üzerindeki bakir alanlara yöneliyor. İşte Türkiye’de kahvenin çaydan önce zincirleşmesinin yegâne sebebi bu. Ama yarattığımız marka ile bu popülariteyi üstümüze çekeceğimiz düşüncesindeyiz.

 

2017’de 30 milyon TL’lik bir yatırım aldınız. Demlik’in gelecek haritasından bahsedebilir misiniz bize? Kaç mağaza ve ne kadarlık bir ciro hedefiniz var?

Bugün Türkiye’nin dört bir yanında 55 noktadayız ve yıl sonuna kadar 60 noktaya ulaşarak ciromuzu 21 milyon TL’ye çıkaracağız. Önümüzdeki dönemde de ayda ortalama 2 noktaya ulaşmayı hedefliyoruz. 3 sene gibi kısa bir sürede büyüme rakamlarımız dikkat çekmeye başladı ve 30 milyon TL’lik bir yatırım aldık. Bu yatırımla birlikte 2019 yılında yüzde 100 büyümeyle 100 noktaya ulaşmayı hedefliyoruz ve bunlardan 10’u yurt dışı olacak. Geleneksel lezzetimiz çayı, ona yakışacak bir mağaza konseptinde dünya ile buluşturmaya hazırlanıyoruz. Öncelikli lokasyonlarımız ise Stuttgart, Amsterdam, Berlin, Nurnberg ve Doha.

Demlik’in hızla büyüdüğü Türkiye pazarındaki gücünü şimdi de global arenaya taşıyacağız. Şunu da unutmamak gerekir ki son 2 senedir dünyanın dört bir yanından Demlik’e gelen franchise taleplerinin sayısı çok ciddi rakamlara ulaşmış durumda. Demlik büyüme rakamlarına yıl bazında baktığımızda ise heyecan verici bir marka olduğunu görüyoruz. Doğru bir markaya doğru zamanda yatırım gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Özellikle 2018 yılı çok hızlı büyüyeceğimiz bir yıl olacak.

 

Demlik ile beraber çay odaklı mağaza ve kafelerde bir artış gözlemlediniz mi? Gözlemlediyseniz Demlik’in en büyük farkı nedir rakiplerinden?

Demlik’i kurduğumuz günden bu yana, muadilimiz olduğu düşünülen çay odaklı noktalar hızla yayılmaya başladı. Pazarda rekabet yaratmış olmak bizi oldukça mutlu ediyor diyebilirim. Bizim bu sektörde tek olmak ya da tek kalmak gibi bir niyetimiz yok. Tabii ki farklı zincirlerde çıkacaktır. Ama biz Türkiye’nin ilk yerli çay mağaza zinciriyiz. Rakiplerimizden en büyük farkımız bir ilki ortaya koymuş olmamız. Bugün zengin menümüz ile çay severleri ana menüsü çay olan bir noktada misafir ediyoruz. Aynı zamanda bulunduğumuz noktalarda lokasyon bazlı o bölge halkının damak tadına uygun ürün inovasyon çalışmalarına da önem veriyoruz. Bu yaklaşımın tercih edilirlik noktasında çok önemli bir konu olduğunu düşünüyoruz.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri