105 milyar TL ciroluk oluşum bir araya gelecek!

105 milyar TL ciro ve 300 binin üzerinde istihdam yaratan Gıda Perakendecileri Derneği (GPD), herkese fayda ve daha fazlası için 800 profesyoneli bir araya getiriyor

105 milyar TL ciroluk oluşum bir araya gelecek!

Üyeleriyle 105 milyar TL ciro, 35 bin satış noktasında 300 binin üzerinde istihdam başta olmak üzere pek çok ekonomik katma değer yaratan Gıda Perakendecileri Derneği (GPD), bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceği “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nin tarihini 10 Ekim, ana temasını ise “Perakendenin Yarattığı Ortak Değerler” olarak belirledi. Geride bırakılan üç kongrede olduğu gibi perakendeci, üretici ve tüketicinin ortak faydası çerçevesinde 3K, yani Kazan-Kazan-Kazan anlayışı çerçevesinde Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleştirilecek kongre, daha önceki organizasyonlarda olduğu gibi 800’ü aşkın profesyoneli İstanbul’da buluşturacak

 

“GPD – Ortak Gelişim Kongresi” bu yıl başta 45 dakikalık süre içinde 90 saniyelik periyodlarla Türkiye’nin en önemli ve büyük gıda perakendecileriyle tanışma olanağı yaratarak girişimcilerin çaplarını büyütme olanağı yaratan “Tanışma Maratonu” gibi ortak gelişime ve faydaya odaklanmış etkinliklerin yanı sıra konu ve konuşmacılarıyla da dikkatleri üzerine çekecek. Açılış konuşmalarını GPD Başkanı Mustafa Songör ve TAMPF Başkanı Kubilay Özerkan’ın yapacağı kongrede ilgiyi üzerine çekecek ana konulardan biri de “Gıda Enflasyonu” olacak. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Tümen ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel’in yanı sıra gıda perakendesinin güçlü isimlerinin katılacağı panelin büyük bir ilgi çekmesi bekleniyor.

 

Perakendeciler, tedarikçiler ve servis sağlayıcılardan oluşan 800’ü aşkın profesyoneli, hem üretici hem tüketici hem de perakendecinin yarattığı ortak değerleri daha da büyütmek için bir kez daha bir araya getirmekten mutluluk duyduklarını belirten GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör, şöyle konuştu: “Müşterimize ürün ve hizmet götürürken; arka planda işleyen yoğun bir süreç, emek katan çalışanlarımız ve sürekli gelişen bir teknoloji var. Bu yolla yarattığımız değeri kongremizde tüm yönleriyle ele alacağız”

 

Türkiye’nin gıda perakendeciliği alanındaki en önemli, en etkin, en kapsamlı organizasyonu olarak nitelendirilen ve Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) tarafından düzenlenen “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nin dördüncüsü 10 Ekim 2017’de Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleştirilecek.

 

Kongrenin açılış konuşmalarını GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör ve Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Fedarasyonu (TAMPF) Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özerkan yapacak.  “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”ne Bakan düzeyinde de katılım olacak.

 

Gıda fiyatları ve enflasyon, ilk kez sahnede

Ortak Gelişim Kongresi’nde tüketici odaklı tedarikçi ve perakendeci verimliliği temelli konu başlıkları belirlenirken; özellikle modern perakendenin ekonomiye, istihdama ve topluma sağladığı katkı ile bu alanlarda yaratılan değere odaklanıldı.

 

“GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nde tartışılacak en önemli konulardan biri; Türkiye ekonomisinin en önemli gündemlerinden biri olan gıda enflasyonu olacak. Konuyla ilgili düzenlenecek “Gıda Enflasyonuna Farklı Bakış Açıları ve Tedbirler” başlıklı panelin oldukça büyük bir ilgi görmesi güçlü beklentiler arasında. Panel, konu başlığı kadar konuşmacılarıyla da oldukça dikkat çekici. Moderatörlüğünü Bloomberg HT programcılarından Gökhan Şen’in yapacağı panelin konukları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel,  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Tümen, TAMPF Başkanı ve Metro Toptancı Market CEO’su Kubilay Özerkan ile Migros Ticaret AŞ Genel Müdürü Özgür Tort isimlerinden oluşuyor.

 

Kongrede ayrıca “Eşitlik Kazandırır” başlıklı söyleşi ile Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Fuat Orhanoğlu, “Pazarlama: Geleceğin Tüketicisine Bakış” başlıklı konuşmasıyla BPN İstanbul CEO’su Nüzhet Algüneş, “Fayda Gözeten Performans Vizyonu Kapsamında Tarım Uygulamaları” konulu sunumuyla PepsiCo Türkiye ve Büyük Balkanlar Kurumsal İlişkiler ve İletişim Kıdemli Direktörü Esra İren, “30 Yıldır Patron Emretti,  Biz Yaptık” başlıklı konuşmasıyla P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu yer alacaklar.

 

Diğer yandan “GPD – Ortak Gelişim Kongresi”, oldukça ilgi çekici iki konu ve konuklara da ev sahipliği yapacak. Bunlardan biri, ”Gıda Servisinde Dünya Trendleri” konulu değerlendirmeleriyle ECE Projektmanagement GmbH & Co. KG, Küresel Gıda Servisi Başkanı Jonathan Doughty olacak.  

 

Kongrenin ilgi çekmesi beklenen bir başka oturumu ise “Başarı Hikâyeleri” ne odaklanacak. Oturumda, yaklaşımlarıyla gerçek başarı hikâyelerini yazmış ve Türkiye’nin önemli üreticileri haline gelmiş isimler, az bilinen gerçeklerini ve başarı formüllerini anlatacaklar.

 

Kongrenin kapanış konuşmasını ise açıklamaları ve yorumlarıyla dikkat çekici akademisyenlerden biri olan  Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş yapacak. Prof. Dr. Demirtaş, “Ekonomi, Finans, Teknoloji, Gelecek ve Siz” başlıklı konuşmasıyla bu argümanlar arasındaki ilişkiyi ve bu ilişki ağından doğacak gelecek senaryolarını, mevcut ekonomik durumu da analiz ederek anlatacak.

 

Yeni iş köprüleri kurulacak

“GPD – Ortak Gelişim Kongresi”nin en ilgi çekici ve üretici ile perakendeci arasında ortak fayda sağlamaya odaklanmış bölümlerinden biri de “Tanışma Maratonu” olacak. 08:15 ila 09:00 saatleri arasındaki “Tanışma Maratonu”, üçüncü defa tedarikçiler ile sektörün önemli oyuncularını buluşturacak. Tanışma Maratonu, özellikle Anadolu’daki tedarikçiler açısından önemli bir fırsat oluşturuyor. Daha önce düzenlenen tanışma maratonlarında Anadolu’dan pek çok başarılı girişimci sektörün karar vericisi konumunda olan profesyonellerle bir araya gelmişti. Büyük bir ilgi gören Tanışma Maratonu, başarılı iş ortaklıklarının kurulmasını da beraberinde getirmişti. Kongrenin dikkat çeken bir diğer etkinliği ise değişen müşteri eğilimleri konusunda sektör ile yapılan söyleşiler ve elektronik oylama olacak.