100 milyon dolarlık gece

14 Eylül 2012 Cuma

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Yılmaz Yılmaz, dün gece Nişantaşı, Bağdat Caddesi ve İstinyePark’ta düzenlenen Fashion Night Out 2012'nin ciro beklentisinin 100 milyon dolar olduğunu söyledi

100-milyon-dolarlik-gece

Moda ve perakende sektörünü canlandırmak amacıyla, Vogue dergisi tarafından ilk kez 10 Eylül 2009 tarihinde 13 Vogue ülkesinin katılımıyla düzenlenen bu uluslararası etkinlik, dünya çapında yaşanan ekonomik daralmanın olumsuz etkisini kırabilmek için gerçekleştirildi. Son üç yıldır New York, Paris, Londra ve Milano’nun da aralarında bulunduğu büyük metropollerde, mağazaların bir gece için saat 24.00’e kadar açık kaldığı alışveriş şenliği, tasarımcıların, ünlülerin, modellerin, editörlerin, medya yöneticilerinin ve sektör öncülerinin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Bu yıl 4’üncü kez, Vogue dergisinin yayınlandığı 19 Vogue ülkesinde gerçekleşti.

İlk kez 2010 yılında düzenlendi
İstanbul’da ilk kez 2010 yılında gerçekleştirilen Vogue Fashion’s Night Out (FNO), düzenlendiği ilk sene markaların satışlarına bir önceki güne oranla yüzde 530’lara varan artış sağlamıştı. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Yılmaz Yılmaz, yaptığı açıklamada FNO’nun 2012 beklentileri için şunları söyledi: "FNO İstanbul’un marka değerini artırıyor. 2010 yılında 50 milyon dolar ciro, 2011’de ise beklentilerimizin çok daha üstünde 75 milyon dolarlık rekor bir ciro gerçekleşti. Bu yılki beklentimiz ise 100 milyon dolarlık ciroya yakın”.

Moda merkezi algısı
Her geçen sene daha iyi sonuçlar elde edilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirten Tescilli Markalar Derneği (TMD) Başkanı Füsun Çevikel Kuran ise, “FNO sadece perakendecileri değil, dolaylı olarak birçok sektörü olumlu etkiliyor. Ayrıca İstanbul’un moda merkezi olarak algılanmasını sağlayan bir organizasyon oluyor” dedi.

Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Başkanı Mehmet Nane ise sadece moda perakendesine yönelik değil gıda, elektronik, yapı market gibi her alandaki üyelerini bu etkinliğe katılmaya teşvik ettiklerini söyledi.

19 ülke katıldı
* FNO, BMD, AMPD, TMD ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi’nin işbirliği ile düzenlendi.
* Etkinliğe 2010’da 700 bin, 2011’de 1 milyon kişi katıldı.
* FNO 2012’ye katılan ülkeler arasında ABD, Almanya, Avustralya, Brezilya, Çin, Fransa, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, Japonya, Kore, Meksika, Portekiz, Rusya, Tayvan, Türkiye ve Yunanistan var.
* Gecede FNO için Arzu Kaprol tarafından tasarlanan alışveriş çantası ve t-shirt’lerin satışı yapıldı. Bu satışlardan elde edilecek gelir Tohum ve Otizm Vakfı’na bağışlanacak.
* Yapı Kredi Worldcard sahipleri İstinyePark’ta kurulan 200 metrekarelik dev stüdyoda ünlü fotoğrafçı Mehmet Turgut tarafından gerçekleştirilen kişiye özel moda çekimine katılma fırsatı buldu.
* Nişantaşı, Bağdat Caddesi ve İstinyePark’ta yaşanan alışveriş heyecanına tüm gece boyunca Virgin Radio müzikleriyle eşlik etti. İstinyePark Markalar Caddesi’nde özel bir parti düzenlendi.

Kaynak: Eylem Türk / MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri