Zeynel, bir asra doğru yol alıyor

Cumhuriyet tarihinden bu yana İstanbul’da kök salmış geleneksel sütlü tatlıları ve dondurmaları ile vazgeçilmez lezzetler sunuyor Zeynel. 1925 yılında sandalının dört gözle beklenildiği Zeynel’in bugün 22 şubesi, 200’den fazla çalışanı bulunuyor. Zeynel Şirket Ortağı Gürdal Bölükbaşı, efsane lezzetlerini ve hedeflerini anlatıyor

Eklenme Tarihi : 23 Eylül 2014 Salı
zeynel-bir-asra-dogru-yol-aliyor

Fulya B. ÖZTÜRK

Zeynel Muhallebicisi’nin kökleri epey eskilere dayanıyor. Bugünlere nasıl geldi Zeynel Muhallebicisi, sizden dinleyebilir miyiz?
Osmanlı’nın geleneksel tatlılarını bozmadan bugüne taşıyan Zeynel Muhallebicisi’nin temelleri 90 yıl önce Sırp zulmünden kaçarak İstanbul’a gelen Zeynel Usta tarafından atılmış. 1925 yılında Makedonya’dan çıkıp Yeniköy’e yerleşen Zeynel Bölükbaşı, yalılara sandalıyla balık ve dondurma satarak geçimini sağlıyormuş. Zeynel Usta’nın Makedonya’da öğrendiği ve süt, şeker, salep, yumurta ile yaptığı dondurmayı sandalda satarak başladığı işi oğlu zaman içinde şirketleşerek sürdürmüş. Şubeleşme de onun zamanında gerçekleştirilmiş. İlk şube İstinye’de açılmış. Özellikle üçüncü kuşağın devreye girmesinin ardından Moda, Yeniköy, Caddebostan ve Çiftehavuzlar’daki şubeler bunu takip etmiş. Ancak  büyümeyle birlikte lezzetin aynı standartta kalmayacağından korkulduğu için büyüme konusunda biraz çekimser kalınmış. Bu düşünceyi ise Ankaralı bir müşterileri değiştirmiş. Moda’da oturan annesini ziyaret ettiği sırada Zeynel’in kazandibini tadan ve her gelişinde kilolarca kazandibi alarak Ankara’ya dönen Nizameddin İren değiştirmiş fikirlerini. O dönem Ankara’nın en büyük süt ve süt ürünleri markası Bir-Tat’ın kurucularından olan İren, Zeynel’in bir şubesini de Ankara’da açma teklifinde bulunmuş. Bu teklifi kabul edilmiş ve 1999 yılında İren markaya ortak olmuş. Ankara’daki ilk şube de Tunus Caddesi’nde açılmış.

Zeynel’in mönüsünde neler var, misafirleriniz en çok neleri tercih ediyor?
Her yaş grubuna hitap eden konseptimiz şık ve rahat dizaynıyla konularını rahat hissettiriyor. Güçlü bir kahvaltı menüsüne sahip olan Zeynel’de su böreğinden dövme dondurma çeşitlerine kadar pek çok farklı lezzeti bir arada bulabilirsiniz.  14 çeşit salata, 20 çeşit tavuklu ürün ve 14 çeşit sütlü tatlının müşterilerin beğenisine sunulduğu mekân; sorbe, salep, boza ve limonatasıyla da iddialı. Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerdeki favori ürünleri ise doğal dondurma çeşitleri ve limonatası…

Nasıl bir iddiaya sahip Zeynel? En çok hangi konularda kendine güveniyor?
Doğal ve katıksız ürünler konusunda iddialıyız. Özellikle dondurma, salep, limonta gibi bize özel tariflerle ürettiğimiz ürünlerin yanı sıra sütlü tatlı çeşitlerimizle de iddialıyız.

Katkısız, taze ve lezzetli ürünler

Titizlik gösterdiğiniz konuların başında neler geliyor?
Temelleri 1925'lere dayanan markamıza zarar gelmemesi titizlik gösterdiğimiz konuların başında geliyor. Bunun yanında geleneksel tariflerimizi uygulama devam etmek konusunda da titiz davranıyoruz. Katkısız, taze ve lezzetli ürünleri, her şubemizde aynı standartta sunmak için çabalıyoruz.

Toplam kaç şubeniz var, kaç kişilik bir ekip çalışıyor?
Ankara ve İstanbul’da toplam 22 şubemiz var. 200'ün üzerinde çalışanımız bulunuyor.

Franchising koşullarınızı ve beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?
20 bin dolar franchise bedelimiz var. Bunun içinde ürünler de var. Dekorasyon standart ve bayiye ait. Franchise için belirlenen aylık ciro hedefimiz metrekare ve yere göre değişiyor. Toplam yatırım maliyeti restoran için 150-180 metrekare arasında yer gerekiyor. Teras ya da bahçe şart. Toplama baktığınızda lokasyona göre değişiklik gösterir ama sıfırdan bir dükkânı kurmak, metrekare başına bin 500 doları buluyor. Royalty ücreti yüzde 6. Bu yıl Ankara ve yoğunluklu İstanbul olmak üzere 6 adet franchise vermeyi planlıyoruz.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive