Üçge ile mağazalar farklılaşıyor

26 Eylül 2014 Cuma

Mağaza ekipmanları alanında çağdaş sunumlarıyla dünya markalarının iş ortağı olan Üçge, 38 yıllık tecrübesiyle geliştirdiği Satürn ile oldukça iddialı. Üçge Mağaza Ekipmanları AŞ Bayi ve İç Pazar Geliştirme Yöneticisi Hasan Ekici ile mağazaları farklılaştıracak, onlara kimlik kazandıracak çözümler ve mağazacılık trendleri hakkında konuştuk

ucge-ile-magazalar-farklilasiyor

Sevgi YALÇIN, Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Perakendede marka ve şube sayıları hızla artıyor. Mağazalar bu konuda farklılıklarını nasıl ortaya koyabilir?
Geleneksel perakende uygulamalarında tüm markalar "benzeşme" dediğimiz bir çıkmaz yaşıyordu. Ürünler, raf dizaynları, renkler hatta ürün broşürleri bile aynıydı. Mağazacılıkta tek rekabet edilebilir şart fiyat rekabetiydi. Fiyatınız uygunsa tercih edilen siz oluyordunuz. Günümüz koşullarında bilginin ve haberleşmenin erken yayıldığı ve etkisini sert bir şekilde gösterdiği yeni bir dönem yaşıyoruz. Etkileşimin hızla yayıldığı bir dönemde tüketici daha fazla bilinçlenmeye başladı. Bilinçlendikçe kaliteli ve ucuz ürün talebinin yanı sıra girdiği mekânda değer görme ve kendisine sunulan bir yaşam alanı ihtiyacı duymaya başladı. ‘Zaman’ın paha biçilemez bir öneme sahip olmasıyla birlikte büyük mağazalarda vakit geçirmek yerine daha küçük, sıcak ve her ürüne hızlıca erişilebilecek küçük ama şık mekanlar oluşmaya başladı. Dolayısıyla, büyük mağazacılık trendleri yerini yöresel ambiyanslarla süslü, taze algısının artırıldığı, metrekare olarak daha küçük alanlara bıraktı. Perakendeciler bu alanları yaratabilmek için kendi imaj ve markasına yönelik özgün kimlik ve konsept arayışlarına yöneldi. Rekabet fiyatsal olmaktan çıkıp, tüketici davranışlarını etkilemeye yönelik mağaza konseptleri ve kimlikleri yaratmaya başladı. Görsel mağazacılık dediğimiz yeni trendle beraber, müşteri davranışlarını, alışkanlıklarını izleyen raporlayan ve çözümler sunan teknolojiler kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda personelinin gelişmesine yönelik eğitimlerini planlı bir şekilde sürdüren, müşteri memnuniyetini olmazsa olmaz bir değer ve görev olarak gören anlayışları benimseyip uygulamaya başladı. Bütün bunların tecrübe edilmesi ile birlikte "hizmet rekabeti" başladı.

Mağaza donanımlarında gerçekleştirilecek farklılaşmanın katkısı mağazaya nasıl yansıyacaktır?
Mağaza raf donanımı, orkestranın en önemli enstrümanı diyebileceğimiz ve üzerinde detaylı durulması gereken bir konu. ‘Raf’ kısa tanımıyla ürünlerin üzerine konularak sergilendiği mağaza demirbaşlarından biridir.  Burada kaçırılmaması gereken en önemli sözcük "sergileme ve sunum". İşte sihirli sözcüğü yakaladıysanız, doğru ve etkili sunumu yapabilmeniz için etkili bir raf tasarımına ihtiyacınız var demektir. Tam da burada çözüm ortaklarınızla doğru bir empati kurarak doğru ürünü sağlamayı amaç edindiğiniz bir öz görev yükleniyorsunuz. Tüketiciler mağazada ürüne nasıl ulaşacak, ürünün sergileneceği doğru raf nasıl olacak, nasıl konumlandırılacak, mağazada her alan nasıl verimli hale getirilecek, uzun kasa kuyrukları nasıl ortadan kaldırılacak veya minimize edilecek? Bu soruları sorarak doğru ve etkili bir mağaza konsepti oluşturabilirsiniz. Doğru mağaza donanımıyla hayata geçirilen mağaza konsepti müşteri memnuniyetini, alan verimliliğini, ürün satışını ve ciroları mutlaka olumlu etkileyecektir.

Perakendede mağaza donanımları alanında tedarikçi bir firma olarak bu konuya özgü çalışmalarınızdan da bahseder misiniz?
38 yıllık tecrübenin sonucunda çıkartmış olduğumuz Satürn Konsept tel raflar en iddialı ürün grubumuz. Bu raflar sayesinde mağazanıza kendi kimliğinizi yaratacağınız iddialı bir çözüm öneriyoruz. 22.5, 45 ve 90 derecelerde mağazanızda kör nokta bırakmadan yumuşak dönüşlerle alan verimliliği yaratıyoruz. Farklı ölçü ve farklı derecelerde dönüşler sayesinde aynı ürün gruplarıyla size özgü bir mağaza tasarımı ortaya çıkartıyoruz. Tel konsepti sayesinde sadece ürünü ön plana çıkartan ve sunum avantajı yaratan bir dizayna sahip. Farklı renk seçeneklerine sahip, hem tel hem de ahşap raf uygulamasına uygun olması nedeniyle her türlü ürünün en estetik şekilde sergilenmesini sağlıyor. Büyük metrekareli mağazaların yanında kolonların çok olduğu küçük mekanlarda da açılı dönüşleri sayesinde maksimum verimlilik sağlayan bir ürün. Saturn Konsept’in mağazalarda ürün satışı ve cirolara etkisi de yüzdesel olarak fark edilecek boyutta olmaktadır. Deneyimlerimiz de bunu doğrulamaktadır.

“Yenilenmek için uygun zamandayız”

Peki, Türkiye perakendesini değerlendirecek olsanız neler söylersiniz?
Deloitte Türkiye’nin raporuna göre, Türkiye perakende sektörünün büyüklüğü 2013'te 303 milyar dolara ulaştı. Raporda, sektörün 2014-2018 yılları yıllık bileşik büyüme oranının yüzde 7 olacağı öngörülüyor. Sektördeki büyümenin geçmiş dönemlerdeki büyüme hızına göre 2014'te yavaşlaması bekleniyor.  2013 yılının ikinci yarısı itibariyle gözlemlediğimiz tedirgin hava 2014'te de devam ediyor. Bu süreç perakendecilerin mağaza ve organizasyonel yapılarını değerlendirerek gerekli noktalarda yenilenmeleri için uygun bir zaman.

Trendler ne yöne doğru gidiyor?
Öncelikle şunun altını çizmeliyim ki, günümüzde tüm trendler öncelikle teknolojiye göre şekilleniyor. E-ticaret, akıllı telefonlar ve sosyal medyanın da inanılmaz gelişimi ile müşterilere bulunduğu noktada, kişiye özel ve cazip fırsatlar sunularak pazarlama yapılabilecek bir sürece giriyoruz. Aynı şekilde görsel mağazacılıktaki trendler de hızla gelişiyor ve değişiyor. Farklı pazarlama yöntemleri ile mağazalara müşterileri çekiyoruz ancak tam da bu noktada müşterileri satın almaya yöneltecek mağazanızdaki tüm ürünleri fark etmelerini sağlayacak uygulamalar çok önemli.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri