Teslimatın keyif kaçırmayan sabır taşırmayan hali: PitStart

27 Mart 2017 Pazartesi

Yaklaşık 3 senedir perakende sektöründe zamanı olmayan kargo hizmeti sağlayan PitStart, kurduğu alt yapıyla kargoculuk anlayışına yeni bir soluk getiriyor. Evde değilseniz söylediğiniz noktaya, eve geç geçecekseniz evde olacağınız saatte kargonuzu size ulaştıran firma, genç, dinamik ve sürekli gelişime açık bir özellikte. Türkiye’de sektörel bazda öncü olmak isteyen ve yatırımlarını da bu yönde yapacaklarını söyleyen PitStart Kurucusu Deniz Cem Altaca, uygulanan sisteme dair her ayrıntıyı Perakende.org için anlattı…

teslimatin-keyif-kacirmayan-sabir-tasirmayan-hali-pitstart

 Röportaj: Onur Kaya

 

PİTStart’ın kuruluş öyküsünden kısaca söz eder misiniz?

Kuruluş hikâyesinden bahsedecek olursam şöyle diyebilirim; 2014 yazında arkadaşıma çok acil bir hediye almam gerekiyordu. Kargoya sipariş verdiğinizde minimum 2 günde gelir. O yüzden internetten bir şey almak işimi görmeyecekti. Ben de kendi kendime neden sipariş verdiğimizde aynı gün gelmiyor diye düşündüm. Çok geniş bir sektör olduğu için henüz o sıralarda böyle bir hizmet veren kimse yoktu. Bu hizmet hatta yurtdışında da yeni yeni yapılıyordu zaten. Postacı olarak lojistik işinin içinde olduğumuz için, bu fikrime böylece bir taban oluşturduk. Tecrübemiz olduğu için de, 2014’te babam Mehmet Ali Altaca’nın ve firmamızda CEO’luk görevini üstlenen Ferhat Öztürk Abi’nin sayesinde bu işe başladık. O günden beri de büyük perakende şirketleriyle çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz.

 

Kendiniz hakkında da bilgi verir misiniz?

24 yaşındayım ve Sabancı Üniversitesi İşletme Ekonomisi Bölümü’ndeyim. Ortaya çıkan bu fikrimi babamla konuşmuştum. O da genel olarak düzgün bir fikrin varsa gel konuşalım yapısına sahip olduğu için beni gayet düzgün bir şekilde dinledi. İlk seneler benim için biraz zor oldu. Bir yandan üniversiteye alışıyordum, bir yandan hiçbir şey bilmiyorum, bir yandan yeni bir işe girmişim ve tam hâkim değilim, o zaman daha toydum ve zorlandım diyebilirim açıkçası. Ama babam ve Ferhat Abi bana çok destek oldular. Üniversiteye devam etmek ve işi sürdürmek aslında çok zor, yani hala da zor.  Ancak bir şekilde dersimi ona göre ayarlıyorum, bazı günlerimi boş bırakıyorum, planlama yapmaya çalışıyorum falan. Sistemi oturttum diyebilirim, kendi takvimimi oluşturdum ve ona göre hareket ediyorum.

 

Çalıştığınız firmalar hangileri?

Evidea, Morhipo, İpekyol, Buldum buldum, çiçek sepeti gibi firmalarla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çiçek sepeti yoğun hizmet verdiğimiz bir firma.

 Sizi diğer kargo firmalarından ayıran özellikler neler?

1999 yılından bu yana aslında lojistik sektörünün içinde olan bir ekibiz. Böyle olunca da belli bir tecrübeye sahip oluyorsunuz zaten. Bunun yanı sıra Pit Start firmamız için de genç ve dinamik bir ekip olduğumuzu söyleyebilirim. 24 saat boyunca işleyen bir mekanizmamız var. Teslimat saati yok, siz ne zaman isterseniz biz o saatte istediğiniz yere getiriyoruz. 9.00 değil 10.00’da gelin derseniz o saatte getiriyoruz. Sabah siparişini verdiğiniz bir şeyi akşama kullanabiliyorsunuz. Pazar günleri, özel günler hiç ayırmadan istediğiniz gün siparişi veriyorsunuz. Bu yüzden dinamizmimiz yaptığımız iş için çok önemli bir yer tutuyor.

 

Alt yapıyı nasıl oluşturdunuz?

Sunduğumuz hizmet için out source olarak aldığımız bir kodlama üzerinden kendi operasyon sistemimizi oluşturduk. Bu sistem üzerinden de yine kendi kuryelerimizle işimizi yürütüyoruz.

 

Peki, Türkiye’de bu işe ilgi nasıl?

Şöyle söyleyeyim; şu anda İstanbul’da günde ortalama 50 bin dağıtım oluyor. Bizim şu andaki hedefimiz bu rakamın yüzde 10’unu almak, yani 5 bin dağıtım gerçekleştirmek. Bunun için tabii insan gücüne de ihtiyacımız var. Hedefimiz günlük 5 bin teslimat. Dört yıl önce insanlar aynı gün teslimat dendiğinde kargoya veririz diyorlardı. Şimdi artık teknoloji çok gelişti. Bundan sonrası için belki drone’larla, belki de insansız hava araçları gibi farklı yöntemlerle postacılık hizmeti gerçekleşecek. Bunun ortaya çıkışı da çok uzun sürmeyebilir. Bu anlamda da bizim hedefimiz, Türkiye’de eğer ortaya yeni bir teknoloji çıkarsa bunu ilk biz kullanmalı ve ilk biz yaymalıyız. Türkiye’de öncü firma olmak hedefindeyiz. Şu an zaten öyle gibiyiz ancak yeni bir teknoloji çıkarsa da ilk biz kullanmak istiyoruz. Ancak şu anki görünüme bakarsak Türkiye’de ilgi düşüklüğü var diyebilirim. Atılım yapmayı sevmiyorlar.

 

Ar-Ge’ye yatırım konusunda yurtdışında izlediğiniz örnekler var mı?

Biz özgün bir yapıdayız ama benim takip ettiğim “postmax” firması var. İyi bir yatırım da aldı. Çünkü yurtdışında bu iş daha çok rağbet gören, daha çok saygı duyulan ve daha çok kullanılan bir iş. Bizim için önemli olan zaten İngiltere’de ABD’de gördüğü rağbeti görmesi; görse zaten her şey çok düzgün ilerleyecek. Bir de bizde e-ticaret siteleri, perakendeciler de çok fazla yaklaşmıyor yeniliklere.

 Gerçekten alışveriş sitelerinin size yaklaşımı nasıl?

Üç sene önce insanlar gerek yok diyorlardı. Üç sene önce konuştuğunuz insanlarla şimdi konuştuğunuz insanlar arasında çok fark var. Şu anda onlar gelip “rekabetin gerisinde kaldık bizim de aynı gün teslimata ihtiyacımız var” diyorlar. Artık çağ değişti ve bu çağı yakalamak isteyen kişilerin sürecin içinde olması lazım. Bu artık bir zorunluluk haline geldi, yani bir lüks değil. Aynı gün teslimatı olmayan firmalar geride kaldılar. Ama genel olarak bu iş biraz da isim duyurmak ve kapı kapı gezmekle oluyor. PR yapmak ve yaptığınız işi de elinize yüzünüze bulaştırmamak gerekiyor. Bizim günde 5 bin hedefimiz var diyoruz ya, o 5 bini birden almak yerine adım adım giderek almak ve o sayıya erişince de tamamen düzgün bir şekilde yapmak bizim için önemli olan. Çünkü diğer türlü işin altında kalabiliriz. Sağlam adımlarla ilerlemek düşüncesindeyiz.

 

Genç kuşak yatırımcı ve yönetici olarak insanlar ne yaparlarsa başarılı olabilirler?

Bence en önemli konu tecrübe. Benim yaşımdaki bir insanın tecrübe sahibi olması zor bir ihtimal o yüzden benim arkamda babam vardı. Bu işleri anlayan bilen, 1999’dan beri içinde olan piri dediğimiz bir insan. Benim yaşımdaki, insanlar girişimci olmak istiyorlarsa, tecrübe sahibi bir insanla mutlaka görüşmeleri, araştırmaları; webrazzi, startup gibi yerlerle görüş almaları. Ne kadar fazla görüş alırlarsa o kadar fazla tecrübe sahibi olurlar. Bu sayede de başarılı olma olasılıkları artar.

 

Kargonuz Bahçelievler’e de gitse Gebze’ye de gitse aynı fiyat

Peki, ücret konusunda sizin firmalara yansıttığınız ücretlerle diğer firmaların yansıttığı ücretler arasında farklılık var mı?

Bazı firmalara fiyat fazla gelebiliyor. Ama aslında düşündüğünüzde fiyatımız öyle fazla da değil. Sabit fiyat uyguluyoruz. 1 tane de gönderse bin tane de gönderse aynı fiyatı uyguluyoruz. Bazı firmalar özellikle fiyatı düşük almak istiyor ancak o zaman da bizim hizmetimizi birebir kapatmıyor. Sektörde öyle sıkıntılar yaşıyoruz açıkçası. PitStart’ın şöyle bir özelliği var; aynı gün ya da hızlı teslimat dediğimizde, diğer teslimat firmaları 2 katı fiyat istiyorlar. Buradaki bizim en önemli özelliğimiz sabit bir rakamla hizmet veriyor olmamız. Tercih edilme oranımız bu yüzden daha fazla olabiliyor. Çünkü kargonuz Bahçelievler’e de gitse Gebze’ye de gitse aynı fiyatı uyguluyoruz.

 

Sistem tam olarak nasıl yürüyor?

Mesela X perakende firmasından sipariş aldık. Bizim kargo dağıtım araçlarımız var, motor değil normal otomobil. Aracımız firmanın deposuna günde 3 vardiya halinde sabah, öğle akşam olmak üzere gidiyor. Diyelim sabah 300 sipariş aldılar, onları lokasyonlarına göre biraz da, Gaziosmanpaşa, Ataşehir ve 4. Levent’teki dağıtım noktalarımıza bırakıyorlar. Örneğin sabah aldı, dağıtım noktalarına bıraktı. Bu sefer kuryelerimiz de bölge bölge dağıtıma başlıyor ve istenilen saatte teslimat gerçekleşiyor. Öğlen ve akşam için de aynı sistem işliyor.

 Yatırımcı Mehmet Ali Altaca: Burada esnek bir model var. Bazen bizzat nereye gidileceği depoda ayarlanıyor. Bizim aslında bu işleri ayarlayan algoritma programımız var. Bunun sayesinde de planlama yapılıyor. Biz kendimizi teknolojik bir firma tanımlıyoruz. E-perakendecilerle aramızda entegrasyon var, onların onayladığı bu entegrasyon sayesinde onlara gelen sipariş bizim sitemize geliyor. Alırken de eşleştirerek alıyoruz. Dolayısıyla bizim programda bu işler belli oluyor ona göre de dağıtım yapılıyor. Kuryelerimiz üzerine atanan şeyler, hemen cep telefonu üzerinden alınıyor. Daha sonra kuryeler telefona imza alıyor ve iş kapanıyor. Kapanınca da firmaya bilgisi gidiyor. Biz 3-5 seneye kadar kargo sisteminin değişeceğini düşünüyoruz. Çünkü kargo çok hantal bir yapı artık. Biz gittiğimiz yerde alıcı yoksa ararız, araştırırız firmaya haber veririz… Kargoya 17.00’den sonra bir şey veremezsiniz. Bizde ise her zaman sipariş verilir. Akşam istiyorlar mesela akşam götürüyoruz kargoyu,  belli esneklikler gösteriyoruz anlayacağınız. Kargonun da zaman içinde kendini yenilemesi lazım.

 

Firmaların bu alt yapıya bakış açıları nasıl peki?

Yatırımcı Mehmet Ali Altaca: Bir direnç gösterilse de en iyi rekabet alanı düzgün teslimat. Bunu  da iyi yapan firmalar daha öne çıkacak doğal olarak. O yüzden onlarda destekliyorlar yavaş yavaş. Çiçeksepeti, Morhipo, İpekyol gibi firmalar kendi içlerinde de mücadele ederek bu alanı güçlendirmeye çalışıyorlar. Bir de hepsiburada, Borusan gibi firmaların yatırım yapmaları rekabeti de daha iyi hale getirecektir. Bize de çok yarayacaktır bu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri