Tavuk eti ihracatı yüzde 70 arttı

13 Mart 2017 Pazartesi

TZOB verilerine göre Ocak ayında tavuk eti ihracatı yüzde 70 artışla 31,5 milyon dolara, tavuk yumurtası ihracatı yüzde 41 artışla 31,9 milyon dolara yükseldi. Tavuk eti üretiminde yüzde 12,9,yumurta üretiminde yüzde 7,4artış görüldü

tavuk-eti-ihracati-yuzde-70-artti

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kanatlı sektöründe özellikle tavuk etinde geçen yıl genelinde yaşanan sıkıntının ardından, aralık ayında görülen ihracat artışının ocak ayında da devam etmesinin sektöre olumlu yansıdığını, kanatlı etinde çift haneli büyümeye yol açtığını bildirerek, “Ocak ayında tavuk eti üretiminde yüzde 12,9, yumurta üretiminde yüzde 7,4 artış görüldü” dedi. Bayraktar,yaptığı açıklamada,  2017 yılının Ocak ayında yumurta üretiminin 1 milyar 511 milyon 736 bin adetten 1 milyar 624 milyon 215 bin adede, tavuk eti üretiminin ise aynı ayda 143 bin 232 tondan 161 bin 699 tona yükseldiğini vurguladı.

 

İhracat rakamları-

 


Ocak ayında, 2016 yılının aynı ayına göre, yumurta ve ürünleri ihracatının 22,6 milyon dolardan yüzde 41 artışla 31,9 milyon dolara, çıktığını bildiren Bayraktar, kanatlı eti ve ürünleri ihracatının ise 18,5 milyon dolardan yüzde 70 artışla 31,5 milyon dolara yükseldiğini belirtti.

.


Ocak ayında görülen ihracat artışı daha çok Irak’a yapılan ihracattan kaynaklandı. Irak’a yapılan kanatlı eti ve ürünleri ihracatı ocak ayında yüzde 110, yumurta ve ürünleri ihracatı ise yüzde 72 arttı. Diğer yandan tavuk eti ihracatında Hong Kong, Kuveyt, İran, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Suudi Arabistan’a ihracatımız artarken, Vietnam’a yapılan ihracat yüzde 50 düştü.

 

Teknolojiyi en iyi kullanan sektör-

 


Kanatlı sektörünün, ekonomiye önemli ölçüde katma değer kazandırdığını, yüz binlerce kişiye istihdam sağladığını, büyük miktarlarda ihracata olanak tanıdığını dikkati çeken Bayraktar, şu bilgileri verdi:“Tarımda teknolojide en üst noktaya ulaşmış, yıldız sektörü halini alan kanatlı sektöründe üretim artışının sürmesi ihracata bağlıdır. Ülke içi tüketim belli seviyelere ulaşmıştır. Ülke ihtiyacının çok üzerinde üretim kapasitesine sahip sektör, ihracattaki tıkanmalar olunca zor durumda kalmaktadır. Dünyada çok büyük miktarlarda kanatlı eti ve kanatlı ürünleri, yumurta ve yumurta ürünleri talebi var. Bu talep değerlendirilmeliyiz. Sektör milyarlarca dolarlık ihracatı yapabilecek altyapıya ve potansiyele sahiptir. Suudi Arabistan başta olmak üzere, Ortadoğu,Afrika, Rusya, Kafkasya, Orta Asya, Uzakdoğu gibi büyük pazarlara çıkarma yapmamız lazım.Ortadoğu ülkelerinde ağırlıklı konuma yükselmeliyiz. Bu alanı binlerce kilometre uzaktaki Brezilya ve Tayland’a bırakmamalıyız. Yeni pazarlara girmenin yollarını aramalı, mevcut pazarlarda pazar payımızı artırıcı tedbirleri almalıyız. Özellikle bu kapsamda; yüksek maliyetten kaynaklı rekabetteki dezavantajlarımızı ortadan kaldıracak, ihracatı destekleyecek tedbirlerin hayata geçirilmesi önemli bir adım olacaktır.”


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri