Steak ve mangalın yeni adresi: Kırmızı Barbekü

31 Aralık 2014 Çarşamba

Kırmızı Barbekü bir ilki deneyerek son dönemin popüler restoran konsepti steak ve geleneksel lezzet mangalı misafirlerine bir arada bir arada sunuyor. Küçükyalı sahilinde yer alan mekânın kurucu ortaklarından Murat Aşkan, eti hiçbir işlemden geçirmeden, en doğal haliyle sunduklarının üzerinde duruyor ve “Biz etimize güveniyor, pişirmesi için müşterinin eline teslim ediyoruz” diyor

steak-ve-mangalin-yeni-adresi-kirmizi-barbeku

Murat KÜÇÜK

Kırmızı Barbekü nasıl kuruldu? Sizden dinleyebilir miyiz?
Son dönemlerde İstanbul’da et restoranları ve steakhouse’lar çok popüler oldu. İnsanlar bu tip restoranları diğerlerine göre daha çok tercih ediyor. Bu trend başlayınca biz de bu fırsatın ucundan yakalamak istedik. Yakın dostlarımızla etraflıca düşündükten sonra “Kırmızı Barbekü” adında karar kılarak restoranımızı kurduk.

Lokasyon seçerken nelere dikkat ettiniz? Lokasyonunuzu değerlendirir misiniz?
Bölgeyi incelediğimiz zaman Kartal’dan Suadiye’ye eti kaliteli ve lezzetli bir biçimde sunan bir mekân olmadığını gözlemledik. Mangal müşterisi ile steak müşterisini buluşturacak tek yer, bizim mekânımız olacaktı. Biz kurduktan sonra da bu iki farklı ürünü birlikte sunan Kırmızı Barbekü’den başka hiçbir mekân yok. Bu konsept ilk kez bizim tarafımızdan yapıldı. Lokasyonumuz, iyi et yemek insanların bulunduğu bir bölge. Biz de aklımızdaki konsepti uygulayabileceğimiz en iyi noktanın burası olacağını düşündük. Bizim Şerifali’de yer alan diğer şubemiz de bu tarzda değil. Anadolu Yakası’nda herkesin rahat ulaşabileceği önemli bir noktadayız. Bu bize önemli bir avantaj sağlıyor.

Etleri hangi yörelerden tedarik ediyorsunuz? Pişirme öncesinde etler herhangi bir uygulamadan geçiyor mu?
Spesiyal etlerin haricinde diğer ürünlerimizin hiçbirini işleme tâbi tutmuyoruz. Yağ, soda, tuz gibi eti değiştiren hiçbir maddeyi kullanmıyoruz. Birçok restoran etleri çeşitli maddelerle bazı işlemlerden geçiriyor. Biz eti doğal haliyle sunuyoruz. Sosu sadece özel ürünümüz olan şaşlıkta kullanıyoruz. En özel yörelerden hayvanları kendimiz seçerek alıyoruz. Küçükbaşı Edirne Keşan’dan, büyükbaş hayvanı ise Çanakkale Biga’dan getiriyoruz. Bu yörelerin dışına çıkmamaya özen gösteriyoruz. Bu yörelerde de her hayvanı almıyoruz. Cinsini ve yetişme koşullarını bildiğimiz hayvanları mutfağımıza sokuyoruz.

“Etin her hali tezgâhımızda var”
Biraz da zengin menünüzden bahseder misiniz? Hangi ürünler tercih ediliyor?
Müşterimiz tek bir ürün için bize gelmiyor,  tüm ürünlerimizden tatmak istiyor. Misafirlerimiz, tezgâhtan sadece bir köfte, bir lokum, bir pirzola ve iki parça tavuk seçerek tüm lezzetleri tatma imkânına sahip olabilecekleri bir yere geliyor. İlk şubemiz bu sayede Şerifali ve civarında çok sevildi. Ayrıca biz bu konseptte olan restoranlara göre fiyatlarımızı da çok makul seviyede tutuyoruz. Bizim restoranlarımızda bir parça et yiyip 200 lira hesap ödeyen olmamıştır. Ürünlerimizin tamamına yakını çok seviliyor. Herhangi bir ürünümüzden dolayı özellikle bir şikayet almadık. En çok tercih edilen ürünlerimizin başında; şaşlık, pirzola ve lokum geliyor. Menümüzü tek tek saymak çok uzun sürer. Sadece şunu söyleyebilirim; biz dünya ve Türk mutfağında sunulan etin her şeklini ve lezzetini misafirlerimize sunuyoruz.

Misafirlerinize, steak ve mangalı birlikte sunuyorsunuz. Müşterinin kendi pişirdiği steak, şefin pişirdiği ile aynı tadı veriyor mu?
Damak tadında önceliğimiz etin kalitesi. Biz etimizin kalitesine güvendiğimiz için müşterilerimizin, yiyecekleri eti kendilerinin pişirmesinde bir sakınca görmüyoruz. Steakhouse’larda birçok işlemden geçen eti şefler pişiriyor. İşlemden geçen etin müşteri tarafından pişirilmesi sonucunda kalite kaybı olacağı endişesi, onları etleri mutfakta pişirmeye itiyor. Biz etimize güveniyor, pişirmesi için müşterinin eline teslim ediyoruz. Çünkü onlara sunduğumuz etin en doğal hali.

En önemli iddianız nedir?
Bizim iddiamız tezgâhımızın zenginliği. İstanbul’un tamamında, buna hem steakhouselar hem de et restoranları dâhil hiçbir mekanda bizim kadar çok çeşit sunulmuyor. Sunduğumuz ürünlere ve lezzete rağmen benzerlerimize oranlar en uygun fiyatları da biz sağlıyoruz. Bu da bir başka iddiamız. Hijyen konusunu söylememe gerek dahi yok. Bizim için kaliteli et, iyi sunuş, bol çeşit kadar önemli olan bir diğer konu da hijyen. Bu konuda asla taviz vermiyoruz.

2015’te Boğaz hattında yeni bir restoran
Kapasitenizi ve personel sayısını öğrenebilir miyiz?
32 kişilik personel ile hizmet veriyoruz. Restoranımızın görünen asıl kısmı olan ön bölüm 180 kişilik. İş yemeği, organizasyon, toplantı, aile yemeği ve özel günler için arka tarafta biri 120, diğeri 80 kişilik olmak üzere 2 büyük salonumuz daha var. Hepsini topladığımızda 380 misafir ağırlayabiliyoruz.

Franchise vermeyi düşünüyor musunuz?
Biz butik çalışıyoruz. Sunduğumuz hizmeti franchise şubemiz sunamayabilir. Et kalitesini düşürebilir. İlgi ve güler yüz bizim için çok önemli. Franchise şubemiz, misafirlerimize bizimle aynı ilgiyi gösteremeyebilir. Bu da marka kimliğimize zarar verir. Bu sebeplerden ötürü franchise vermeyi düşünmüyoruz.

Kırmızı Barbekü’nün gelecek dönem yol haritasını bizimle paylaşır mısınız? Yeni şube veya satın alma yapacak mısınız?
2015 yılının Eylül ayına doğru yeni bir şube daha açacağız. Lokasyon olarak Boğaz’a yakın bir yer düşünüyoruz. Üsküdar şimdilik en ciddi alternatif gibi duruyor. Fakat bir şey söylemek için henüz erken. Açmayı düşündüğümüz bu şubemiz bir satın alma şeklinde de olabilir yeni baştan de mekan kurabiliriz. Sağlam adımlarla yolumuza devam edeceğiz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri