Zlux, yurt dışında örgütlenecek

Perakende sektörüne yönelik aydınlatma ürünleri tasarlayıp üreten Zlux, her mağaza konseptine farklı aydınlatma armatürleri çalışarak hem maliyeti düşürüyor hem de mağazayı daha çekici kılacak doğru aydınlatmayı sağlıyor. Zlux Genel Müdürü Zafer Avşar, üretim kapasitesini artırarak 2 sene içerisinde en az 10 ülkede örgütlenmeyi planladıklarını anlattı

Zlux, yurt dışında örgütlenecek

Onur KAYA, Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Zlux’un sunduğu çözümler ve çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?
Perakende sektöründe her marketin kendi prosedürüne göre çalışıyor, herkese aynı çözümü sunmuyoruz. Müşterinin kendi profiline; discount ya da süpermarket oluşuna, mimarisine, ihtiyaçlarına, müşteri ve ürün portföyüne göre uygun aydınlatma çözümleri buluyor ve geliştiriyoruz. Bunu ürün satışı gibi değil, genelde bir aydınlatma problemi çözümü gibi yapıyoruz. Sadece aydınlatmıyoruz. Aydınlatırken müşterinin, yani bu hizmeti yaptığımız kurumun cirosunu artırmaya ve kendini daha iyi ifade etmesine yönelik çalışmalar da yapıyoruz. Firmaların marka yüzlerini aydınlatıyoruz aslında. Otel de yapsak, okul da, bu mantıkla yapıyoruz çalışamlarımızı. Tüm kurumların kendi sektörlerindeki ihtiyaçlarını ve kendi yüzlerini müşteriye gösterecek bir ortam, bir ambians yaratma çabasındayız.

Basit bir - iki ampulle iş yapmıyorsunuz.
Hayır, bu sadece bir ampul satışı değil. Biz çözüm sunuyoruz. Herkesin aydınlatmaya ihtiyacı var. Bir evin bile aydınlatma problemi var. Biz o probleme en ideal çözümü bulup vermeye çalışıyoruz. Burada elbette sosyoekonomik durum, bütçe, mimari ve mekânın amacı da önemli, biz de buna yönelik çalışmalar yapıyoruz. Mekanın sahibiyle, mimarıyla, teknik ve işletme müdürüyle, yani direkt bu işten fayda görecek kişiyi dinleyip onunla beraber çözüm üretiyoruz.

Zlux’un çözümlerini görebileceğimiz marketler neler?
BİM’in şubelerinin tümünün aydınlatmasını biz yaptık. Ayrıca Tesco Kipa, Beğendik ve Anadolu’daki birçok market grubu bizim sistemlerimizle aydınlandı. Ve hiçbirine aynı çözümü sunmuyoruz. Her firmanın kendi profiline göre ürünler geliştiriyoruz.

“Aydınlatma mühendisliği yapıyoruz”

Aydınlatma markaya nasıl bir değer katar?
Aydınlatma, firmanızı ortaya çıkarmalı. Siz marketinizin duvarını, rafını çok güzel yapmış olabilirsiniz. Ama bunu gösterebilmek için doğru aydınlatmaya ihtiyacınız var. Bu her mekan, kurum, ticarethane için geçerli. Biz firmanın bütçesi ve profiline göre, onu ortaya çıkartabilecek çalışmalar yapıyoruz. Bunun için firmayla birlikte hareket ediyor, onlarla fikir alışverişinde bulunuyoruz. Böylece en ideale yaklaşmaya çalışıyoruz. Biliyorsunuz bir sürü kriter var; fiyat, bütçe, en önemlisi beğeni farkları gibi. Bazen bize göre doğru olanı müşteri beğenmiyor. Onların isteğiyle bizim bildiğimiz fizik kurallarının doğrularını eşleştiriyor, ortasını buluyoruz. Bir nevi aydınlatma mühendisliği yapıyoruz.

Biraz da ürünle, hizmetle ilgili algı yaratıyorsunuz.
Kesinlikle. Hem kendi adımıza hem müşteri adına bir fark yaratmaya çalışıyoruz. Müşteri de bizim yaptığımız sistemi kullandığı zaman kendisinin farklı olduğunu da bir nebze görüyor.

Aslında siz onların reklam yüzleri de oluyorsunuz.
Çok iddialı değiliz reklam konusunda ama en azından o farkı yaratıp müşterimizi kendi sektöründe öne çıkartmaya, farklılaştırmaya çalışıyoruz.  

Peki, bir mekanın aydınlatılmasındaki ayrıntı nedir sizce?
En önemlisi o mekanda yapılması istenen amaç. Yani işletme değeri. O mekan ne için, kim için var, önemli olan bu. Aslında her işletmecinin amacı bu; kendini, yani işletmesini doğru ifade edebilmek... Biz o ifadeye bir katkıda bulunabiliyorsak, bizim için de çok mutlu ve keyifli oluyor.

“Çıkış noktamız tasarruf”

İşin bir de tasarruf yönü var. Planlı bir aydınlatma ne kadar tasarruf sağlıyor?
Aslında çıkış noktamız tasarruf. Market aydınlatması işine BİM’le başlamıştık. BİM, 2 bin 500 mağazasının tamamını değiştirmiş, üzerine bine yakın da yeni mağaza yapmıştı. 2 bin 500 mağazadaki armatürler kaldırıldı, bizim tasarladığımız sistemler monte edildi. Burada amaç tasarruftu. Biz ayrıca bir market içinde olması gereken doğru ışığı yaptık. Böylece hem tasarruf edildi hem de mağaza aydınlatması sistemi hayata geçirilmiş oldu. Şu an markette gereksiz hiçbir ışık kullanımı yok. Önemli olan ürün aydınlatması… İnsanlar markete gittiğinde kendilerini güvende ve huzurda hissetmeli ve almak isteyecekleri malzemelere odaklanabilmeli. Bu arada işletme de olabildiğince az enerji harcamış olacak. Biz bunların hepsini birleştirmeye çalıştık ve market aydınlatması denilen şey ortaya çıktı.

Aydınlatma konsepte ya da ürüne göre de değişiyor mu?
Discount marketteki ışık rengiyle diğer market, ışık rengiyle birbirinden farklı olmalı. Hatta marketin içindeki departmanlar, yani gıda bölümü, et bölümü, deterjan bölümü farklı aydınlatma renkleriyle olmalı. Burada amaç müşteriyi kandırmak değil, müşteriye o etin gerçekten taze olduğunu gösterebilmek.

Aydınlatma işi türkiye’de nasıl gelişti? Sektör olarak düşündüğümüzde, bu algıyı Zlux’mu kazandırdı?
Burada mütevazi olamayacağım. Bunu 5 sene önce biz başlattık, daha önce böyle algı yoktu. Bir yerin projelendirmesi yapılırken, kataloglar içindeki en uygun ürün oraya veriliyordu. Biz bunu tamamen ortadan kaldırdık. Projeye en uygun ürün neyse onu yapıp veriyoruz. Piyasanın güçlenmesi adına bizim gibi firmaların sayısının artmasını istiyorum ancak bu işi yapan bir iki firmayız hala ki onlarla da aynı yolda değiliz.

Geleceğe yönelik yatırımlarınız, planlamalarınız neler?
Önümüzdeki yıla kadar hedefimiz artırdığımız kapasiteyi imalathaneye taşımak. Bu arada kapasitemizi artırıp elimizdeki pazarı tutmak istiyoruz. Biraz geliştirebiliriz elbette. Yurt dışında iş yapmayı, oralarda örgütlenmeyi arzuluyoruz. 2 sene içerisinde en az 10 ülkede örgütlenmek istiyoruz. İşe komşu ülkelerden başlayacağız. 2 senenin iddialı bir süre olduğunu düşünebilirsiniz ancak altyapımız olduğu için net konuşabiliyorum. Halihazırda 3 – 4 ülkede alt yapı sağlamış durumdayız.