Türkiye, dünya perakendecilerini ağırlayacak

İstanbul, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük perakende organizasyonu olan Asya Pasifik Perakende Konferansı ve Sergisi’ne ev sahipliği yapacak. 33 ülkeden, 5 trilyon euro’yu temsil eden 2 binin üzerinde katılımcı, perakende sektörünün geleceğini konuşacak, yeni işbirliklerine imza atacak görüşmeleri gerçekleştirecek

Türkiye, dünya perakendecilerini ağırlayacak

Alışveriş Merkezleri ve Perakendecileri Derneği’nin (AMPD) 2000 yılından bu zamana üyesi olduğu Asya-Pasifik Perakende Dernekleri Federasyonu (FAPRA) tarafından düzenlenen, bölgenin en büyük etkinliği Asya Pasifik Perakende Konferansı ve Sergisi (APRCE) için hazırlıklar hızlandı. APRCE, 2005’te Pekin, 2007’de Tokyo, 2009’da Seul ve 2011’de Singapur’da gerçekleştirildikten sonra 2013 yılında ilk kez Asya – Pasifik çanağı dışında bir ülkede, Türkiye’de, düzenlenecek.

23-26 Eylül günlerinde gerçekleşecek 33 ülkeden 2 binin üzerinde kişinin katılacağı etkinliğin Türkiye markası ve perakende sektörü için oldukça önemli olduğunun altını çizen AMPD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet T. Nane, 16’ncı APRCE’nin başkanlığını devraldıklarından bu yana yoğun bir hazırlık dönemine girildiğini kaydetti.

Nane,  Türkiye’de modern perakendenin temsil edildiği en büyük sektör örgütü olan Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu’nun yakın zamanda yapılacak Genel Kurulu sonrasında APRCE’in tüm organizasyon sürecinin Federasyon üzerinden yürütüleceğini, bunun da sektörel bütünlüğün sağlanması ve tüm sektör adına uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapılması açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

Asya Pasifik ülkelerinin perakendecilerinin Türkiye’de düzenlenecek etkinlik konusunda son derece heyecanlı olduklarını da kaydeden Nane: “Asya Pasifik ülkelerinde perakende Avrupa’dan farklı. Bu bölgedeki şirketler son yıllarda özellikle Türkiye’yi son derece cazip buluyorlar. Bunun yanı sıra Avrupa’lı perakendeciler için de Asya Pasifik perakende sektörü son derece ilginç. APRCE’in İstanbul’da yapılacak olması, İstanbul’un doğu ve batı arasında etkin bir ticari köprü rolünün altını bir kez daha çizecek. Asya Pasifik ve Avrupa’nın yanı sıra ABD, Rusya, Brezilya, Kanada gibi ülkelerden de ciddi katılım olacak. Konferansta konuşacak sadece 4 konuşmacı, 80 milyar euro’yu temsil ediyor. Üstelik bu büyüklükteki markalar sadece konuşmacı olarak değil firma yetkilileri ile birlikte gelecek ve önemli bir alım gücünü temsil edecek. APRCE’in Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin ihracatta her yıl yüzde 12 artış hedefi ve Türkiye’nin 2023 ihracat vizyonuna katkı sağlayacak en önemli kanallardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Diğer yandan APRCE, Türkiye perakende sektörünün gelecek tasarımı, yabancı yatırımcıların Türkiye perakende sektörünü daha yakından tanıması ve ülke markamız için de kırılma noktası” dedi.