Arow satış verimliliğini artırdı

Arow Mağazacılık’da “Değişim ve Verimlilik Yönetimi”, 2013 yılında yüksek verimlilik ve karlılık getirdi. Geçtiğimiz yıl, önceliğini var olan mağazalarının verimliliğini artırmaya veren ve çalışanlara yönelik “Güleryüz Primi, AroLig Primi, Mutlu Çalışan Primi” gibi farklı prim sistemleri oluşturan Arow, indirim yerine iddialı kampanyalarla da tüketicilerin gönlünü fethetti. Türkiye’de perakende sektöründe yapılmamış birçok personel çalışmasına ve tüketici kampanyasına imza atan Arow; 2013 yılında metrekare başına kar verimliliğini birebir mağazalarda yüzde 33,4 artırırken satış verimliliğini de yüzde 21,5 arırdı. Arow’un, 2014 hedefinde ise satışlarını 2013’e göre yüzde 25 artırmak, 12 yeni mağaza açarak mağaza metrekaresini 15 bin 750 metrekareden 19 bin metrekareye çıkarmak ve metrekare başına satış verimliliğini yüzde 25’e yükseltmek bulunuyor

Arow satış verimliliğini artırdı

Perakende sektörü erken gelen indirimlerin yarattığı karlılık düşüşlerinden şikayet ederken Arow, bir önceki yıla göre 2013’de birebir mağazalarda metrekare başına kar verimliliğini yüzde 33,4, satış verimliliğini ise yüzde 21,5 artırdı. 2 yıl önce Arow Mağazacılık’ı bünyesinde bulunduran Denge Grup’a transfer olan CEO Selim Taşkın, içeride uyguladıkları “Verimlilik Yönetimi”, dışarıda uyguladıkları “İndirim değil tüketiciye yararlı kampanyalar” ile Arow’u oldukça verimli hale getirdiklerini açıkladı.

Arow Mağazacılık ve Denge Grup CEO’su Selim Taşkın, geçtiğimiz yıl var olan mağazaların verimliliğini artırmayı ve tüketici ile “sadakat” ilişkisi kurmayı önceliklerine aldıklarını ifade etti. Arow için 2013’ün yeniden yapılanma yılı olduğunu söyleyen Taşkın, 2014 yılının ise verimli büyüme ve satış artışı ile gelişme yılı olduğunu açıkladı.

Taşkın, “Arow Mağazacılık, perakende de birçok markanın aksine geçen yıl, tüketici ile bir çok farklı alanda iletişim kurdu. Öncelikle, personelimize yönelik Güleryüz İndirimi, AroLig Projesi, Müşteri Memnuniyeti Primi gibi uygulamalarla personel sadakati yarattık. Şikayet Yönetimi sistemi ile müşteri memnuniyetimizi artırdık, ISO 10002 belgemizi aldık. Ürün planlama ve bütçe yapımızı yeniden kurduk. Bu çalışmalarımızın neticesinde personel sirkülasyonu yarı yarıya azaldı. Mutlu çalışanların sunum yaptığı mutlu tüketiciler oluşturmaya başladık. İçeride, mutlu personel, B segmentinde tasarım ve kaliteli ürün, zengin seçenek sunma gibi çalışmalarımız, mağazalarımızda tüketiciye uygun fiyatlarla yansıdı” şeklinde konuştu.

İndirimsiz dönemdeki satış performansı yüzde 16,5 arttı
2012 yılına göre birebir mağazalarda metrekare başına kar verimliliğini 2013 yılında yüzde 33,4 artırdıklarının altını çizen Arow Mağazacılık ve Denge Grup Ceo’su Selim Taşkın; “Arow, olarak öncelikle ‘Gerçek Fiyat’ politikamızı tüketiciye anlatmayı başardık. Tüketici sezon başında yapılan erken indirimlerin kendisi için avantaj yaratmadığının farkında artık. Arow, ‘Gerçek Fiyat’la birlikte tüketiciye gerçekten avantaj sağlayan ciddi satış kampanyaları yaptı. Birçoğu Türkiye’de ilk kez uygulanan bu kampanyalara tüketicilerin ilgisi büyük oldu. Yanı sıra, çok başarılı bir CRM yönetimi, Şikayet Yönetimi Sistemi ve 7 gün 24 saat hizmet veren bir Call Center oluşturduk. Tüketicilerle markamıza uygun her platformda doğru şekilde buluşmaya gayret ettik. Sonuç olarak 2013 yılını indirimsiz dönemdeki satış performansımızı yüzde 16,5 arttırarak kapattık. Bunu yaparken de, OTB ve RPT bütçemizin geçmiş yıllardaki payını yüzde 91,7 artırdık” dedi.

Arow Mağazacılık’ın büyümeye devam ederken 2013 yılını karlılıkla kapattığını açıklayan Selim Taşkın şu bilgileri verdi: “Dönem sonu kalan stoğumuzun oranı bir önceki yıla göre yüzde 39,9 azaldı. Ürün çeşitliliğimizi ve tasarım zenginliğimizi artırmamıza rağmen stoklardaki bu düşüş bile, Arow’un başarısını açıklayan çok önemli bir örnek. Tüm bu çalışmaların tek bir özeti var, o da ortalama envanterimizi çok iyi bir OTB planına göre yönettiğimizden firmanın GMROI değerini 2012’ye göre yüzde 36,1, EBITDA değerini ise yüzde 221,9 yukarıya taşıdık.”

Arow Mağazacılık ve Denge Grup Ceo’su Selim Taşkın, 2014 yılında 7 yeni mağaza açmayı hedeflediklerini, indirimsiz dönemdeki satış performansını da yüzde 20 artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Arow, hedefine B Plus ve B hedef kitleyi koydu
Selim Taşkın, Arow mağazalarında C ve B hedef kitlesine ulaştıklarını belirtirken hedeflerinde B Plus hedef kitle bulunduğunu açıkladı. Taşkın, Masculin ve Diwo markasıyla erkeklere, Hatuny markasıyla ise kadınlara iddialı, moda evinden çıkan houte couture havasında fashion ve daha kaliteli ayakkabı koleksiyonları sunmaya başladıklarını anlattı.

Taşkın, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Arow Mağazacılık olarak B ve C hedef grubundan iyi bir pay alıyoruz. Bu gruptaki tüketiciyle olan iletişimimizi her geçen gün farklı, tüketiciye fayda odaklı kampanyalarla güçlendiriyoruz. Perakendede, tek bir hedef kitleye odaklanmak tüketici sadakati oluşturmak çok önemli ama tüketici yelpazesini geliştirmek de bir o kadar önemli. Bu noktadan hareketle, erkekler için ‘Masculin’ ve ‘Diwo’, kadınlar için de ‘Hatuny’ markasını yarattık. Masculin, Diwo ve Hatuny; modada farklı, iddialı, özel tarzlar arayan tüketicilere houte couture havasında, çok iddialı tasarımlar, pahalı aksesuarlarla detaylandırılmış özel ayakkabılar sunacak. Elbette, Hatuny ve Masculin’in fiyatları da bu oranda çok daha yüksek ve hedef kitlesi B Plus olacak. Yeni koleksiyonumuz Diwo ile de A segmentine hitap edeceğiz.”

Denge Grup 2014 yılını markalı ihracatta büyüme yılı ilan etti
Türkiye’nin en önemli ayakkabı üreticileri arasında yer alan Denge Grup, Arow Mağazacılık ile perakende sektöründe emin adımlarla büyürken markalı ihracat için de önemli gelişmeler kaydetti. Grup markaları arasında yer alan Arow, Hatuny, Masculin ve Diwo ile iç pazarda farklı segmentlere hitap eden Denge Grup, bu başarısını markalı ihracat dönemini başlatarak yurt dışına taşımayı hedefliyor. Dünyaca ünlü birçok markaya fason olarak ayakkabı üretimi yapan Denge Grup, geçtiğimiz yıl Arow markasıyla ihracata başladı. Markalı İhracat atağı ile Arow markasını yurt dışında da markalaştırma hedefi bulunan grup, 2014 yılını ihracatta büyüme yılı ilan etti.

Cirosunun yüzde 15’ini ihracattan elde eden Denge Grup, özellikle Rusya, Ukrayna, Belarus, Litvanya, Letonya, Estonya, Kazakistan, Azerbaycan, Kuzey Irak, Tunus, Kuveyt, Fas, Cezayir, Ürdün, BAE, Suudi Arabistan, Polonya, Amerika, Çekoslovakya gibi ülkelere Arow markasıyla ihracata başladı. Arow olarak 2014 yılı içinde pek çok yeni pazara girmeyi hedefleyen Grup; gerek iç pazarda gerekse dış pazarda gösterdiği başarılarla yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da yeni yatırımları gündeminde bulunduruyor. Arow markasıyla ayakkabı dışında çanta, kemer ve cüzdan ihracatı da yapacak olan Denge Grup, yurt dışında büyüme hedefi doğrultusunda dünyada düzenlenen tüm önemli ayakkabı fuarlarına katılıyor. İtalya’da MICAM, GARDA, Rusya’da MOS Shoes gibi ünlü markalara üretim yapmaya devam eden Denge Grup, ihracatta büyümeyi “Markalı İhracat” ile farklı pazarlarda büyüme ve fason üretim ile üretimde büyüme olarak iki ana hedef kapsamında yürütecek.

Arow, geçtiğimiz yıl atılan adımlarla Polonya, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere Doğu Avrupa ülkelerinde irili ufaklı zincir mağazalara girmeye başladı. Ürün çeşitliliği, modaya uygun trend koleksiyonu ve kaliteli malzeme üretimi ile yurt dışında satılmaya başladığı her noktada büyük ilgi gören Arow için hedefte bu yıl Kuzey Afrika, Fas, Cezayir, Tunus ve Rusya var. 2014 yılı için Fas, Cezayir ve Tunus ile bağlantıların başladığı belirtilirken Rusya pazarına Arow özel bir koleksiyonla giriş yaparak pazarda avantaj elde etti. Rus müşterilerin beklentilerine uygun tamamen Rusya’ya özel bir koleksiyon hazırlayan Arow, Türk Cumhuriyetleri’ne de ihracat yapıyor. Yıllık ihracatı 4,5 milyon doları aşan Arow, önümüzdeki 5 yıl içerisinde, her yıl bir önceki yılın yaklaşık 2 katına çıkararak ihracatını 50 milyon dolara ulaştırmayı hedefliyor.

Ayakkabı perakendeciliğinde sessiz sedasız büyüyen Arow, Türkiye genelinde 63 mağazası ve 650 bayisi ile sektörün iddialı oyuncuları arasında yer alıyor. Arow, yeni konseptinde grup markaları Arow, M.P. Hatuny, Masculin, Diwo, Oretti, ArowMen ve ArowKids’in dışında dünyaca ünlü markaları da mağazalarında satışa sunmaya başlayacak. Türkiye genelinde 300 mağaza hedefi ile büyümeye devam edecek olan Arow’un 2014 hedefinde ise hem fiziksel hem de satışsal büyüme bulunuyor.