APRCE’in 2’nci günü sürüyor

Bu yıl İstanbul’da düzenlenen 16’ıncı Asya Pasifik Konferansı ve Sergisi (APRCE)’nin ikinci günü devam ediyor. Konuşmacılar, düzenlenen oturumlarda önemli bilgiler vererek perakendenin geleceğiyle ilgili öngörülerini anlattılar

APRCE’in 2’nci günü sürüyor

Fulya B. ÖZTÜRK - Caner KOLAĞASIGİL

37 ülkeden 2 binin üzerinde katılımcıyı ağırlayan 16’ıncı Asya Pasifik Konferansı ve Sergisi (APRCE)’nin ikinci günü, AMPD Başkanı Mehmet Nane, DATO Dr. Jannie Chan, TAMPF Başkanı Vahap Küçük, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TOBB Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

AMPD Başkanı Mehmet Nane, ülke ekonomilerine sağladıkları katkı ve değerden, genç insanların ve kadın çalışanların umudu olmaktan, modernleşmeyi ülkelerin en ücra yerlerine kadar taşımaktan büyük gurur duyduklarını belirtti. Kongrede emeği geçenlere teşekkür eden Nane, şöyle konuştu:

“FAPRA’nın 2 yılda bir düzenlediği bu kongreler de bu duygularımızı, düşüncelerimizi dünyaya, karar vericilere, basına, kamuoyuna yansıtma fırsatını veriyor bize. Bölgeyi adeta gezerek yapılan bu kongreler, kongrenin yapıldığı ülkelerde perakende ile ilgili çok güçlü bir farkındalık oluşmasını sağlıyor. Bu kongreleri başlatanlara teşekkür borçluyuz”.

Asya Pasifik perakendecilerini ticari ortak olarak gördüklerini anlatan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul’un 122 ülkeyi geride bıraktığı bir kent olduğuna vurgu yaptı. Türk perakende sektörünün gittikçe büyüyen bir pazar olduğunu söyleyen Büyükekşi, Türkiye’nin büyük fırsatlar sunduğunu belirtti. Büyükekşi, “Rakamlar, Türkiye’nin cazibesini artırıyor. Kalitesi ve maliyetleriyle Türkiye’nin önemi daha da artacak” dedi.

TOBB Başkanı İbrahim Çağlar da, İstanbul ve Türkiye’nin önemine dikkat çektiği konuşmasında, “Türk perakendesi ayrıcalıklı avantajlara sahip” dedi.


"Büyük değişimler ve dönüşümler olacak"

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Joergen Oerstroem Moeller dünyadaki yeni trendleri anlattı. Gelecekte büyümenin daha az olacağını ve demografik yapının değişeceğine işaret eden Moeller, yeni sektörlerin de ortaya çıkacağını belirtti. Daha düşük büyümenin borçlanma yüzünden olduğunu dile getiren Moeller, ABD ve Japonya’nın kesinlikle mali düzenlemelere gitmesi gerektiğini belirtti. 2015 yılında Çin’de iş gücünün düşeceğini anlatan Moeller, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin, iş gücünün düşmesi yüzünden düşük maliyetli iş gücünü bırakacak. Katma değeri yüksek ürünler yapacak. Dünyada olduğu gibi Çin’de de çok büyük değişim ve dönüşümler yaşanacak. Çin, daha kalitesi yüksek teknolojik ve katma değeri yüksek ürünlere geçecek. Önümüzdeki 10 yılda Çin’de kentleşme de artacak ve 2025’e kadar sürecek. Mega bölgeler olacak ve bunlar dünyanın trend belirleyiciler olacak. Bu mega bölgelerin yüzde 20’si Asya’da olacak”.

Gelecekteki değişim ve dönüşümlerin tedarik zincirini de değiştireceğini anlatan Moeller, “Kitle tüketiminden kitle iletişimine geçiyoruz. İnsanlar artık iletişimle mutlu oluyorlar” dedi. Gelecekte değer odaklılığın öneminin artacağına işaret eden Prof. Joergen Oerstroem Moeller, müşteri sadakatinin değerlerle yakalanabileceğini anlattı.

Moeller’in ardından Boyner Group CEO’su Cem Boyner, “2015’te Perakende Anlayışı” başlıklı bir sunum yaptı. “Dönem, gerçek müşteri dönemidir. Bizim için her şey müşteridir. Gelecek sadece bu” diyen Cem Boyner, 12 milyon müşterilerini nasıl izlediklerini ve takip ettiklerini anlattı. Büyük verilerle yaşadıklarını belirten Cem Boyner, 12 milyon müşterinin pek çok ayrıntıya sahip verileri değerlendirdiklerini söyledi. Cem Boyner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ortalama müşteri yoktur, hiçbir müşteriyi ortalayamazsınız. Masa üstünde de para bırakamazsınız, rakibiniz gelir onu alır. Ticaret mal satmak değil, müşteriyi elinde tutmaktır. Müşterinizi kelebek gibi tutacaksınız. Çok tutarsanız boğulur, iyi tutmazsanız da kaçar”.

Cem Boyner’in ardından “Yeni Dünya” ana oturumuyla devam etti. Prof. Dr. İsmail Ertürk, Accenture Retail’den Ivano Ortis ve Dashang Group’ten Lu Lu, “Yeni Dünya” oturumunda bir araya geldi.

Sergi açılış töreninden sonra “Yeni Perakende Anlayışı”, “Perakendedeki Hızlı Büyümeyi Destekleme” ana oturumlarıyla APRCE’in ikinci günü devam edecek. APRCE, yarın sona erecek.

 

FAPRA Ödülleri sahiplerini buldu

Asya Pasifik Perakende Konferansı ve Sergisi (APRCE) kapsamında dağıtılan FAPRA (Asya Pasifik Perakende Dernekleri Federasyonu) ödülleri, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen bir törenle sahiplerine takdim edildi. 4 kategoride 12 başarılı uluslararası firmanın ödül aldığı törende Migros Ticaret A.Ş. Müşteri Hizmetleri Mükemmeliyeti Ödülü’nü aldı.

FAPRA ödülleri; En Yenilikçi Perakende Konsepti, Yeşil Perakendeci, En Başarılı Perakende Çalışanı Eğitimi ve Müşteri Hizmetleri Mükemmeliyeti kategorilerinde dağıtıldı. Ödüller, FAPRA Başkanı Dato’Dr.Jannie Chan, FAPRA Genel Sekreteri Prof. Xiaoning Cao, TAMPF Başkanı Vahap Küçük ve AMPD Başkanı Mehmet T. Nane tarafından takdim edildi.

Gecenin sonundaki Sema gösterisi de izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.

FAPRA Ödüllerine layık görülen firmalar:

En Yenilikçi Perakende Konsepti Ödülü (Most Innovative Retail Concept Award)

Dashang Group

Lotte Shopping

Malmaison by the Hourglass

Monos Ulaanbaatar LLC

PT SARINAH (Persero)

Yeşil Perakendeci Ödülü (Green Retailer Award)

UNY Co. Ltd.

Hanshin Department Stores. Co., Ltd.

En Başarılı Perakende Çalışanı Eğitimi (Best Effort in Retail Employee Training)

Specsavers Pty. Ltd.

THE TRAVEL CLUB

Müşteri Hizmetleri Mükemmeliyet Ödülü (Customer Service Excellence Award)

Migros

Sa Sa International Holdings Limited - La Colline Shop

Saigon Union of Trading Co-operatives (Saigon Co.op)