Anfaş Food Product ve Bevex fuarları ziyaretçi rekoru kırdı

20 – 23 Şubat günleri arasında Antalya Expo Center da gerçekleştirilen 20’nci Uluslararası Anfaş Food Product Gıda İhtisas Fuarı ve eş zamanlı olarak düzenlenen Anfaş Bevex Fuarları ziyaretçi rekoru kırdı. 350 firmanın ve 3 binin üzerinde marka sergilediği fuarları 38 ülkeden ve Türkiye genelinden 46 bin 200 profesyonel ziyaretçi etti

Anfaş Food Product ve Bevex fuarları ziyaretçi rekoru kırdı

Sektör dağlımı açısından Türkiye’nin en kapsamlı ve uluslar arası gıda fuarı Anfaş Food Product ve Bevex Fuarlarında Ankaralı Firma ile japon firma, Alman firma ile Kayserili firma, Makedonyalı firma ile İzmirli firma görüşerek uluslar arası iş bağlantıları kurdu. Anfaş Food Product ve Bevex Fuarlarının 2 milyar doların üzerinde iş hacmi yarattığı düşünülüyor.

Açılışı Antalya Vali Yardımcısı Hakkı Loğoğlu, Makedonya Ankara Büyükelçisi Goran Taskovski, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Güray Parlak, Tüm Gastronomi Yöneticileri Derneği Başkanı Aydın Özdemir ve Anfaş Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık tarafından gerçekleştirilen Anfaş Food Product ve Bevex fuarları Türk gıda sektörünün ürün yelpazesini tüm dünyaya duyurdu.

Belarus Gıda Bakanı Aleksandr Zabelo ve Belarus'un Ankara Büyükelçisi Valery Kolesnik Anfaş Food Product ve Bevex fuarını heyetleri ile birlikte gezdi. Türkiye ile Belarus arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha iyiye gittiğini belirten Bakan Zabelo, ülkesinde gıda sektörünün oldukça geliştiğini, vatandaşların bu sektörü önemsendiğini, bu nedenle kendilerinin de fuara katıldıklarını anlattı.

Fuarı gezen diğer bir yabancı heyet ise Kosova idi; Kosova Ekonomi Bakan Yardımcısı Ramadan Hasani ve beraberindeki heyet fuarı ziyaret ederek inceleme ve temaslarda bulundu. Bakan yardımcısı Hasani iki halk iki devlet arasında güzel ilişkiler olduğunu belirterek, "Kosova ile Türkiye arasında siyasi ilişkiler mükemmel durumda, bundan sonra ekonomi alanında ilişkilerimizi geliştirmeye çalışacağız. Zaten Türkiye'den işadamları son dönemlerde daha yoğun olarak ülkemize gelmeye başladılar. Bizim Antalya'ya gelmemiz bu işbirliğini daha da ilerletmek amaçlıdır. Anfaş Food Product Fuarı sayesinde Türk gıda firmaları ile daha sıkı bir işbirliğimiz olacaktır" dedi.

Makedonya ise 50 kişinin üzerindeki alım heyetiyle Anfaş Food Product & Bevex fuarlarının konuk ülkesi oldu. Makedonya Ticaret ve Sanayi Odası aracılığı ile gelen heyet tamamıyla üst düzey yönetici ve firma sahiplerinden oluşuyordu. İş adamları en çok madensuyu, kahve, nar aromalı ürünler, süt ve süt ürünleri ve mantar ile ilgili ürünlerle ilgilenerek, katılımcı firmalarla ihracata yönelik görüşmeler gerçekleştirdi. Makedonya’nın gıda sektörüne hizmet veren ilk 100 firmasından oluşan grup ile birlikte Ankara Makedonya Büyükelçiliği Ticaret Ateşesi Habil Mustafai de fuarı gezdi.

Geçen sene Anfaş Food Product Fuarını ziyaret ederek Türk gıda firmalarıyla ticari bağlantılar kuran Japon firmaları bu sene çok daha büyük bir grupla fuarı ziyaret etti. Youki Trading Co. Ltd, CGC Japan Co. Ltd., Altai gibi sektöründe öncü firmaların bulunduğu Japon Heyeti  ağırlıklı olarak atıştırmalık, şekerleme, baharat, dondurulmuş ve kurutulmuş gıdalar, şarap, bal, fındık, zeytinyağı ve kahvaltılık  ürünlere yönelik bağlantılar kurdu.

Anfaş Food Product ve Bevex fuarlarına Polonya, Japonya, Moldova, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Suudi Arabistan, Hırvatistan, Irak, İran, Pakistan, Yemen, Kuveyt, Mısır, Tunus, Hollanda,  Hindistan, İtalya, Umman, Dubai ve Makedonya başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinden yiyecek ve içecek sektörü profesyonellerinin ilgisi büyüktü. 

Irak’dan Altrima Food and General Trading Ltd, Pakistan’dan Dilpasand Sweet Bakers & Nimkoz, Umman’dan Al Rida Enterprises L.L.C, İtalya’dan Italy Food Service, Hindistan’dan Groenex, İran’dan Rahro, Cezair’den Sarl Inesad firmaları Food Product ve Bevex Fuarlarını ziyaret eden  yurtdışı firmalarından sadece birkaçı.

Marketler ticari bağlantılarını güçlendirdi
Migros, CarrefourSA gibi büyük zincir marketlerin toptan satış bölümleriyle ilk kez katılımcı olarak katıldığı 20’nci Anfaş Food Product fuarında Metro, Özdilek, Migros, Real, A 101, Kim Marketler Zinciri gibi büyük ulusal marketler ve Konya, Kayseri, Ankara Karadeniz Perder üyeleri Fuarı gruplar halinde ziyaret etti. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve 100 kişilik İzmir Ticaret Odası Heyeti de ziyaret etti. Gıda ve içecek firmalarından oluşan heyet, Başkan Demirtaş ile birlikte katılımcı standları tek tek gezerek temaslarda bulun.

İzmir Ticaret Odası Türkiye’nin en kapsamlı gıda fuarı Anfaş Food Product fuarı için üyelerine katılım desteği sağlamıştı. Gimat’tan (Ankara Gıda Toptancıları) 350 kişilik gıda toptancısı heyeti ise fuarı gezen bir diğer gıdacı grubuydu. Askeriye ve öğretmenevi yöneticileri fuar boyunca temaslarını sürdürdü.