Anfaş, 47 bin sektör temsilcisini ağırladı

Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası gıda fuarı Anfaş Food Product, 22’nci kez düzenlendi

Anfaş, 47 bin sektör temsilcisini ağırladı

25 – 28 Şubat günleri arasında düzenlenen 22’nci Uluslararası Anfaş Food Product Gıda İhtisas Fuarı ve eş zamanlı olarak düzenlenen; “Anfaş Bevex 4’üncü Uluslararası İçecek İhtisas Fuarı”nda 400 katılımcı firma  stant açtı.

47 bin 400 sektör profesyoneli tarafından ziyaret edilen Anfaş Food Product ve Bevex Fuarlarını  KKTC, İran, Almanya,  Japonya, Malezya, Moldova, Balkan ülkeleri,  Suudi Arabistan,  Irak,  İran, Pakistan, Rusya, Hollanda,   İtalya,  Almanya,  Azerbaycan,  Dubai  başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinden yiyecek ve içecek sektörü profesyonellerinin ziyaret etti.

Süpermarketler anlaşma yapmaya geldi
171 Süpermarket Zinciri ve 2 bin 702 yerel marketin yetkilileri tarafından ziyaret edilen  Anfaş Food Product Fuarına market zincirlerinin ilgisi büyük oldu. Türkiye Perakendeciler Federasyonu’na bağlı Ankara, Bursa, Kayseri, Konya, Karadeniz, İstanbul perakendecileri toplam 160 kişilik süpermarket yöneticilerinden oluşan heyetleri ile fuarı ziyaret etti.

Migros ,CarrefourSA gibi büyük zincir marketlerin toptan satış bölümleriyle  katılımcı olarak katıldığı 22’nci Anfaş Food Product Fuarı’nda pek çok büyük ulusal marketlerin yöneticileri ise ziyaretçi grupları arasında yerlerini aldı.

Ankara Gıda Toptancıları’ndan (GİMAT) 350  kişilik gıda toptancısı heyeti ve İzmir Ticaret Odası, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası,  Aydın Ticaret ve Sanayi Odası  heyetleri ve TURES Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği , Uşak Aşçılar ve Lokantacılar Esnaf Odası  heyetler halinde satın alma yapmak üzere Anfaş Food Product ve Bevex Fuarı’nı ziyaret etti.

Yabancı ülke standları göz doldurdu
Anfaş Food Product 2015 Fuarı’nda bu sene yabancı ülke stantlarında artış oldu. Türk pazarına ürünlerini tanıtmak ve distribütörlük vermek amacıyla KKTC, Moldova, Belçika, Litvanya, Suriye, Libya, İsviçre, Polonya, Hollanda, ülke katılımı yaparak stant açan ülkeler arasında yer aldı.

Ekonomi Bakanlığı Koordinasyonunda Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği organizasyonunda Alım heyeti programı düzenlendi. Almanya Müsiad Heyeti her türlü gıda maddesiyle ilgilendiklerini, ağırlıklı olarak kuru bakliyat ve yaş sebze meyve alımı bağlantısı kurmak istediklerini açıkladı.

Japonya son 2 yıldır fuarı ziyaret ederek satın alma bağlantısı kuran heyetlerden. Bu sene hazır yiyecekler, tatlılar, dondurulmuş sebze ve zeytinyağı gruplarında bağlantılı görüşmeler gerçekleştirdi.

Irak, Balkan Ülkeleri ve Azerbaycan heyetleriyse kuru sebze meyve, gıda, bakliyat, deniz ürünleri, içecek ve konsantre meyve suları alımı yaptı.

Kahve ile ilgili doğru bilinen yanlışlıkların giderilmesi, kahve sektörü yeni yapılanırken bilinçli kullanıcıların oluşturulması, sektörün en doğruyu kullanması ve yeni, bilgili, yaratıcı kadroların oluşturulmasını amacıyla ilk kez “Horista  Hotel Restoran Barista Etkinliği” düzenlendi.

Değerli katkıları ile etkinlikte yer alan Uzman baristalar ve eğitmenler Turgay Kaya, Yunus Çakmak ,  Engin Kaşal,  Gökalp İpek ve  Gökhan Azcan sunumları ve eğitimler ile ziyaretçilere  keyifli anlar yaşattı. Etkinlikte ayrıca Latte Art Gösterisi ve Temel Barista Eğitimi yer aldı.

TGYD tarafından gerçekleştirilen Flair Open Etkinliği  ziyaretçi ve katılımcılardan büyük ilgi gördü.2015 yaratıcı barmenler etkinliği, uluslararası ünlü bartenderlar Ahmet KAYTAR ve Goerkem HARP’ın gösterileri ile renklendi.