Altunbilekler "Müşteri Memnuniyeti" için satışları değerlendirdi

Altunbilekler "Müşteri Memnuniyeti" için satışları değerlendirdi

Altunbilekler; Yönetim Kurulu, Departman Yöneticileri,

Bölge Müdürleri ve Tezgah Ustaları ile beraber ‘ 2020 Yılı Şarküteri ve Kırmızı-Beyaz Et Satış Değerlendirme Toplantısı ’ gerçekleştirdi.

 

   Başkent Ankara‘da, Çağdaş Gıda Perakendeciliğinde öncü rol oynayan Altunbilekler, 100 kişilik ekibi ile 2020 Yılı ‘ Şarküteri ve Kırmızı Et Satış Değerlendirme Toplantısı ’ için 20 Şubat 2020 Perşembe günü Ankara Ticaret Borsası Meclis Salonu’ nda bir araya geldi.

 

   2020 yılında verimliliğe önem verileceğini söyleyen Mustafa Altunbilek;  güçlerini ve enerjilerini verimli mağazalara yönelterek daha iyi performans sağlayacaklarını söyledi.

 

  Şirket bünyesinde önceliğin ‘ Müşteri Memnuniyeti ‘ olduğunun altını çizerek, Şarküteri ve Kırmızı Et ustalarının özverili çalışmaları için tebrik eden Altunbilek ; ‘ Markacı bir şirketiz. Menşei belli olmayan ürünler satmıyoruz. Çocuğumuza yedirmediğimiz ürünleri , müşteriye yedirme taraftarı olmadık. Bu şirkete gönülle bağlı olan çalışan benim herşeyim, engin tecrübeleriniz ile yaptığınız her iş için ben sizi alkışlıyorum. ‘ dedi.

 

Az fire ile daha fazla verimlilik, büyümeye katkısı olan ve eksik kalan ürünler gibi konuların görüşülüp, tartışıldığı, katılımcıların istek ve önerilerinin dinlendiği toplantıda, Satış ve Operasyon Direktörü Mehmet Ali Oğuz ‘un gerçekleştirdiği rakamsal analizler sunumu ve Kategori Satınalma Müdürü Aysun Kılıç’ ın Mart ayı hedefleri konuşması ile devam ederek Et Entegre Tesisi Müdürü Berk Çakman’ ın  genel değerlendirme sonuçları ile noktalandı. Toplantı,  2020 yılında eğitim ve toplantıların son hız ile devam edileceği sinyallerini veren Altunbilekler Yönetimi’ nin katılımcılar ile fotoğraf çekilmesiyle son buldu.