Perakendede inovasyona yatırım=823 milyon dolar kar

13 Mart 2017 Pazartesi

Cisco tarafından hazırlanan Perakende Sektöründe Dijital Değer için Yol Haritasına göre perakendecilerin en çok odaklandığı alan müşteri deneyimini geliştirmek olarak göze çarpıyor. Cisco’nun analizlerine göre inovatif teknolojilere yatırım yapan bir şirket yılda 823 milyon dolar kar elde edebilir

perakendede-inovasyona-yatirim=823-milyon-dolar-kar

Cisco, perakende sektörünün dönüşümüne destek olmak için Perakende Sektöründe Dijital Değer için Yol Haritası’nı yayınladı. Perakende sektöründe 2018 yılına kadar dünya genelinde 506 milyar dolarlık dijital bir ek değer potansiyeli bulunduğuna dikkat çekilen rapor, sektörün henüz sadece bu değerin yüzde 15’ini gerçekleştirdiğini ortaya koyuyor. Dijitalleşmesini tamamlayamayan markaların yerini daha inovatif perakende girişimleri alacak.  Raporu değerlendiren Cisco Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Onur Akın, “Analizlerimize göre göre inovatif teknolojilere yatırım yapmış ve dijital dönüşümünü tamamlamış 20 milyar dolar değerindeki bir perakende markasının bilişim masraflarından yılda 33 milyon dolar tasarruf ve yılda 823 milyon dolarlık brüt kar elde etme potansiyeli bulunuyor. Zamanı yakalamak isteyen perakende şirketlerinin dijital yeteneklerini geliştirmeleri, farklılaşmaları ve dijital dönüşüm ile yeni iş modelleri belirlemeleri gerekiyor” dedi.


Başarının sırrı müşteri deneyimine odaklanmak

2016 Global Perakende Gelişim Endeksi sıralamasına göre, Türkiye perakende sektörünün perakende yatırımı yapılabilecek ilk 30 ülke listesinde 6’ıncı sırada yer aldığının altını çizen Akın “Bu endeks sadece perakende sektöründe en cazibeli pazarları değil gelecek vaat eden pazarları da belirliyor.  Ayrıca genç nüfusu, artan e-ticaret farkındalığı ve internetin daha fazla kullanılması ile e-ticaret sektörü de her yıl ortalama yüzde 35 oranında büyümeye devam ediyor. Bu noktada Türkiye’de perakende sektöründe çok büyük fırsatlar var. Zorlu rekabet ortamında kendini farklılaştırmak isteyen perakende markalarının odaklanması gereken 3 konu; müşterilerinin ürün bilgilerine en hızlı biçimde ulaşmalarını sağlamak, satış ve satış sonrasında zahmetsiz bir alış-veriş deneyimi yaratmak ve müşteri verilerinin analizi ile kişiselleştirilmiş ürün ve deneyimler sunmaktır. Başarının bir diğer anahtarı çalışanların ve operasyonun verimliliğine odaklanmak” diye konuştu.

 

Sektör henüz yolun başında

Sektörün dönüşümüne destek olmak için Cisco perakendecilere rehberlik ettiği “Perakende Sektöründe Dijital Değer için Yol Haritası”, perakende sektörünün dijital dönüşümün neresinde olduğunu, dijital teknoloji yatırımlarında nelere odaklandığını ve dijitalleşme stratejilerinde gerçekleştirebilecekleri iyileştirmeleri de ortaya koyuyor. Raporda şu sonuçlar ortaya çıktı:

 

Perakendeciler dijital yol haritasının henüz çok başında:  Perakende markalarının yüzde 49’unun dijital yatırım öncelikleri henüz dijital yetkinlikleri etkinleştirme noktasında.Markalar daha çok varolan süreçleri ve yetkinlikleri, BT çevikliği ve operasyon verimliliğini iyileştirecek teknolojilere yatırım yapıyor.


Perakendeciler dijital yatırımlarında müşteri deneyimine odaklanıyor. Perakendecilerin dijital yatırımlarının büyük çoğunluğunu tüketicilerle daha fazla etkileşim sağlayabilecekleri müşteri deneyimi alanına harcıyorlar. ( yüzde 37) Bu alan dünya çapında sektör için  91 milyar dolarlık bir fırsat yaratıyor.

 

Perakendeciler çalışan verimliliğine odaklanarak 187 milyar dolarlık ek bir değer yartabilir. Dijital teknolojiler çalışan verimliliğini ve işbirliğini artırarak markalar için önemli bir değer yaratma potansiyeline sahip. Bu alanlar ön plana alınarak yapılacak yatırımlar sadece operasyon verimliliği ve çalışan üretkenliğini artırmıyor; aynı zamanda müşteri deneyimini iyileştirerek sadakati de artırıyor. Rapora göre perakendecilerin sadece yüzde 6’sı çalışan verimliliğine yatırım yapıyor.

 

Perakendeciler rekabette farklılık yaratacak ve yeni gelir akışı sağlayacak alanlara daha fazla yatırım yapmalı.Perakendecilerin sadece yüzde 29’u dijital yol haritasının “farklılaşma”, yüzde 22’si ise “tanımlama” aşamasındalar. Bu veriler sektör üyelerinin dijital dönüşüm noktasında yeterince ilerleme kaydedemediğini ve yakın gelecekte daha inovatif perakende girişimleri tarafından yerlerinden edilebileceklerini gösteriyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri