Özel haber: Japon devi Miniso Türkiye'de

07 Şubat 2017 Salı

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye yeni bir mağazayla daha tanıştı: Japon Miniso. Miniso aksesuardan kozmetiğe, teknolojiden tekstil ürünlerine kadar birçok kategoride yaklaşık 5 bin çeşit ürünü içinde barındıran renkli bir mağaza. İlk mağazasını Ataşehir Watergarden’da açan Miniso ikinci mağazasını da Kanyon’da açtı. Miniso’nun Türkiye’deki Pazarlama ve Marka Yönetim Direktörü Gonca Yılmaz Elbaşı ile marka hakkında Perakende.org özel bir söyleşi gerçekleştirdi

ozel-haber-japon-devi-miniso-turkiyede

Özel Haber – Ayşe Dural

 

Miniso ile nasıl tanıştınız?

ABD, Kanada, Rusya, Singapur, Dubai, Kore, Malezya ve Çin dahil olmak üzere 36 ülke ve bölge pazarında yer alan Miniso’yu aslında daha önceden tanımama imkanımız yoktu diyebiliriz. Miniso mağazaları bulunduğu her ülkede yerel halkın yanı sıra turistlerin de uğrak yeri olmuş yerlerdir. Yurt dışı ziyaretlerinde bizim de sık sık ziyaret ettiğimiz ve beğenerek ürünlerini kullandığımız Miniso’nun Türkiye deneyiminde yanında olmak markanın hayranı olan bizler için oldukça heyecan verici. Miniso Japon kurucuları Miyake Jyunya ve Ye Guofu’nun Türkiye’de olmak istediklerini belirtmeleri üzerine çalışmalarımız başlamış oldu ve Miniso’nun ilk mağazasını Ataşehir Watergarden’da açtıktan sonra anladık ki bizim gibi markayı tanıyıp Türkiye’de olması gerektiğine inanan birçok kişi ve yatırımcı varmış. Bizimle aynı vizyona sahip, Miniso’ya inanan ve felsefesine güvenen kişileri görmek de ne kadar doğru bir karar olduğunun altını çizmiş oldu. 

 

Japon markaları Türkiye’de çok bilinmiyor. Bu sizi korkutmadı mı?

Japon markası olması bizi korkutmanın aksine heyecanlandırdı. Japonların disiplinli çalışma şekilleri, kaliteye önem vermeleri ve dünyanın yüzünü döndüğü Uzak Doğu coğrafyasının önemli bir oyuncusu olmaları bizi bu markaya teşvik etti. Üstelik 36 ülke ve bölge ile anlaşma yapmış, mağazalar açmış ve açmaya devam eden, Japonya’dan çıkıp küresel bir marka haline gelmiş bir markanın bizi korkutması söz konusu olamazdı.  Miniso gerek felsefesi gerekse sunduğu kaliteli ve erişebilir fiyatlı ürünleri ile Türkiye’deki tüketicilerin ihtiyacı olan bir mağazaydı.

 

Türkiye’de nerelerde mağaza açmayı düşünüyorsunuz?

Ataşehir Watergarden AVM’deki ilk mağazamızın ardından Kanyon ve Meydan AVM ile müşterilerimizle buluşma noktalarımızı arttırıyoruz. Kanyon ve Meydan AVM projelerimiz şubat ayı başında ve ortasında devreye alınacak. Hatta Kanyon’da ikinci mağazamız açıldı.  Üzerinde çalıştığımız yeni projelerle yıl içinde mağaza sayısını katlayarak arttırmayı ve yılsonunda 10 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. İstanbul’un ardından Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir gibi metropollerden sonra tüm Türkiye’de perakende pazarını penetre etmeyi planlıyoruz. Sonraki hedefimiz ise Miniso’yu Doğu Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’daki tüketicilerle buluşturmak.

 Miniso’nun hedef kitlesi kimler, hangi yaş grubu, hangi sosyo ekonomik grup?

Toprak kaynakları, çevre, geri dönüşüm gibi hususları göz önüne alarak ürünlerini tasarlayan Miniso’nun temel felsefesi doğadan aldığı ilhamda gizli. Doğaya ve ürünün özüne dönerek basit ve doğal yaşam felsefesi ile ulaşılabilir fiyatlı ürünler sunan markamız altında Türkiye’de de bir yaşam stili haline gelmeyi hedefliyoruz. Miniso Japonya kendini özellikle “highquality life” (yüksek kaliteli yaşam) sloganıyla konumlandırıyor. Bu slogan altında, hayat kalitesini artıran fakat bunu lüks ya da fayda-fiyat dengesini aşan değil; ürünün özüne yoğunlaşan fakat kaliteli, tasarımı ön plana çıkaran ama şaşalı olmaktan uzak ürünler sunma anlamı yatmakta. Bu noktada bizim hedefimiz bu felsefeyi bizlerle beraber benimseyecek Türkiye’de farklı demografik özelliklere sahip geniş bir kitledir. Mağazalarımızda 7’den 70’e herkes kendi ve sevdikleri için hem ihtiyaçlarını karşılayabilir hem de kendini şımartabilir. Miniso aksesuardan kozmetiğe, teknolojiden tekstil ürünlerine kadar birçok kategoride yaklaşık 5000 çeşit ürünü içinde barındıran ve mağazalarında tüketicilerin ürünle buluşmalarındaki tüm heyecanı ve eğlenceyi barındıran çok renkli bir mağaza. Ürün skalamızın genişliği sayesinde de beyaz yakalılardan ev hanımlarına, üniversite öğrencilerinden ailelere çok geniş bir kitleyle buluşabiliyoruz.

 

Dünya devlerinden Intercos Group’la bir anlaşma imzalandı. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Dünyanın önde gelen kozmetik tedarikçisi Intercos Group ile anlaşma imzalayan Miniso Japonya Haziran 2016’da "Porcelain Skin Cosmetics" serisini basın toplantısıyla piyasaya tanıttı. Intercos, dünyanın önde gelen kozmetik grubu olarak güzellik ürünleri, cilt bakımı ürünleri ve makyaj kalemleri sunan İtalya'nın Milano kentinde bulunan uluslararası bir markadır. Intercos’un 44 yıllık geçmişi ile İtalya, İsviçre, Kore, Brezilya, New York, Amerika, Kuala Lumpur, Malezya, Suzhou, Çin gibi ülke ve bölgelerde yurtdışı araştırma merkezleri ve fabrikaları bulunmaktadır. Intercos aynı zamanda Dior, Chanel, Armani, Lancome, EstéeLauder, Clinique, Sisley ve Revlon gibi uluslararası üst düzey 26 kozmetik markasının imalatını yapmaktadır. Miniso, bu ürünleri piyasaya sunarken uygun fiyat politikasından da vazgeçmiyor ve tüketicilerin kozmetik ürünlerine artan talepleri karşısında anormal yüksek fiyat anlayışını ortadan kaldırarak ünlü markalarınki ile aynı kalitede ürünler üretiyor. Bu anlaşmayla ortaya çıkan ürünler de bizim hedefimizi açıkça ortaya koymaktadır.

 

Dövizdeki dalgalanma ve AVM kiraları sizi korkutmadı mı?

Miniso’nun ülkemize gelmesi Türkiye ekonomisine ve potansiyeline olan inancın da bir çıktısıdır. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları ancak Miniso Japan gibi Türkiye’nin içindeki potansiyel gücün farkına varan markalar ve firmalar sayesinde aşacağı görüşündeyiz.

 

Ne kadarlık bir yatırım yaptınız?

Ürün teminin Miniso’ya ait olması nedeniyle biz genellikle depo yönetimi, mağaza kiralama ve alt yapılarının tamamlanması ile ilgili sabit yatırımları yapmaktayız.

 

Büyüme startejiniz nasıl olacak?

Bu yıl İstanbul’da 10 mağaza açmayı hedeflemekteyiz.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri