Otomobil devi tekrar el değiştirdi!

06 Mart 2017 Pazartesi

Peugeot ve Citroen araçların üreticisi olan Fransız PSA, ABD’li General Motors (GM) ile Opel’in satışı konusunda anlaştı. GM ve PSA el sıkıştıklarını 3 Mart Cuma günü açıkladı

otomobil-devi-tekrar-el-degistirdi

Opel yetkilileri Cuma günü şirket çalışanlarını toplayarak şirketin satış sürecinde olduğunu belirtmiş fakat detay vermemişti. General Motors son 16 yıldır üst üste Avrupa’da zarar açıklıyor. Opel’in ödemek zorunda olduğu borç ve tazminat tutarlarının 10 milyar dolara yakın olduğu belirtiliyor. PSA’nın patronu Carlos Tavares anlaşmayla ilgili yaptığı konuşmada “Avrupa’nın otomobil şampiyonunu yaratabiliriz” ifadesini kullandı. Anlaşma ayrıca General Motors Twitter adresinden de duyuruldu.

 

Hükümet, süreci yakından takip ediyor

2,2 milyar avro değerinde olduğu söylenen anlaşma, Vauxhall'ın İngiltere'deki fabrikalarında olası iş kayıplarına ilişkin endişeleri artırdı. İngiltere'deki Vauxhall tesislerinde 4 bin 500 kişi çalışıyor.

İngiltere, satış görüşmelerinin açıklanmasının ardından General Motors yetkilileri ile temas kurarak kaygılarını iletmişti. İngiltere Ticaret Bakanlığı, hükümetin GM ile yakın temasta bulunduğunu ve iki şirketin satış görüşmeleri yaptıklarını açıklamalarının ardından konunun yakından takip edildiğini açıklamıştı.

 

1931'de “GM”nin bünyesine geçmişti

1862 yılında Almanya'da kurulan ve 1899'dan bu yana otomobil üreten Opel'e, 1929 yılında ABD'li General Motors (GM) şirkete ortak oldu. General Motors, 1931'de ise şirket hisselerinin tamamını satın aldı.

 

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri