Nihat Özdemir sektörün değerlendirmesini yaptı!

07 Ekim 2016 Cuma

Gıda perakendesinin nabzını tutan ve sektöre yön veren Gıda Perakendecileri Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, sektördeki kayıt dışı ekonominin büyük sorun yarattığını belirterek bu sorunun hallolması için çalıştıklarını belirtti. Derneğin çalışmalarından ve 11 Ekim’de düzenlenecek sempozyumdan önemli notlar ileten Özdemir, Perakende.org’a konuştu

nihat-ozdemir-sektorun-degerlendirmesini-yapti

Perakende.org özel haberi

 

2012 yılından bu yana gıda perakendeciliğinin nabzını tutan Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) olarak ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz kısaca bahsedebilir misiniz?
Gıda Perakendecileri Derneği, ulusal ve bölgesel gıda marketlerinin ve gıda servis zincirlerinin temsilcisi konumunda. Üyelerimizin ve dolayısıyla sektörümüzün gelişiminin önünü açacak çalışmalar yürütüyoruz. Bunların başında mevzuat çalışmaları geliyor. Sektörümüzü ilgilendiren her türlü düzenlemeye, hazırlık aşamasında dahil olmaya çalışıyor, ilgili kurumlarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra istihdam yaratan eğitim çalışmalarımız sürüyor. AB Erasmus+ programından aldığımız hibe ile online perakende eğitimi projemizi tamamladık.  İSMEK ve İŞKUR ile birlikte Perakende Okulu’nu açtık. Üyelerimizin iş ilanlarını girebileceği İŞPER Perakende Platformu’nu yayına aldık. Ekim ayından itibaren yayın hayatına başlayacak olan GPD Gelişim dergimiz ile tüm bu çalışmalarımızı üyelerimize ve kamuoyuna daha etkin bir şekilde duyuracağız.


Sektörün temsilcilerini 11 Ekimde düzenleyeceğiniz Ortak Gelişim Kongresi’yle bir araya getireceksiniz. Kongrenin içeriğini biraz anlatabilir misiniz?
Ülkemizin en büyük perakendecileri, ulusal ve yerel marketleri, gıda servis zincirleri ve yine en önemli tedarikçilerimiz, ulusal ve yerel markalarımız, Anadolu’da doğup kendini geliştirmek isteyen üreticilerimiz bu kongrede bir araya geliyor. Ana temamız olan “Tüketici Odaklı Tedarikçi ve Perakendeci Verimliliği” başlığı altında bu üç tarafın da kazanacağı, Kazan-Kazan-Kazan anlayışıyla verimlilik yollarını aramaya devam edeceğiz. Bilgi ve deneyim paylaşımının yanı sıra, önemli işbirliklerinin ilk adımının atılmasına ön ayak olan “Tanışma Maratonu” özellikle yerel üreticilerimiz için işlerini geliştirmelerinde büyük rol oynayacak. Türkiye’de market zincirleri, gıda servis zincirleri ve tedarikçilerini bir araya getiren tek organizasyon olan “GPD – 3. Ortak Gelişim Kongresi”nde “değişen müşteri”nin sektörde yarattığı ve yaratmaya devam edeceği değişim ana konu olacak. Kongrede ulusal ve uluslararası oyuncular, perakende trendleri, yeni nesil müşteriyi anlamak, dijital deneyim, perakendedeki dijital dönüşüm, müşteri bağlılığı, sektörde değişmeyen temel kurallar, eski ihtiyaçlara yeni çözümler konu başlıklarında, pek çok alandaki tecrübelerini paylaşacak.


Düzenlediğiniz sempozyumlarda “Tanışma Maratonu” organize ediyorsunuz. Bu maratonun temsilcilere katkıları nelerdir? İnsanlar bu maratona neden dahil olmalı?
Tanışma Maratonu’nun amacı, yerel üreticilerimize kendilerini ve ürünlerini perakendecilere tanıtma fırsatı sunmak. Türkiye’nin önde gelen perakende kuruluşlarının en tepesindeki yöneticiler bu etkinlikte üreticilerimizle tanışmak için hazır bulunacaklar. Kısa ama etkili bir anlatımla, bu perakendecilerimizle tanışan üreticilerimiz, umuyoruz ki kısa sürede başarılı işbirliklerine adım atacaklar. Geçen seneki etkinliğin devamında bunun güzel örneklerini gördük, bu sene de yeni işbirlikleri kurulmasını bekliyoruz.


Sempozyumda bu sene “Müşteri”yi ele alacaksınız. Özellikle de “Değişen Müşteri”yi. Sempozyumdan önce birkaç ipucu verecek olsanız temsilciler müşterilerine yönelik nasıl bir yol izlemeli, nasıl davranmalı?
Her zaman söylüyoruz; müşterimiz bizim esas patronumuzdur. Müşterimizi doğru anlamak, ihtiyaçlarını tespit etmek ve buna göre aksiyon almak başarımızın anahtarı. Kuşaklar değişiyor, alışkanlıklar, davranışlar ve harcama şekilleri değişiyor. Her şey gibi doğal olarak müşterimiz de değişiyor. Bu değişimin gerisinde kalmak imkânsız. Tedarikçilerimiz ve üreticilerimiz yeni ürünlerini, biz perakendeciler müşterilerimize ulaşma yollarımızı, mağaza formatlarımızı, satış tekniklerimizi, iç süreçlerimizi bu değişime göre şekillendiriyoruz. Bu nedenle de kongrede bu sene müşterimizi konuşmaya karar verdik.


Gıda perakendesini değerlendirecek olursanız sektör özelindeki en büyük sorun nedir ve nasıl çözüme kavuşabilir?
Bizim sürekli dile getirdiğimiz en önemli sorun haksız rekabet. Biz modern perakendeciler, yapımız gereği kayıtlı kurallı, tüm mevzuata uygun, denetime açık ve şeffaf bir şekilde operasyonlarımızı sürdürmek zorundayız. Bu yapımızla, getirilen tüm düzenlemelere harfiyen uymakla, denetimlere tamamen açık olmakla yükümlüyüz. Kanun yapıcılardan ve uygulayıcılardan en büyük talebimiz, sektöre getirilen bu düzenlemelerin tüm oyunculara eşit olarak uygulanması ve denetimlerin fark gözetmeksizin gerçekleştirilmesidir. Ülkemizin önemli sorunu olan kayıt dışı ile mücadelede oynadığımız rol göz önüne alındığında, kayıtlı ekonominin büyümesi için taleplerimizin dikkate alınacağını öngörüyoruz.


2016 Türkiye’sini ele aldığınızda perakendeciler için nasıl bir yol haritası görüyorsunuz? Perakendeciler nasıl bir yol izlemeli böyle zor zamanlarda?
Zor bir yıl geçiriyoruz. Bu tür dönemlerde verimlilik daha da ön plana çıkıyor. Gıda perakendecileri olarak zaten düşük kar marjlarıyla çalışıyoruz. Maliyetlerimizi kontrol altına almak ve süreçlerimizde iyileştirmelere gitmek verimlilik yolunda atılacak adımlar olarak öne çıkıyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri