Mopaş Genel Müdürü Reşat Narman

18 Haziran 2013 Salı

Yerel perakende zincirleri arasında önemli bir yere sahip olan Mopaş, 2013’e hızlı bir giriş yaptı. 10 milyon dolarlık sera yatırımı ve birbiri ardına gerçekleştirdiği satın almalarla yılın ilk 5 ayını dolu dolu geçirdiklerini belirten Mopaş Genel Müdürü Reşat Narman, 93 olan şube sayısını bu yıl içerisinde 100’e çıkaracaklarını söyledi

mopas-genel-muduru-resat-narman

Uğur Tatlı

Mopaş, 2013 yılına çok hızlı girdi. Birbiri ardına yaptığınız satın almalar ve özellikle 10 milyon dolarlık sera yatırımınızla sektörde farklı bir yere konumlandınız. Sera yatırımını hangi ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirdiniz?
Perakendede son yıllarda rekabet arttı ve farklılaşan marketler bir adım öne geçmeye başladı. Rekabette özellikle tezgâh ürünlerinde müşterilerine kaliteli hizmet veren zincirlerin daha başarılı bir marka imajı çizdiğini gördük. Market içerisindeki şarküteri, et, manav ve unlu mamul reyonlarında Mopaş markası ve kalitesi algısını yaratmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda 6 yıl önce Seçkin Peynircilik’i, daha sonra da unlu mamuller ve et tesisimizi kurduk. Bu sıralamada manav reyonu, en önemli kategorilerimiz arasında yer alıyor. Mopaş olarak bu doğrultuda Manisa Salihli’de 10 milyon dolarlık yatırımla jeotermal ısıtmalı seramızı hizmete açtık. Seramızda şu anda sadece domates üretiyoruz. Domates dışındaki manav kategorisinde yer alan ürünlerin bir bölümünü de sözleşmeli tarım modeliyle almayı planlıyoruz. Şubelerimizde tarladan sofraya taze ve lezzetli ürünleri müşterilerimizle buluşturuyoruz.

Seranın Mopaş’a olan katkısından da bahseder misiniz?
Sera yatırımıyla birlikte şubelerimiz içerisindeki manav reyonumuzu desteklemeyi amaçlıyoruz. Ayrıca seracılık gibi farklı yatırımlar yaparak marketçiliğimizi aksatmayacak yeni iş kollarına girmeyi ve farklı bir kâr alanı yaratmayı da amaçlıyoruz. Bu bağlamda sattığımızdan fazlasını ürettiğimiz için çevre bölgelerdeki marketlere ürün tedariki de sağlıyoruz.

“Satın almalara açığız”

Bu yıl içerisinde iki farklı satın alma gerçekleştirdiniz. Mopaş’ın stratejisinde inorganik büyüme önemli bir yer tutuyor. Konu hakkında neler söylersiniz?
Mopaş olarak 2012 yılında kontrollü bir büyüme gerçekleştirdik ve şubeleşmede tabiri caizse biraz hız kestik. Bu hız kesmede sera yatırımına ağırlık vermemizin de önemli bir etkisi olduğunu söylemekte yarar var.  2013’te şubeleşmeye ağırlık vererek öncelikle Şubat ayında Küfe Market’in 4 şubesini bünyemize kattık. Mayıs ayında da Adese’nin Marmara Bölgesi’ndeki 4 mağazasını daha satın alarak mağaza sayımızı 93’e yükselttik. İnorganik büyümeye sıcak bakıyoruz.

Farklı satın almalar yapmayı düşünüyor musunuz?
Market satın almasında verimlilik önem arz ediyor, illa ki almak için büyük riskler almayız. İlerleyen dönemlerde ekonomik bilançolarımıza uygun, bilinirliğimiz artıracak imkânlar çıkarsa bu yıl içerisinde de satın almalar yapabiliriz.

Mopaş’ın şube ağına baktığımızda Marmara Bölgesi’ne yayıldığını görüyoruz. Kısa vadede bu bölge dışında da mağazalaşmayı planlıyor musunuz?
Açıkçası şu an için böyle bir düşüncemiz yok. Bölge olarak Marmara Bölgesi’ndeki etkinliğimizi daha da artırmak istiyoruz.

İndirim marketçiliğine bakışınızı öğrenebilir miyiz?
Discount konsepti Türkiye’de doygunluğa ulaştı. Mopaş olarak süpermarket kanalındaki gelişimimize devam edeceğiz.

“Ulusal zincirlerden ayrılan yanlarımız var”

Lojistik ağınız hakkında neler söylersiniz?
Merkez depomuz Kurtköy’de bulunuyor. Kurtköy depomuzda 18 bin metrekare kapalı alan, 2 bin 500 metrekare yönetim ofisimiz yer alıyor. Bursa’da 3 bin metrekarelik bir depomuz daha var. Filomuzda 50’ye yakın araç bulunuyor. Depolarımızda teknolojik alt yapı kullanıyoruz. Otomasyon sistemiyle siparişler çalışanlarımızın el terminallerine düşüyor. Bu sistem sayesinde daha hızlı ve hata oranı düşük tedarikler sağlıyoruz.

Yerel perakende sektörünün kısa bir değerlendirmesini yapabilir miyiz?
Yerel perakende zincirleri, kazandığını Türkiye için harcayan ülkeye değer katan işletmeler. Bu bağlamda ulusal zincirlerden ayrılan bir yanımız var. Haksız rekabetten kurtulmak için yıllardan beri dillendirdiğimiz Perakende Yasası’nın bir an önce çıkması gerekiyor.

Uzun ve kısa vadeli hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
Sera açılışında 2014 sonu mağaza hedefimizi 100 mağaza olarak ifade etmiştim. Bu hedefi öne çekeceğiz gibi görünüyor. 2013 yılsonuna kadar 100 şube sayısına ulaşacağız.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri