Dünya devinin beklentisi gerçekleşmedi

Dünyanın en büyük perakendecisi ABD’li Wal-Mart’ın ilk çeyrek karı, beklentilerinin altında gerçekleşti

Eklenme Tarihi : 20 Mayıs 2015 Çarşamba
dunya-devinin-beklentisi-gerceklesmedi

Tüm dünyada 2,2 milyon çalışanı ve 11 bin mağazası bulunan Wal-Mart ve yan kuruluşlarının kar beklentileri gerçekleşmedi. Wal-Mart'ın ilk çeyrek karı, kurlardaki dalgalanmaların etkisiyle ilk çeyrekte analist beklentilerinin altında gerçekleşti. Wal-Mart hisseleri yüzde 2,4 gerileyerek, New York saati ile 07.06’da açılış öncesi işlemlerde 78 dolara geldi.

Arkansas merkezli şirketten yapılan açıklamada, bazı kalemler hariç karın hisse başına 1.03 dolar olduğu belirtildi. Analistlerin tahmin medyanı 1.05 dolardı. Şirketin geliri de beklentinin altında gerçekleşti.

CEO Doug McMillon, giderleri azaltmak ve verimliliği artırmak için bir kalkınma planı üstünde çalışıyordu. Şirket bu yıl bazı şubelerindeki yönetim tabakalarını devre dışı bırakırken, bazı çalışanların maaşlarını artırmıştı. Ancak güçlü dolar, yurt dışı gelirleri azalttı ve Wal-Mart'ı zor durumda bıraktı.

MKM Partners Analisti Patrick McKeever “Tüketiciler alışılageldik perakende alışverişi yapmamaya başladı. Ellerindeki parayı araba, ev ve teknoloji için kullanıyorlar. Tasarruf da yapıyorlar.” diye konuştu.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive