10 Yılda, Yüzde 7 Büyümeliyiz`

13 Kasım 2007 Salı

UNDP Başkanı Kemal Derviş, Türkiye`nin 10 yıl gibi uzun bir vadede yüzde 5`lik büyüme hızına razı olmaması gerektiğini en az yüzde 7-8`lik büyüme ihtiyacı olduğunu söyledi.

BM Kalkınma Programı Başkanı (UNDP), eski ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Türk ekonomisini övdü ancak uyarıda bulunmayı ihmal etmedi: Türkiye, 10 yılda yıllık ortalama yüzde 5`lik büyüme hızına razı olmaması gerekiyor. Yüzde 7- 8 oranında bir ekonomik büyüme ihtiyacı var. Derviş, Türkiye`nin ekonomik bunalımda olduğu günleri kabustu diye niteledi. Ankara`da yapılan `GAP Bölgesi İçin Rekabet Gündemi` konulu toplantıya Başbakan Yardımcısı Nazım Erken, Kemal Derviş katıldı. Derviş, burada yaptığı konuşmasında Türkiye`nin bazı makro hedeflerde başarılı olduğunu ve önemli iyileşmeler sağladığını vurgulayarak Türkiye, 10 yıl öncesine göre makroekonomik alanda çok daha güçlü ve dengeli`` dedi. Bundan sonra Türkiye için önemli olan konunun; sürdürülebilir bir ekonomik büyüme olduğunun Doğu Asya ülkelerinin yıllık ortalama yüzde 8-9 oranında büyüdüğünü hatırlatan Derviş, hızlı kalkınan bir Türkiye`nin de, en az buna yakın bir büyüme göstermesi gerektiğini kaydetti. Derviş, bir yıl için yüzde 4, yüzde 5 ya da yüzde 6 oranlarında bir geçici büyüme olabileceğini, ancak uzun vadede en az yüzde 7`lik bir hedefin tutturulması gerektiğini ifade etti. Derviş, Türkiye`deki ekonomik büyüme dinamizmin küresel ve yerel dengeyi sağlayarak gerçekleştirilmesi gerektiğini de kaydetti.


Notice: Undefined variable: resim_id in C:\_wwwroot\application\modules\default\views\scripts\haberler\index.phtml on line 193