DimDown, büyümek için altyapı oluşturuyor

18 Ekim 2010 Pazartesi

DimDown, geçtiğimiz yıl indirim marketleri pazarına oldukça hızlı bir şeklide girmiş, 120 günlük çalışmayla 21 şubeye ulaşmıştı. Bugün İstanbul Avrupa Yakası ve Trakya’da bulunan 44 şubesiyle hizmet veren perakende markasını Genel Müdür Sami Evren’den dinledik. Şimdilerde büyümenin altyapısını oluşturduklarını söyleyen Evren, önümüzdeki yıl ise açılışlarının hız kazanacağını belirtti

dimdown-buyumek-icin-altyapi-olusturuyor

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

DimDown’un perakende mağazacılık anlayışını bize nasıl özetlersiniz?
Akıllı, güvenilir ve ekonomik alışverişin odak noktası ve ‘mahallemizin marketi’ olma yolunda hıza ilerliyoruz.

Sektöre nasıl bir katma değer ürettiğinizi düşünüyorsunuz? Diğer yerli ve yerel marketlerden, discount’lardan farkınız nedir?
Sektöre katkımız büyük; açtığımız her bir mağaza yeni hizmet, satış alanları ve kurduğumuz/kuracağımız her bir bölge şirketi yeni hizmet alanları demek. Bu yeni satış ve hizmet alanları sektöre hizmet eden ya da sektörden hizmet alan diğer iş ortaklarımızın yeni çalışma alanları demek. Yeni lokasyonların çoğalması, bu sektöre hizmet eden ya da bu sektörden hizmet alan herkes açısından herzaman katma değer yaratmak demek. Biz de üzerimize düşen görevi yerine getiriyor ve bu sektörün büyümesine, ilerlemesine katkısı olacak yeni alanlar üretiyor, şirket olarak ileride sektöründe fayda alacağı yeni yöneticiler eğitiyoruz.

Türkiye’de hizmet veren discount marketlerin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Discount basitlik ilkesine dayalı bir sistemdir. Her adımınızı, her kararınızı buna göre kurgularsınız ve her şey kolay gibi görünür. Ancak bir o kadar da uzun, meşakkatli ve sabır gerektiren bir yoldur. Bu yolda ilerlerken kararlı olmak durumundasınız. Kısaca kararlılık sürekliliği, süreklilik de başarıyı getirir. Türkiye’de hizmet veren discounter’larla (sayısı tartışılır) ilgili de şu kadarını söyleyebilirim ki, gidilecek çok yol ve bizim gibi yeni oyunculara acil ihtiyaç var.

Raflarınızda private label’a da yer veriyor musunuz? Ürünlerinizin yüzde kaçını oluşturuyor bu ürünler?
Private label bir hard discounter’ın olmazsa olmazı ve geleceğinin teminatıdır. Ancak kaliteli private label üretmek uzun çalışma ve yeterli ‘volume’ ister. ‘Volume’ü artırmanın tek yolu vardır: çok satmak. Çok satmak için de çok satış alanına ihtiyaç duyarsınız. İşte bir discounter’ın sürekli mağaza sayısı ile büyümesinin sebeplerinden biri de budur. ‘Volume’ yaratırsınız ve yarattığınız bu ‘volume’ ile kaliteden ödün vermeden üretebileceğiniz bir ürün ortaya çıkarabilecek gücü yaratırsınız. Az ‘volume’, az emek ile ortaya çıkan bir ürünün ucuz/kaliteli olma olasılığı mümkün değildir demek istemem ama oldukça düşüktür. Private label, sizin vitrininiz ve müşteriden alacağınız en önemli onayınızdır. Müşteriniz sizin markalarınızı aramaya başladığı gün, size “seni kabul ediyorum” demektedir. Onaylamayacağı hiçbir şey sizin için başarı getirmeyecektir. İşte tam da bu sebeple DimDown da private label ürünler, sayısal yeterli koşullar oluşunca raflarda yerini bulacaktır.

“Açılışlarımız 2011’de hız kazanacak”

Büyüme stratejiniz nedir? İstanbul Avrupa Yakası’nın dışında Tekirdağ’da da şubeleriniz var. Anadolu Yakası ya da yurdun başka illerinde de mağazalar açacak mısınız?
Çalışmalarımız bu büyümenin altyapısını oluşturmak adına devam ediyor. Bu yıl içerisinde açacağımız mağazalarımız ağırlıklı olarak Avrupa Yakası’nda olacak. Ancak önümüzdeki yıl itibarıyla hazırlıklarımızı tamamlayacağız ve Anadolu Yakası da dâhil, açılışlarımız hız kazanacak. Bu büyümeye paralel 2011 hedefimizde iki bölge şirketi ve Avrupa Yakası’ndan desteklenen Trakya bölgesi ile büyümeye ve yeni bölge şirketleri doğurmaya devam edeceğiz.

Lokasyon belirleme kriterleriniz neler?
Binlerce mağaza açma geçmişimizin bize verdiği deneyimlerin yanında, seçimlerimizi konusunda uzman arkadaşlarımızın yaptığı istatistiksel çalışmalardan yararlanarak ön plana çıkan lokasyonlarda yapıyoruz.

Tedarikçilerinizle çalışma standartlarınız var mı?
Tedarikçilerimiz bizim iş ortağımız. İş ortaklarıyla hangi çerçevede çalışılması gerekiyorsa, biz de tedarikçilerimizle bu şekilde çalışmayı ilke edinen bir yapı; karşılıklı güven ve iyi ilişkiler içerisindeyiz.

“2010’u 50 şube ile kapatacağız”

Yılsonuna kadar kaç şubeye ulaşmayı planlıyorsunuz?
Yılı 50 mağaza sayısı ile kapatmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Uzun vadeli hedefleriniz neler?
Uzun vadeli hedeflerimizi anlatabilmem için derginizin bütün sayfalarını bize ayırmanız gerekebilir. Sanırım bunu istemezsiniz?

Krizle birlikte tüketici davranışlarının değiştiğini (ve sonrasında da devam edeceğini) düşünüyor musunuz?
Elbette, kriz dönemleri her zaman akıllı alışveriş mantığını ön plana çıkarmıştır. Her krizde yeni yüzler görmeye başlarsınız ve yeni yüzler akıllı alışverişin bütçelerine olan katkısını gördüklerinde yeni tüketicileriniz olmuş demektir. Bu sebeple discount sistemi her kriz döneminden güçlenerek çıkar. Bu alışkanlıklarına devam edenler kadar kriz sonrası eski alışveriş mantığına geri dönenler de oluyor. İnsanlar bazen çeşitli sebeplerle aynı ürünleri daha pahalıya almayı tercih edebiliyor.

“Sektörde önemli bir boşluk var”

Perakende sektörü için öngörüleriniz neler?
Pazar oldukça boş... Etraftaki isimlerin hepsini yan yana koyduğunuzda çok kalabalık görünmesine rağmen, organize perakendenin pastadaki payı açısından gidilecek oldukça  yol var. Organize olmayan geleneksel kanal, pastadaki payın en büyüğüne sahip... Yeni oyuncular bu pastadan paylarını aldıkça sektör büyümeye devam edecek. Açıkçası sektörde, erken kalkanın çok yol alacağı önemli bir boşluk var.

Bize biraz da kendinizden bahseder misiniz? DimDown’a uzanan yolda neler yaptınız? İş dışında neler yapıyorsunuz?
1970 yılında İstanbul’da doğdum. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Bölümü’nde aldığım 10 yıllık eğitiminin ardından müzik yaşantıma hobi olarak devam ediyorum. Kanun ve tanbur çalıyorum. Uzun yıllar çeşitli piyasa deneyimlerinin ardından 1995 yılında BİM sayesinde perakende sektörü ile tanıştım. BİM’in kuruluş kadrosunda yer aldım. Uzun yıllar çeşitli kademelerde görev aldıktan sonra, ayrıldığım 2006 yılı sonuna kadar son beş yılımı Batı Marmara Genel Müdürü olarak sürdürdüm. Bu sürecin ardından iki yıllık bir gazetecilik serüveni yaşadım; Türkiye’nin ilk ücretsiz gazetesi olan Gaste’de kurucu kadroda yer aldım, Dağıtım Müdürlüğü ve Reklam Satış Müdürlüğü görevlerini yürüttüm. Gazetenin yayın hayatına ara vermesinin ardından, BİM kuruluş kadrosunda yer alan ve BİM’in Operasyon Komitesi Üyesi olan Vedat Diriker ile birlikte PH Perakende Hizmetleri isimli şirketi kurduk. Bu şirketle perakende sektöründe, özellikle discount’u benimsemiş kuruluşlara danışmanlık hizmeti vermek üzere yola çıktık. DimDown ailesi ile de bu vesile ile tanıştım. Eşim Semra’nın bu süreçlerde bana gösterdiği desteğe de değinmeden geçemeyeceğim. Bu arada Sarp adını verdiğimiz, yedi yaşında çok tatlı bir oğlun babasıyım ve bununla gurur duyuyorum.

Serbest çağrışım
İnsan: Değer   
Wal-Mart: Büyük 
Discount: Akıl 
PERDER: Dernek       
Firmalar: İş ortaklığı  
AVM: Çılgınlık          
Marka: Tartışma       
Private label: Ekonomi   
Rekabet: Geliştirir  
Market dergisi: Çaba

Şirket profili 
Kuruluş tarihi: 11.11.2008
Şube sayısı: 44
Mağazaların bulunduğu bölgeler: İstanbul Avrupa Yakası ve Trakya
En büyük mağaza ve metrekaresi: 450
En küçük mağaza ve metrekaresi: 190
Ortalama mağaza metrekaresi: 315
Toplam satış alanı: 14 bin metrekare
Toplam depo alanı: 8 bin metrekare
Çalışan sayısı: 350
Ürün çeşidi: Bin
Private label: Henüz yok

Detay
En çok ciro yapan mağaza: Henüz açmadığımız mağaza
Müşteri profili: Bilinçli tüketim alışkanlığı edinmiş her kesimden oluşan bir profil oluşturmayı hedefliyoruz.
Müşteri sadakat kartı: Bir yere sadık kalabilmem için kaliteli ve ucuz ürün alabiliyor olmak yeterli.
Web adresi: www.dimdown.com

İnsan Kaynakları
Personel seçme kriterleri: Lise ve üniversite mezunu olması
Kariyer planlaması: Yetiştirilmek üzere aldığımız her personel, kendini şirketin genel müdürlüğüne hazırlayabilir.

Pozisyon bilgileri
Yönetim Kurulu Başkanı: M.Şakir Kara
Yönetim Kurulu Üyeleri: M.Şakir Kara, Yusuf Kara, Yasin Kara
Danışman: Vedat Diriker
Genel Müdür: Sami Evren
Satın Alma Grubu Yöneticileri: Esra Yüksel Kürkçüoğlu
Finans Müdürü: Hakan Özlem
Reklam Müdürü: Yok ve olmayacak
İnsan Kaynakları Müdürü: Yok ve olmayacak
Bilgi İşlem Müdürü: Henüz yok