Penti, The Carlyle Group ile ortaklık sözleşmesi imzaladı

Türkiye’nin önemli çorap markası ve perakendecisi Penti, dünyanın en büyük yatırım fonlarından biri olan The Carlyle Group ile ortaklık sözleşmesi imzaladı. Yeni ortaklık anlaşmasıyla beraber Penti, global bir Türk markası olmayı hedefliyor

Eklenme Tarihi : 19 Eylül 2012 Çarşamba
penti-the-carlyle-group-ile-ortaklik-sozlesmesi-imzaladi

Penti’nin bir süre önce uluslararası yatırım fonlarıyla başlattığı ortaklık görüşmeleri tamamlandı. Dünyanın en büyük yatırım fonlarından The Carlyle Group’a azınlık hisse satışı gerçekleştiren Penti’de mevcut yönetim görevini aynen sürdürmeye devam edecek.

1950 yılında kurulan Penti, Türkiye’de çorap, iç çamaşırı, ev giyim, mayo ve aksesuar pazarında öncü bir firma haline geldi. Türkiye’deki 155 mağazasının yanı sıra 16 ülkede 39 ayrı mağazada tüketiciye ulaşan Penti’nin İngiltere, İtalya ve Çin’de de ofisleri bulunuyor.

Hedef global marka yaratmak
Yeni ortaklık yapısının, bir dünya markası olma yolunda adımlar atan Penti için önemli bir kilometre taşı olduğunu belirten Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo; “Carlyle ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğinden dolayı mutluyuz. Bu ortaklık zaten tartışmasız lideri olduğumuz çorap pazarındaki konumumuzu daha da güçlendirecek ve liderliğimizi çorabın yanı sıra iç giyim ve mayo perakendeciliğine de taşıyacaktır. Hedefimiz global bir Türk markası yaratmak” dedi.

Carlyle MENA Eşbaşkanı ve Carlyle Türkiye Yatırım Ekibi Başkanı Can Deldağ ortaklıkla ilgili "Büyük bir potansiyeli olduğuna inandığımız ve güçlü bir büyüme gösteren Penti’ye yatırım yapmaktan dolayı çok heyecanlıyız. Penti’nin başarısını kanıtlamış yönetim ekibiyle birlikte çalışarak ve Carlyle’ın perakende alanındaki zengin küresel tecrübesinden faydalanarak şirket başarısının devamını sağlamak için müşterilere sunulan kaynak ve hizmetleri geliştirmeyi planlıyoruz" dedi.

Pragma Kurumsal Finansman’ın aracılık ettiği ortaklıkta her iki tarafı da memnun eden bir anlaşma sağlandığını ifade eden Pragma Yönetici Direktörü Kerim Kotan ise şunları söyledi: “Carlyle ve Penti birbirlerini stratejik olarak çok iyi anlayan firmalar oldular. İlk günden itibaren karşılıklı güven duygusunun hakim olması bu sürecin hızlanmasını ve altı ay gibi kısa bir sürede neticelenmesini sağladı.”

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive