Erkekler sanal alışverişi sevdi

11 Haziran 2014 Çarşamba

Perakende sektöründeki firmaların e-ticarete geçiş yapmasıyla birlikte satın alma potansiyelindeki yüzdelik kısımda erkeklerin oranı artış gösterdi. Erkek giyim markası Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, 10 milyon e-ticaret kullanıcısının yüzde 55’inin erkekler olduğunu belirtti

erkekler-sanal-alisverisi-sevdi

Globalleşen dünyada ekonominin gelişmesiyle e-ticaret kullanımı da son yıllarda büyük önem kazandı. İnternet kullanıcılarının sayısı arttıkça elektronik ticaretin de değerinin artacağını belirten Kiğılı CEO'su Hilal Suerdem, konuyla ilgili şunları ifade etti: “Erkekler sıklıkla e-ticareti kullanıyor. Türkiye’de hali hazırda 36 milyon internet kullanıcısı ve 10 milyon e-ticaret kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcıların yaklaşık yüzde 55’i erkekler. Bunun birçok nedeni var. Erkeklerin teknolojiye olan ilgileri e-ticarete olan ilgilerini de arttırıyor. Kiğılı olarak ‘kigili.com’ ile 81 ile hizmet sağlıyoruz. Ulaştığımız şehirler arasında; İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa e-ticaretteki toplam ciromuzun yüzde 35’ini oluşturuyor. Buna bağlı olarak hem internet kullanımı hem de online alışveriş kültürünün yoğunlaştığı bölgelerden daha fazla sipariş alıyoruz.”

Hedef, e-ticarette yüzde 100 büyüme

Türkiye’de bir çok firmanın satışlarına katkı sağlayan e-ticaret; müşteri potansiyeline hem online hem de offline olarak hizmet ediyor. Alışveriş alışkanlığının elektronik boyutta da sadık müşteri potansiyelini oluşturabileceğine dikkat çeken Suerdem sözlerini şöyle noktaladı: “Ülkemizde e-ticaret kültürü ve online alışveriş kolaylığı yerleştikçe müşterilerimizin daha sıklıkla bu kanalı kullandığını gözlemlemekteyiz. Burada bize düşen görev; müşterimizi memnun ederek 2. hatta 3. alışverişini yaşatmak ve sonrasında sadık müşteri haline getirmek. Şu an hali hazırdaki e-ticaret satışlarımız ciromuzun yaklaşık yüzde 3’ü seviyesinde. 200 mağaza kapsamında düşündüğümüzde Türkiye için iyi bir oran olduğunu söyleyebiliriz. E-ticaret satışlarımız, özellikle son 3 yıllık projeksiyonda yüzde 100 büyüme gösterdi. Bu bağlamda 2014 yılı içerisinde mobil uygulamalarımızdan elde edeceğimiz mobil ticareti de ekleyerek  2013’e oranla yüzde 100 ciro artışı hedefliyoruz.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor