Görsel pazarlama, ziyaretçi trafiğini artırıyor

Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, AVM ve perakende sektöründe yapılan görsel çalışmalar hem ziyaretçi trafiğini hem de ciroların artmasını sağlıyor. Türkiye’de görsel pazarlama iletişim hizmetini tek elden veren firmalardan biri de Instore… Türkiye’deki pek çok AVM’ye hizmet veren Instore Genel Müdürü Asım Yıldız, “Farklılaşın, farkındalık yaratın” diyor

Eklenme Tarihi : 05 Aralık 2012 Çarşamba
gorsel-pazarlama-ziyaretci-trafigini-artiriyor

Fulya B. ÖZTÜRK

Instore hangi amaçlarla yola çıktı, Instore'u tanıyabilirmiyiz?
1997 yılında Xerox Türkiye'nin Genel Müdürü olduğum dönemde kendi şirketimi kurmak için bir arayış içerisindeydim. Alışveriş merkezlerinin yeni kurulmaya başladığı yıllarda AVM'lerin anavatanı Amerika'da yaptığım araştırmalar sonucunda alışveriş merkezlerinin, müşteri trafiğini ve cirolarını arttırmaya yönelik tüm hizmetleri tek elden verebilecek bir yapılanma ile Instore'u kurduk. Instore, ilk yıllarda Türkiye’de hızla artan AVM’lerin toplam pazarlama iletişimini tek elden yürütme olanağını buldu. Zaman içinde alışveriş merkezlerinin artması ile birlikte Instore çalışmalarını iki ana başlıkta topladı.

Çalışma konularınız nelerdir, sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Öncelikle dönemsel dekorasyonlar ve temalı çalışmalardan bahsedebiliriz. Instore, AVM'lerin inşaatı aşamasındaki altyapı danışmanlığı dahil, konsept, tasarım, projelendirme, uygulama, lojistik ve montaj olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm hizmeti tek elden veriyor. Instore, kendi projeleri için tasarlayıp, ürettirdiği ve dünyanın değişik ülkelerinden ithal ettiği, ticari mekânlarda kullanım standartlarına ve güncel trendlere uygun profesyonel ürünleri ayrıca tüm perakende sektörüne, ticari merkezlere ve bu sektörlere hizmet veren firmalara pazarlıyor. Ayrıca Instore, insan trafiğinin çok olduğu AVM'leri günümüzün alternatif mecraları olarak tanımlanıyor. Bu mecralarda çeşitli pazarlama aktiviteleri gerçekleştiriliyor ve AVM yönetimiyle birlikte belirleyeceği noktalarda oluşturulan stant alanlarının pazarlamasını yapıyor.  Instore, reklamverenlere ürün tanıtımı ve promosyon faaliyetler için günlük, haftalık, aylık olarak kiraladığı stant alanları ile ilgili olarak tüm yurttaki AVM'leri içeren danışmanlık, planlama ve lojistik hizmetleri de dahil olmak üzere anahtar teslim bir paket sunuyor. Instore, “Entegre Görsel İletişim” diye adlandırdığı bir uygulama ile de AVM'nin tümünde yapılacak dönemsel dekorasyon veya temalı bir çalışmaya bir markanın entegrasyonunu sağlıyor. Bu çalışma süresince markanın tanıtım aktivitesi bir stant çalışması ile de desteklenebiliyor. Böylece AVM içerisinde farklı bir atmosfer yaratılarak ziyaret sürelerinin arttırılması ve reklam verenin tüketici ile yoğun bir iletişime geçmesi ve farkındalık yaratması söz konusu olmaktadır. Örneğin reklamveren TV reklamlarındaki konsepti 3 boyutlu olarak AVM'lere bu sayede taşıyabiliyor.

Müşteri kitlenizi kimler oluşturuyor?
Proje çalışmalarımızın çok büyük bir bölümünü AVM'lerle ve perakende sektörü ile gerçekleştiriyoruz. Ancak son yıllarda oteller, iş merkezleri, belediyeler gibi insan trafiğinin yoğun olduğu her alanda faaliyet gösteriyoruz. Bahsettiğimiz gibi Instore, ticari mekânlar için kullanım standartlarına ve güncel trendlere uygun profesyonel ürünleri kendi projeleri için tasarlayıp, dünyanın değişik noktalarında ürettiriyor ve ithal ediyor. Instore bu ürünleri daha geniş müşteri kitlesine ulaşmak için dekorasyon ve organizasyon firmalarının, vitrin tasarımcılarının ve iç mimarların kullanımına sunuyor. Ürün satış sitemiz www.yilbasidekorasyonu.com' u ziyaret ederek ışıklandırma ve dekorasyon ürünlerini daha yakından inceleme imkanı bulabilirsiniz.

İçimizdeki çocuğa seslenen konseptler

Yarattığınız görseller alışveriş merkezlerinin potansiyelini etkiliyor mu?
Bilindiği üzere bu çalışmaların amacı AVM'lere daha fazla müşteri çekebilmek ve daha fazla zaman, dolayısı ile de para harcamalarını sağlamak. Yapılan güzel ve yaratıcı çalışmalar alışveriş merkezlerinin müşteri potansiyelini çok olumlu bir şekilde etkiliyor. AVM yönetimlerinden, kiracı mağazalardan ve ziyaretçilerden bu etkileşimi doğrulayan çok pozitif geri dönüşümler alıyoruz. Amerika'da bu tarz çalışmaların AVM cirolarına ve ziyaretçi sayılarına olan katkıları yapılan bilimsel çalışmalar ile de kanıtlandı. Nitekim 2009 yılı ICSC (International Counsel of Shopping Centers) araştırmaları sonucunda AVM'lerde ortalama 30 dakika geçiren bir kişinin 54,20 dolar, 180 dakika geçiren bir kişinin ise 205,20 dolar harcadığı belirlendi. Amerika'da 2009 yılında yapılan bir başka araştırma da gösteriyor ki, “Mall of Amerika”, bu kriz döneminde genel trendin tersine dönemsel dekorasyon ve aktiviteler için daha fazla bütçeler ayırdı. Neticesinde de perakende satışlarının ciddi düşüşler kaydettiği 2009 yılında müşteri trafiğini yüzde 3,5 arttırırken, satışları da yüzde 1,5 arttırdı. Dolayısı ile AVM'lerin sürdürülebilirliğini sağlamak için bu tarz dönemsel konsept ve dekorasyon çalışmalarına daha fazla önem verilmesi konusunda herkes hemfikir.

Dönemsel dekorasyon nedir, neden ihtiyaç duyulur?
Alışverişin artma potansiyelinin yüksek olduğu yılbaşı, ramazan, okula dönüş,  Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi özel dönemlerde AVM'lerin dinamizmini arttırmak, dönemin ruhunu birebir yaşatabilecek bir atmosfer yaratmak amacı ile yapılan dekorasyon çalışmalarına dönemsel dekorasyon diyoruz. AVM'lerdeki yılbaşı dönemi perakende satışlarının, yılın toplam satışlarına oranı Türkiye'de de gitgide artıyor ve dolayısı ile bu dönemi çok önemli kılıyor. Bu sebeple pazarlama bütçelerinin daha büyük bölümü yılbaşı dönemi için ayrılmaya başlandı. Amaç müşterilerin bu özel dönemin atmosferine girip alışverişlerini arttırmaları. AVM sayılarının ve dolayısı ile rekabetin hızla artması sonucunda Instore'un “Farklılaşın, farkındalık yaratın” sloganına daha çok önem verilmeye başlandı. Bu doğrultuda artık eski yıllarda olduğundan farklı olarak yapılacak dönemsel dekorasyonların planlamasına çok daha önce başlanmakta ve daha fazla bütçeler ayrılıyor. Bu durum daha heyecan verici ve dolayısı ile daha farkındalık yaratacak işlerin yapılmasına olanak sağlıyor.

Türkiye'deki ve dünyadaki referanslarınızı öğrenebilir miyiz?
Kuruluşumuzdan bugüne dek Türkiye’de Kanyon, Metro City, Palladium, Akmerkez, Carousel, Galleria, Profilo, 212, Kuleçarşı, Olivium, Antalya Migros, Terra City, Anatolium, Meydan Merter, Real Antalya , Bayrampaşa Carrefour, Ümraniye Carrefour, Historia, Dolphin Center, Pendorya, Kipa AVM'ler, İzmir Agora, Via Port, AVM MFI Partners, ECE, Corio, İş GYO, Doğuş grubu AVM'leri gibi önde gelen neredeyse bütün  AVM’lere hizmet verdik.  Söz konusu mekânlarda dekorasyon ve temalı çalışmalar için değişik projeler gerçekleştirdik. Ayrıca stant alanları, pazarlama aktiviteleri ve ürün temini anlamında da diğer birçok AVM ile işbirliği yaptık. Tasarlayıp ürettirdiğimiz ürünleri çevre ülkelere ve Amerika'ya sattık.

Sürekli yeni konseptler üretmek için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Instore olarak sektörümüz ile ilgili dünyadaki tüm gelişmeleri yakından takip ediyor ve ülkemizde gerçekleştirebilmek için gerekli altyapıları oluşturuyoruz. Kalite anlayışı ve genel prensipler itibariyle belli bir yaklaşım tarzımız olduğunu söyleyebiliriz. Bu prensipler doğrultusunda kendi hedef kitlelerini daha yakından tanıyan AVM yönetiminin vereceği bilgi ve bütçe hedefi, genel konseptin ortaya çıkartılmasında çok önemli bir veri teşkil ediyor. Öncelikle yapılacak işin amacının iyice tespit edilmesi ve bu amaca hizmet edecek en uygun çalışmanın bütçelerin elverdiği imkânlar dâhilinde gerçekleştirilmesi gerekiyor.  AVM'ler için konseptleri oluştururken hedef kitle ve mimari yapı bizim için önemli 2 ana veriyi oluşturuyor. Çok özellikli mimarisi olan AVM'lerde daha çok mimari yapıyı vurgulayan tasarımlar yaparken diğerlerinde hedef kitlelere uygun olarak "içimizdeki çocuğa seslenen" konseptler oluşturmanın daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Yapılacak çalışmalarla bir hikâyesi olan, alışılmamış ve hatta genelde “ne alaka” dedirtecek konseptler ile  “farklılaştırmayı ve farkındalık yaratmayı" hedefliyoruz. Örneğin Amerika'da 2009 yılında bir AVM geleneksel olarak her yıl kullanılan Noel Baba yerine bir prenses kullanarak AVM'ye daha fazla insan çekmeyi ve daha fazla fotoğraf çekilmesini sağlamayı başardı. Dünyada daha interaktif, daha şov niteliği taşıyan, teknolojinin daha çok kullanıldığı işler ön plana çıkmaya başladı. Yılbaşı alışveriş dönemini psikolojik olarak uzatmak için dekorasyon montajlarına artık daha erken başlanıyor. Söz konusu projelerin tamamlanma süreci uzun bir zaman alıyor. AVM’lerin dönemsel dekorasyon çalışmaları konseptten tasarıma, üretimden mal teminine, mühendislikten, lojistik ve pazarlamaya kadar birçok alanı barındırıyor ve sonunda binlerce metrekarelik bir mekânın tümüyle farklı bir dekorasyona, farklı bir atmosfere kavuşması sağlanıyor. Dolayısı ile planlamanın çok öncelerden başlıyor olması çok daha özel ve nitelikli projelerin daha da ekonomik olarak yapılabilmesini mümkün kılıyor. Önümüzdeki yıllarda da Türkiye'de ve yurtdışında her yıl olduğu gibi daha farklı, daha yaratıcı, daha masalsı ortamlar yaratmak ve AVM'lere ve diğer ticari mekânların sürdürülebilirliğine katkıda bulunmayı planlıyoruz.

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive