Küçük esnafın ömrü 1-3 yıl

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) istatistiklerine göre 2005’ten 2013 yılının ilk altı ayına kadar olan dönemde 1 milyon 145 bin esnaf ve sanatkâr kaydını sildirdi. Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan alışveriş merkezlerinin sayılarının çoğalması ve haksız rekabetinde bunda etkili olduğunu belirtirken TESK Başkanı Bendevi Palandöken bir esnafın çalışma ömrünün 1-3 seneye kadar düştüğünü belirtti

Eklenme Tarihi : 10 Ocak 2014 Cuma
kucuk-esnafin-omru-1-3-yil

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) istatistiklerine göre 2005 ile 2013'ün ilk 6 ayı arasında toplam 1 milyon 145 bin esnaf ve sanatkârın kaydını sildirdi. Kaydını sildirenler arasında sicil terkini yapan esnaf gruplarının başında bakkallık, bayilik, büfecilik, kahvecilik, kıraathanecilik, minibüsçülük, taksicilik, kadın ve erkek kuaförlüğü, lokantacılık, pazarcılık, servis aracı işletmeciliği geliyor.

Türkiye'de 2005-2013 arasında ekonomik büyüme somut bir şekilde gerçekleşse de bu sayıda esnafın mesleği terk etmesi konusunda esnaf temsilcileri haksız rekabete işaret ediyor. Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan haksız rekabetin bu duruma yol açtığını belirterek özellikle alışveriş merkezlerinin sayılarının çoğalması ile kentin merkezinde açılmalarına göz yumulmasının esnafın belini büktüğünü vurguladı.

Esnafın ömrü 1-3 yıl, franchıse’ın ömrü 3-5 yıla düştü
TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise haksız rekabetle esnafın çalışma ömrünün 1-3 sene arasına kadar düştüğünü söyledi. "Artık esnaftan büyüme beklemek hayal" diyen Palandöken "Eskiden perakendeci önce imalatçı, sonra fabrikatör ve sonunda ihracatçı olurdu. Şimdi bu hayal. Franchise alanlar var. Ancak onların da ömrü 3-5 yıl arası" diye konuştu.

Esnaf kaydını sildirenler kadar yeni girişler de olduğunu belirten Palandöken bugün 2 milyonu aşkın esnaf bulunduğunu, 2005’e göre bu sayının yüzde 10'a yakın azaldığını söylerken " Yurtdışında kurallar konulmuş her önüne gelen esnaflık yapamıyor. Şehir içinde aynı caddede 10-15 AVM yok. Türkiye'de AB'nin 3.5 katı AVM var. Orada 1700'lü yıllardan dükkânlar duruyor. Bizde maalesef Cumhuriyetle beraber devam eden dükkân yok" dedi.

Krizde ilk onlar kapatıyor
Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan ise esnafın orta sınıf denen olguyu oluşturduğunu belirterek “İzmir'de 180 bin esnaf ve sanatkârımız var. Her ekonomik krizden, olumsuzluktan da ilk onlar etkileniyor, birçoğu çareyi kepenkleri kapatmakta buluyor. Haksız rekabet ortamı, finansman yetersizliği, vergi yükü, mesleki eğitim yetersizliği, iş hacminde daralma, vergi ve sosyal güvenlik uygulamalarındaki sorunlar, mevzuat düzenlemelerinden kaynaklanan problemler, pazarlama ve teknoloji konularındaki bilgi eksikliği, işyeri teminindeki zorluklar, bürokratik engeller gibi birçok sorunla boğuşuyorlar” dedi.

Kaynak: Hürriyet

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive