GDO’da teklif uçtu ama kavga bitmedi

Tüm Gıda İthalatçıları Derneği (TÜGİDER), Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ve Ünak Gıda’nın gıda amaçlı GDO izin taleplerini geri çekmelerinin ardından başlayan GDO’lu ürün tartışması devam ediyor

Eklenme Tarihi : 28 Ağustos 2012 Salı
gdoda-teklif-uctu-ama-kavga-bitmedi

GDO’lu ürünlerin tarım için gerekli olduğu iddialarına yanıt veren GDO’ya Hayır Platformu, “Türkiye’nin GDO’suz tohumla ürettiği mısır ve soya verimi, dünya ortalamasının üzerinde; bu ürünleri yüzde 90 oranında GDO’lu tohumla yetiştiren ülkelerin hemen hepsinin oldukça üzerinde” açıklaması yaptı.

Sadece ‘yem’e izin
Ziraat, çevre, gıda mühendisleri, Türk Tabipleri Birliği, Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) gibi bileşenleri olan platformdan yapılan açıklamada, Biyogüvenlik Yasası’nın 2010’da yürürlüğe girdiği anımsatılarak, “Mevzuat çerçevesinde bugüne dek GDO’lu 19 adet soya ve mısır çeşidine sadece yem amaçlı izin verilmiştir. Doğrudan insan gıdası olarak izin verilmiş GDO’lu ürün yoktur. Ülkemizde yetiştirilen soya, mısır, sebze ve meyve GDO’suzdur” denildi.

GDO’nun açlığa çare olamayacağı ifade edilen açıklamada, Türkiye’nin GDO’suz tohumla ürettiği mısır ve soya veriminin, dünya ortalamasının oldukça üzerinde olduğu vurgulandı.

Kaynak: Mithat Yurdakul / Milliyet

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive