Brezilya'ya un ihraç ettik

Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Gurubu’nun sektörün ihracatını artırmaya yönelik yaptığı çalışmalar sonucunda, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Brezilya’ya un ihracatı gerçekleştirildi

Eklenme Tarihi : 31 Ekim 2013 Perşembe
brezilyaya-un-ihrac-ettik

Başta, Ekonomi Bakanlığı ve Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (OAİB) olmak üzere sektörün dünya pazarlarında daha aktif hale gelmesi için kurulan Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Gurubu tarafından düzenlenen ticaret heyetleri, fuarlara katılım, alım heyeti gibi organizasyonlar meyve vermeye başladı.

OAİB Yönetim Kurulu Başkanı ve Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Turgay Ünlü, "Brezilya'nın un ihracatında en büyük tedarikçi ülkesi olan Arjantin'deki üretim düşüşü nedeniyle bu ülkeden yapılan ithalatın gerilediği, fiyatların yükseldiği ve ithalatın büyük oranda ABD'den yapıldığı bilgisi edinildi. Düzenlediğimiz organizasyonlar akabinde Türk un ihracatçıları, Brezilyalı firmalarla bağlantılara geçerek Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu ülkeye, tam 653 ton buğday unu ihracatı gerçekleştirdi." dedi. Ünlü ayrıca, Türkiye'nin 2013 Eylül sonu itibarıyla yaklaşık 654 milyon ABD Doları tutarında buğday unu ihracatı gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Kaynak: Sabah

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive