AB Rusya gerginliği Türkiye’ye yarayacak

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırımlarına devam etme kararına Rusya’dan yanıt gecikmedi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gıda ambargosunun 1 yıl daha devam etmesini onayladı

Eklenme Tarihi : 25 Haziran 2015 Perşembe
ab-rusya-gerginligi-turkiyeye-yarayacak

Çeviri: Leyla Ehedov

AB'nin Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımların süresini 31 Ocak 2016’a uzatmasının ardından Moskova da Avrupa Birliği  ülkelerine uyguladığı gıda ambargosunda yeni kararlar aldı.

Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yaptırımlarını 6 ay daha uzatmasının ardından Vladimir Putin, gıda ambargosunun 1 yıl daha devam etmesini onayladı. Putin, konuyla ilgili olarak,  “Başbakan Medvedev bana tedbirlerin 1 yıl süre ile uzatılmasına ilişkin mektup gönderdi. Ben de bu çerçevede kararnameyi imzaladım.” dedi.

Avrupalı liderler, Doğu Ukrayna’da tam ateşkes uygulanana kadar bu yaptırımların devam edeceğini bildirmişlerdi. Birleşmiş Milletler, Ukrayna’daki çatışmanın 6 bin 400 insana mal olduğunu iddia etmişti. Rusya, Ukrayna krizi yüzünden kendine yaptırım uygulayan ülkelere neredeyse bir yıldır gıda ambargosu uyguluyor.

Nitekim Başbakanlık Sözcüsü Natalya Timakova, AB’nin yaptırımlarını uzatma kararını karşılıksız bırakmayacaklarını bildirerek yaptırımların sadece Rusya’yı etkilemeyeceğini, Avrupa ekonomisinin de bununla beraber etkileneceğini söylemişti. Rusya, Avrupa Birliği’nden ithal edilen meyve, sebze, et, kümes hayvanı, balık ve süt ürünlerini yasakladı. Belçika’nın armut, elma ve domuz eti ihracatı, beşte bir oranında düştü.

Rusya ve AB arasındaki yasakların özelikle Türkiye'nin Rusya’ya meyve, sebze, et, kümes hayvanı ihracatını yükseltmesi bekleniyor.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive