Yurt dışında satın alma yapacak

2023 yılında 1 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefleyen çikolata ve şekerleme üreticisi Elvan Gıda, bu ciroya erişmek için iç piyasada da büyüyecek. Elvan Şirketler Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, iç piyasayı zorlamanın yanı sıra yurt dışında da ses getirecek bir satın almaya imza atmak üzere olduklarını söyledi

Eklenme Tarihi : 10 Temmuz 2013 Çarşamba
yurt-disinda-satin-alma-yapacak

Elvan Gıda, Cici Gıda, Elvan Pazarlama, Cici Pazarlama ve Cici Süt, Elvan Şirketler Grubu çatısı altında toplanırken; Hidayet Kadiroğlu, Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan Grup Başkanlığı’na getirildi. Önceki hafta yapılan yeni düzenlemede Elvan Gıda’nın sahibi ve Hidayet Kadiroğlu’nun babası Mustafa Kadiroğlu ise Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Yeni yapılanma ile grup şirketlerinin yıllık yatırım tutarı 50 milyon euro’ya çıkarıldı.

Elvan Şirketler Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, 2023 yılı hedeflerine ulaşmak için şirketi yeniden yapılandırdıklarını söyledi. Şu an 130 ülkeye ihracat yapan şirketin geçen yılki geliri 125 milyon dolar. Bu rakamı bu yıl yüzde 30 artışla 163 milyon dolara çıkarmayı planladıklarını kaydeden Grup Başkanı Kadiroğlu, “Yüzde 90 ihracatla çalışıyoruz ve her yıl aşağı yukarı böyle büyüyoruz. Bu sebeple Türkiye ile birlikte biz de 2023 gelir hedefi belirledik” dedi.

2023 yılında 1 milyar dolar ciro hedeflediklerini belirten Kadiroğlu, bu ciroya erişmek için iç piyasada da büyüyeceklerini vurguladı. Elvan Grubu, iç piyasa hedefi doğrultusunda 2 yıl önce Eskişehir’de üretim yapan Cici Çikolata’yı satın almıştı. “Bu markaya yatırımlarımızı sürdürüyoruz ve iç piyasayı yakında zorlamaya başlayacağız” diyen Hidayet Kadiroğlu, yurt dışında da ses getirecek bir satın almaya imza atmak üzere olduklarını kaydetti. Kayda değer bir İngiliz şirketini satın alabileceklerini açıklayan Kadiroğlu, “Bu çok ses getirecek. Çünkü köklü bir marka ve biz bu marka ile Avrupa’nın anahtarını elimize almış olacağız” dedi.

Kadiroğlu, yurt dışı yapılanmalarını kararlılıkla genişleteceklerini belirtti. Bu minvalde şirket, Mısır, Irak İran ve Cezayir’de ofis açıyor. “8 milyon dolar ciro ve üzeri olan her yerde ofis açacağız. Nakit akışlarını yöneteceğiz” diyen Grup Başkanı, 1997’den bu yana Azerbaycan’da çikolata üretimi yatırımlarını sürdürdüklerini söyledi. Mısır’da 20 bin metrekarede unlu ve şekerleme mamulleri üreteceklerini açıklayan Grup Başkanı Hidayet Kadiroğlu, “Buradan gümrüksüz ihracat yapabileceğiz. Bunun için toplamda 20 milyon euro harcamış olacağız” dedi.

6 fabrikası bulunan Cici Çikolata’yı geliştireceklerini anlatan Kadiroğlu, bunun için Manisa Salihli’de süt tozu ve peynir altı suyu tozu üreten fabrikada kapasite artıracaklarını, 20 milyon dolar yatırım yapacaklarını açıkladı.

Kaynak: Arif Bayraktar / Zaman

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright © 2005-2015 PEBEV Perakende Bilgi Evi
designed by nette interactive